Oma IRC

Kertokaas joku mulle miten voin tehdä oman IRC:n?
5415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

oman irc ohjelman vai ircciin oma kanava?

Äänestä

Etit jostain käsiisi IRC:n protokollan ja sit koodaat sen mukaisesti.

Äänestä
  • Etippä jostain IRC:in RFC-dokumentti, ja ala koodata. Tiedän yhden kaverin, joka on tuonkin homman tehnyt, ei se ihan mahdotonta ole.

    Äänestä


  • Pertsa kirjoitti:

    Etippä jostain IRC:in RFC-dokumentti, ja ala koodata. Tiedän yhden kaverin, joka on tuonkin homman tehnyt, ei se ihan mahdotonta ole.

    RFC1459:ää lukemalla homma hoituu (ftp://ftp.funet.fi/pub/doc/rfc/rfc1459.txt). Itsekin on tullut tehtyä aikoinaan oma irc-clientti tyhjästä vain lukemalla tuota speksiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


keimo kirjoitti:

Kertokaas joku mulle miten voin tehdä oman IRC:n?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu