Lipposesta

Ei niin kaunaisesta ja katkerasta miehestä, kuin Lipponen, ole EU:n johtoon.
3213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Äänestetään Lipposesta uusi Paavi, koska hinku Eurooppaan tuntuu olevan kova!

Äänestä

Puuhamies Lipposen omituinen ystävänpäivätervehdys: käräjöi jo kalmonhajulla!

Sdp:n puuhamies Paavo Lipposen viimeisimpien operaatioiden jäljiltä
Jäätteenmäen ja Mannisen käräjäoikeudenkäynnin lähestyessä elo ja olo
alkaa olla jo kuin taannoisessa Kummeli-sketsissä: "Panokset kovenee!"



Ex-pääministeri Paavo Lipponen on nyt vuoronmukaisessa järjestyksessä
itse asialla viimeisimmässä Apu-lehdessä (7/13.2.2004). Nyt tämän
Myöhempien Pyhien Demariporvariaikojen Valtiojohtajan vuodatuksesta
selvinnee kaikelle kansalle, miten vaikea miltei ikuiseksi kuvitellun
valta-asemansa menettäneen Mooseksen on asettautua olotilaan, johon
kansalaiset ja kansanvalta hänet viime eduskuntavaaleissa asetti ja
osoitti. Mistähän syystä juuri nyt, pari kolme viikkoa ennen Irak-käräjien
alkua, ex-pääministerin nenään onkin tuoksahtelemassa raadon haju?



"Hokee, inttää, kinaa, penää, kansanvalta tekee tenää", runoili
muistaakseni takavuosina kirjailija Pekka Lounela niistä tahoista, joille
kansanvalta jatkuvasti osoittautui hankalaksi tavaksi hallita maita ja kansoja.


Kiistaton tosiasiahan on tämä: Paavo Lipponen joutui eduskuntavaalituloksen - ja myös muutaman sitä edeltäneen ja seuranneen virhearviontinsa myötä - sivuraiteelle aivan keskeisimmästä vallankäytöstä. Sitä hänen tuntuu olevan edelleen mahdotonta hyväksyä ja siksi hänen räkytyksensä tullee jatkumaan siihen asti, kunnes hänen oma puolueväkensä havaitsee parhaimmaksi siirtää kaunakonnotaatioihin fiksautuneen punaporvarinsa kunniapuheenjohtajien joukkoon...



Kun kautta koko läntisen maailmn, Bushin Amerikkaa ja Blairin Britanniaa
myöten, ollaan pyrkimässä objektiiviseen selvitykseen "sotahalukkaitten
koalition" Irak-atakkiin johtaneista syistä, heidän kanssaan mitä
ilmeisintä hengenheimolaisuutta ja hang around -jäsenyyttä osoittanut
Lipponen ei vain ota tosiasioista ojentuakseen.



Kaikki Lipposen hallitusten aikaisiin epäanalyyttisiin ja
asiantuntemattomiin Irak-kannanottoihin ja "linjauksiin" (ja myös
terrorismin vastaisen taistelun nimikkeen alla askaroituihin
aatoksiin) kohdistettu kritiikki, tulee se vaikka kuinkakin korkeilta
kansainvälistä oikeutta ja rikosoikeutta tuntevilta asiantuntijatahoilta,
(vertaa esim. oheiseen kirjoitukseen maaliskuulta 2003 -> Linkki:
http://www.rauhanpuolustajat.fi/jutut/2003/13_kansainvalisoikeudellinen.html
) on Lipposen mielestä vain kaunapolitiikkaa.



Moisista lähtökohdista kun arvon herra maailmaa katselee, lienee selvää,
ettei Anneli Jäätteenmäki tule ikipäivinä saamaan Moosekselta anteeksi
sitä, että tämän - itse haastamansa pääministerivaalin - tappion myötä
vanhuuden päiviksi ajateltu EU-kuningastie(kin) koki melkoisen takaiskun.



Historian kulkua ei taaksepäin voi tuupata,ja tyranni saa aina palkkansa!
Lipponen on nyt jokusen kuukauden saanut sitä mitä jokusenkin
pääministerivuotensa aikana tilasi. Hänen omassa poliittisessa
viiteryhmässä lienee käymässä jo prosessi, jolla mahdollisimman
sivistyneesti yritetään ohjata kansainvälispoliittisissa kihdeissään
kituva kiukkupussi lopulliseen vilttiketjuun.



Rauhallisia eläkepäiviä hänelle sietääkin toivotella, sillä täytyyhän
Suomen kansankin eikä vain Lipposen itsensä saada palkkansa eli ansionsa
mukaan!


Muuten olen sitä mieltä, että kun niin Bush ja Blair kuin myös Lipponen
saadaan kansanvallan keinoin lopullisesti syrjään keskeisimmästä
vallankäytöstä, niin maailma voi vielä pelastua!

Ikään kuin Ystävänpäivän ratoksi viestimet toitottivat aamuvarhaisesta lähtien, että puhemies Lipponen on kirjeitse pyytänyt Keskisuomalaisen ja Ilkan päätoimittajilta anteeksi sitä, että yltyi kiroamaan heidät "maakuntiaan terrorisoiviksi satraapeiksi". Ele on kiistämättä kaunis, mutta ehkäpä sittenkin vain - ele.

Lipposen ystävänpäiväinen anteeksipyytelykin näyttää menevän aika lailla
väärään osoitteeseen. Oikeampi anteeksipyynnnön kohde toki suhteessa sekä viimeisimpään Apu-lehden kolumniin että kokonaisuudessaan Irak-kysymyksen tähänastisiin kehityskulkuihin nähden olisi ennen muuta
Irakin kansa. Sen oikeuden kansalliseen itsemääräämisoikeuteen ja valtiolliseen suvereneteettiin Lipponen tuntui joulukuussa 2002 olleen valmis
uhraamaan - kaiketi jonkin "pienemmän pahan" nimissä - antaessaan varsin
selväsanaisen ennakkosiunauksensa Bushin suunnittelemalle laittomalle
hyökkäykselle Irakia vastaan.

Anneli Jäätteenmäkikin olisi mielestäni päätoimittajia Hokkanen &
Laatikainen oikeampi anteeksipyynnön suunta: suoritettuaan isänmaalliseksi arvioitavan ulko- ja turvallisuuspoliittisen keskustelunavauksen
eduskuntavaalien alla, Jäätteenmäki jos kuka, on joutunut kärsimään siitä, että Lipposen omaperäiset ja -valtaiset ulkopoliittiset operaatiot johtivat tasavallassa tunnettuihin hallituksenvaihtoviikkoihin juhannuksen alla.

Ennen muuta Lipposen sietäisi pyytää anteeeksi Suomen kansalta, jolle
öykkärimäinen meno protokollan mukaan tasavallan toiseksi korkeimmalta
taholta ei voine tuottaa kuin kansainvälistä häpeää.

Kovasti onkin syytä kummeksua ministeri Mauri Pekkarisen (kesk.) Lauantaiseurassa (TV1 14.2.2004) julistamaa hallituksen tukea Lipposen EU-komission puheenjohtajapyrkimykslle.

Kun niin pääministeri Vanhanen kuin kauppa- ja teollisuusministeri Pekkarinenkin ovat itse asiassa päässeet nykyisiin asemiinsa toisaalta vain Annelin ansiosta ja toisaalta Paavon armosta, ei toki voitane kummaltakaan kovin itsenäistä ajattelua odottaa.

Mutta eiköhän kumminkin olisi moisten punamullittelijoittenkin tahollaan syytä
antaa ensin Mooseksen manaaman kalmon hajun laskeutua. Kannattaisi Keskustan urhoollisten miesten hivenen myös ajatella sitä, minkämoista Lipposen linjaa he nyt oikein ovatkaan tukemassa: ettei vain aivan yltiölännettävää ja yltioliberalistista Nato- ja EU-linjaa, jolle keskustan puolueväki antoi viimeksi tuomionsa Hämeenlinnan puoluekokouksessa kesällä 2002 ja Suomen kansa eduskuntavaaleissa 2003. Pääministeri Vanhanen sai muuten mainitussa puoluekokouksessa Keskustan puheenjohtajaksi Pekkarisen lisäksi vain 119 muuta ääntä. Sitäkin kannattaisi nykyisessä vallantäyteydessään herrasväen vähän muistella...

Äänestä
  • Varsin onnistunut kirjoitus Lipposesta. Suomessa on tuskin koskaan ollut sen kaunaisempaa ja pitkävihaisempaa miestä kuin Lipponen. Jo vuoden mies on jaksanut valittaa pelkästään siitä syystä, että Jäätteenmäki voitti vaalit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sossu kirjoitti:

Ei niin kaunaisesta ja katkerasta miehestä, kuin Lipponen, ole EU:n johtoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu