Ostin Flamingon kukan

Vesimies

Miten sitä hoidan?
Ei mitään ohjeita ollut mukana.
Kukka on mielestäni todella kaunis.
Kertokaa että en tapa sitä hoitovirheilläni.

8

8607

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maria

      Tässäpä sulle ohje!

      Flamingonkukat, Anthurium


      Flamingonkukka on kaunis vehkakasvi, jolla on hyvin koristeelliset kukat. Vain muutamat kukkakasvit kukoistavat varjossakin, ja flamingonkukka on yksi niistä.


      Hoito: Pikkuflamingonkukka on tavalliseen huoneviljelyyn sopivin ja vahvin. Se tarvitsee kuitenkin jonkin verran ilmankosteutta kasvukaudella (maalis-elokuu). Kaikki muut lajit ja lajikkeet on sijoitettava lämpimään ja valoisaan, mutta ei aurinkoiseen paikkaan koillis- tai itäikkunalle. Päivittäiseen kasteluun ja viikottaiseen sumutukseen käytetään huoneenlämpöistä vettä ja kasvukaudella kastellaan tavallista runsaammin. Kukkivia kasveja sumutetaan vain lehdille, koska kastuminen aiheuttaa kukintoihin laikkuja.

      Nestemäistä kasvulannoitetta annetaan kasvukaudella kahden viikon välein. Varhain keväällä flamingonkukat vaihdetaan hyvin kevyeen, läpäisevään multaan.


      Lisääminen: Vanhoja kasveja lisätään jakamalla. Siemenistä kasvattaminen on kyllä helppoa mutta kestää usein kuukausia.

      • Marita

        Olin kukkakaupassa ja kuulin eräältä ystävältäni hoito-ohjeeksi flamingonkukkaan, että se pitäisi jakaa aina kukinnan jälkeen (jota kyllä ihmettelin) kertoi äitinsä tekevän näin omalle kukalleen. Onko mielestäsi asian laita näin????


      • Maria
        Marita kirjoitti:

        Olin kukkakaupassa ja kuulin eräältä ystävältäni hoito-ohjeeksi flamingonkukkaan, että se pitäisi jakaa aina kukinnan jälkeen (jota kyllä ihmettelin) kertoi äitinsä tekevän näin omalle kukalleen. Onko mielestäsi asian laita näin????

        Flamingonkukka
        Flamingonkukkien ylälehdet mielletään kukiksi. Ne voivat olla valkoisia, vaaleanpunaisia tai punaisia. Viihtyy kesäisin itä- tai länsi-ikkunalla. Talvella vieläkin varjoisammalla paikalla kunhan huoneilma ei ole liian kuiva. Kastellaan huoneenlämpöisellä vedellä. Suositellaan talveksi lepoaikaa noin 16 asteen lämmössä. Lisätään sivuversoista ja jakamalla juurakkoa. Multa tulee olla ilmavaa, esim. turvesekoitetta.


    • Juulia

      Flamingonkukka
      Flamingonkukkien ylälehdet mielletään kukiksi. Ne voivat olla valkoisia, vaaleanpunaisia tai punaisia. Viihtyy kesäisin itä- tai länsi-ikkunalla. Talvella vieläkin varjoisammalla paikalla kunhan huoneilma ei ole liian kuiva. Kastellaan huoneenlämpöisellä vedellä. Suositellaan talveksi lepoaikaa noin 16 asteen lämmössä. Lisätään sivuversoista ja jakamalla juurakkoa. Multa tulee olla ilmavaa, esim. turvesekoitetta.

    • Vesimies

      Tämä ostamani flamingonkukka on siis todella kaunis ja se on isokokoinen, korkeutta 50 cm. Siinä on tulipunaisia "kukkia" 15 kpl ja kauniit kiiltävät lehdet. Voin sitä siis pitää avarassa ja aika valoisassa hallissa, siinä se on kuin toivottamassa, tervetuloa kotiini.

      • Maria/Juulia

        Mielellänihän minä...


    • Lizzer

      Mahtaako kukan kuivat lehdet olla myrkyllisiä? Tietääkö kukaan? Koirani ehti syödä sellaisen ja alkoi jälkeen päin oksentamaan. Mitään muuta syytä en keksi tähän hätään kuin että se kuivalehti olisi aiheuttanut reaktion? Mistään en kuitenkaan saa tietoa kasvin mahd. myrkyllisyydestä..

      • Pioni

        Terveyskirjasto.fi mukaan kasvi aiheuttaa lähinnä paikallisia ärsytysoireita. Mutta ei siis ole myrkyllisten luettelossa.

        Tuskin siis syöminen aiheuttaa muuta kuin oksentelua. Jos koirasi on pieni, tai pentu, kysäise eläinlääkäriltä, heillä on myrkkykasviluettelot.

        Meillä koira söi viime viikolla lumen alta kaivamaansa vuorenkilpeä, oksensi ja oli kipeä n. vuorokauden. Kasvi ei ole luokiteltu myrkylliseksi, mutta kyllä siitä oireita tuli. Joudun repimään koko komeuden pois heti keväällä, en uskalla ottaa riskiä että syö sitä uudestaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6755
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2313
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1867
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      85
      1271
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      98
      1065
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      980
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      90
      963
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      32
      850
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      152
      783
    Aihe