Mitä kokemuksia 80- lukulaiseen 124:n laitetuista ns. muovihelmoista? Olen kuullut joltakin että ovipelti ruostuu sen muovilevyn alta ja joku taas sanoo että ei ruostu jos oikein asennettu. Mikä lie totuus noissa "90- look" asennuksissa vanhempiin 124:iin?
muovihelmat
poppa
3689
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ittellä oli vm-91 M-B 190 E jossa nämä helmat. Oli taatusti kolaroimaton ja ruostesuojattu auto, vaan maali alkoi kupruilla muovihelman reunassa kyljissä. Automaalari/autopeltiseppä sanoi, että tää helamsysteemi on Mesen heikko kohta. Muovipaneelin alla on kiinnikkeissä alunperin joustava metalliverkkomainen osa, jonka tarkoitus on estää muovihelman ja pellin maalauksen välinen hankaus ja puhkikuluminen. Ajan myötä tän metalliverkko-virityksen joustavuus heikkenee ja hankaus maalin rikkimenemiseksi syntyy, jolloin muovipaneelin alla oleva suolakura tekee tuhojaan. Tästä syystä esim. voimakasta painelua muovipaneeleihin tulisi välttää.
Ongelmakohta on edelleen uusissakin Meseissä alahelman muovipäällys. Se tulisi irrottaa suht uutena ja massata ruosteenestoaineella hyvin, ja aika ajoin tutkia myös arat tunkinreiät.
ihmeessä laita mitään ruostumatonta mätään mersuusi menee mätä imago pilalle.
Siä sen tiedät. Et varmaan koskaan pidä muovikypärää päässäsi.