Tupakka ja diabetes?

Onko erityisen vaarallinen yhdistelmä? Tupakoitsijathan ovat normaalipainoisia....
5723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tupakointi ja diabetes eivät todellakaan ole hyvä yhdistelmä. Ei kyllä tupakointi ja terve ihminenkään. Varsinkin tyypin 2 diabeetikot, joiden sairaus johtuu yleensä ylipainosta yms. ovat erityisen huonossa jamassa, jos vielä tupakoivat. Elintavoista aiheutunut diabetes nimittäin on vain yksi seuraus, lisäksi kun kakkostyypin diabeetikoilla löytyy usein myös sydän- ja verisuonisairauksia, joita tupakointi ei varmasti paranna.

Ja en käsitä, mistä olet saanut kuvitelman normaalipainoisista tupakoitsijoista? Onhan paljon lihaviakin tupakoitsijoita. Tottahan on, että monilla ihmisillä ruokahalut vähenevät tupakoinnin seurauksena, mutta ei se toki tee kaikista sauhuttelijoista hoikkia. Niin tupakoitsijoista kuin tupakoimattomistakin löytyy yhtä lailla lihavaa kuin laihaakin. Jos diabeetikko haluaa eroon vaarallisista liikakiloista, ei tupakointi kilojen karistamiseksi ole pömppömahaa terveellisempi vaihtoehto.

Äänestä
  • Oon ihan oikeesti pömppömaha ja voin suurinpiirtein hyvin.Veriarvot kohalllan: siis rauta Hb , verenpaine hieman koholla(siedetty tarkastuksissa), maksa-arvot ok, ei mitään tulehduksia (senkka ok)...mitä vielä...Oon muuten pömppömaha, vaan en lihava

    Äänestä

Eihän läheskään kaikki tupakoitsijat ole "laihoja". Päinvastoin; tosipaljon inhottaa, kun meet esimerkiks johonkin kahvilaan ja siellä joku läski hikinen "mies" vetelee kynänvartta ihan kuin tupakkia kuunaan...

Äänestä
  • Oon kanssas ihan samaa mieltä: Läskit perverssit ukot pois savuttomista kahviloista

    Äänestä

Kyllä on vaarallinen yhdistelmä. Diabeetikoilla on terveitä heikompi ääreisverenkierto ja tupakka omalta osaltaan edistää vielä verisuonien kalkkeutumista/rappeutumista. Eli pahimmassa tapauksessa voi johtaa kuolioon ja sitä kautta raajojen amputointiin. Mutta eihän tällaista tietenkään yhdessä yössä tapahdu...Eli tupakoinnin lopettaminen kannattaisi! Oonpas mä tekopyhä, olen 1 tyypin diabeetikko ja vedän röökiä ku korsteeni...ehkä mä vielä joku päivä kadun elämäntapaani...Ja vielä tosta "tupakoitsijat normaalipainoisia"...en mä ainakaan ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keijo kirjoitti:

Onko erityisen vaarallinen yhdistelmä? Tupakoitsijathan ovat normaalipainoisia....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu