Vielä adhd-asiaa...

Kuinka suuri todennäköisyys vielä kohdussa olevalla pojallamme on saada adhd, kun pikkuveljelläni on adhd? Meillä on pikkuveljeni kanssa eri isät. Millaista kokemusta teillä on tämän periytyvyydestä?
1488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Luki ja puhe häiriöt ovat usein periytyviä. Myös oppimis vaikeudet. Ei siinä voi muuta kuin arvailla ja odottaa. Usein jommalla kummalla vanhemmista on ollut oppimis tai luki häiriöitä. Nyt sitten tutkiskelemaan molempien sukupuuta. Ne olisi tietenkin hyvä tutkia ennen lasten suunnittelua. Mikäli kiinnostaa.. Älä sure sellaisia etukäteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolestunut kirjoitti:

Kuinka suuri todennäköisyys vielä kohdussa olevalla pojallamme on saada adhd, kun pikkuveljelläni on adhd? Meillä on pikkuveljeni kanssa eri isät. Millaista kokemusta teillä on tämän periytyvyydestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu