Hui, ostin xsaran

Eka sitikka meidän taloudessamme. Jään nyt odottelemaan, koska ovenkahvat irtoilevat, etupenkit irtoavat, ikkunat aukeavat pakkasella omia aikojaan, öljyt lentävät pihalle, abs-merkkivalo alkaa palamaan ja sitten muutkin valot, paitsi etuvalot joita on mahdoton vaihtaa.

Jos vehje vastoin odotuksia pelaa, pitää yrittää pitää se kuosissa. Missäs tuon ruostesuojauttaisi ja mikä on Helsingin tienoon paras Citroen-huolto?
113735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

En osaa vastata kysymyksiisi,mutta osoitteesta www.sitruunapatonki.tk saat varmasti apua.Kannattaa liittyä jäseneksi,siellä on monta "Citikkakonkaria",niin pitkän linjan harrastajia kuin työkseen Citikoiden kannssa touhuavia.

Äänestä

En osaa vastata kysymyksiisi,mutta osoitteesta www.sitruunapatonki.tk saat varmasti apua.Kannattaa liittyä jäseneksi,siellä on monta "Citikkakonkaria",niin pitkän linjan harrastajia kuin työkseen Citikoiden kanssa touhuavia.

Äänestä

Onneksi olkoon vaan ostoksen johdosta, ite olen n.1,5kk omistanut Xsaran joka on eka sitikka enkä ole katunut vielä ostosta. Mullakin oli vähän samoja juttuja mielessä että mitenkähän toi oikeen kestää varsinkin kun olen omistanut yhden todella huonon ranskattaren noin 10 vuotta sitten.

Vaan empä ole katunut ostosta ainakaa vielä ja tosi kiva ja nautittava auto ajaa, ainoastaan tilaa on pikkasen liian vähän, vaan haitanneenko tuo mittään =)

Mutta onnea uudelle autolle =)

Äänestä

Täällä näkyy ainoastaan kertomuksia maanantaikappaleista.
Suurin osa pääotsikon autoista toimii moittetta vuodesta toiseen.
Toivottavasti sinulla on sellainen.
Kaikkea hyvää sinulle ja ONNEKSI OLKOON.

Äänestä

vastaan on hyvä paikka Vantaan ruoste-esto, Vantaalla hämevaarassa, ovat tehneet hommia 30 v, itse suojautin just viikko takaperin, sain kuuden vuoden takuun, maksoi 400 egee. Paikassa on havaittavissa vielä vanhan ajan viitseliäisyyttä ja paneutumista asiakkaan tarpeisiin.

Äänestä

Toteutuneeko pahin painajainen - se jää nähtäväksi.
Valveilla ollessani ajelin kahdellakin Xsaralla pidemmänkin aikaa.
Molemmat olivat 1.6litran 8v koneella terästettyjä menopelejä.
Molemmat yksilöt herättivät epäilystä. Tankattaessa niihin ei mahtunut juurikaan bensiiniä, vaan kulutus jäi reilusti alle 7litran. Epäilen todellisuuden tajuani vieläkin.
Viimeinen Xsarani oli farmari, johtuen perheen lisäyksestä.
Alusta asti minua harmitti sen ensimmäisen Xsaran myynti, koska se oli täydellinen.
Sen vuoksi en päässyt koskaan tutuksi tähän seuraavaan, joka jäi ehkä siksi myös viimeiseksi.
Farmarina Xsara on mielestäni parhaammillaan. Pienestä autosta tulee tilava ja monikäyttöinen perheauto - ja älyttömän mukava autoksi, tosin ehkä jopa vähän ylellinenkin..
En pysty luettelemaan vikoja, kun niitä ei ollut lainkaan, mutta olisi niitä varmaankin vuosien mittaan ilmennyt.
Vaihdoin muuten sittemmin uuteen Volvo vee70:seen. Mielenhäiriö on pidemmänpäälle vakava asia - ja tulee muuten kalliiksi.

Äänestä

on ollut mulla käytössä aika tarkkaan kaksi vuotta. Tossa on kaikki mitä on ollut:
18   Auto saatu Vehosta   28.2.2002
1700   Ensihuolto Öljynvaihto lisätyö   25.3.2002
7000   Vaihdettu takuuna 12V rasia   28.5.2002
9800   Vaihdettu takuuna radio   23.6.2002
20070   Vakiohuolto, öljyt, suodin,    13.1.2003
   raitisilmasuodin, jarrujen puhd.   
23900   Vilkkuvipu (ja toinenkin)vaihdettu   3.3.2003
   takuuna   
27000   Ajovalopolttimot vaihdettu    17.4.2003
32000   Ilmastointilaitteen huolto (takuu)   18.7.2003
   Huolto tehty Kokkinen ky:ssä   
35000   Bensamittari kalibroitu   2.8.2003
39500   Vakiohuolto, öljyt, suodin,    13.11.2003
   raitisilmasuodin, jarrujen puhd.   
   Lisätyönä jarrut vinkuu
Auto on nyt ajettu 43100km ja lähtee vaihtoon tilavampaan. Se on ollut erittäin hyvä ajaa, pienikulutuksinen ja suorituskykyinen. Pitäisin sen vielä, mutta tarvitsen tilaa lisää.   

Äänestä

pakkasella??! Mistä semmoisen Xsaran saa? Mun ikkunoita ei saa itkemälläkään pakkasella auki... =P

Takaluukun lukkoa saa aina välillä ruuvailla, ja keskuslukituksen paria johtoa teipata / uusia. Ei nyt hirveesti voi valittaa...

Niin no yksi ongelma on vielä: auton kulutus vähenee koko ajan. Mitä teen kun ollaan niin pitkällä että tankki alkaa ajon aikana täyttyä?!

Äänestä

Vehoista ainut Koivuhaka, eli entinen pää-Autobon, Olarin Veho hätätapauksessa pitkin hampain ( työkalut esiin kun saat autosi kotiin ) ja muut Vehot, well, suosittelen ne muut mielellään vihamiehilleni ( vahingoniloista hörönaurua )

Ketjun ulkopuolisista Rekara voi olla harkitsemisen arvoinen.

Äänestä

Kiitos toivotuksista ja vinkeistä. Käyn siellä patonkisivuillakin kunhan ehdin.

Joo, ehkä tuossa vikalistassa tuli vähän liioteltua, täältä kun on kaikenlaista vikalistaa lukenut. Jos joku menee pieleen, niin eipä tule yllärinä...itsestään aukeavat ikkunat taisivat liittyä astetta hienomman citikan oikkuihin ja sekin "vanhalla softalla". Olisin toki tuollaisen "oikean" hydrauli-Sitikan ottanut mutta kun kuljetustarve on perin vähäinen..joka tapauksessa, tämä Xaara tuntuu perin sopivalta ja siihen päädyimme pitkän harkinnan jälkeen. Aikaisempaa kokemusta on VW:n ja Volvon tuotteista, niistäkin pelkkää hyvää.

Mutta jarrut ovat kyllä vinkuneet kaikissa koeajamissani Citikoissa, isoissa ja pienissä.

Äänestä

on kyllä peukalo keskellä kämmentä jos ei saa lamppua vaihettua xsaraan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xsitroenisti kirjoitti:

Eka sitikka meidän taloudessamme. Jään nyt odottelemaan, koska ovenkahvat irtoilevat, etupenkit irtoavat, ikkunat aukeavat pakkasella omia aikojaan, öljyt lentävät pihalle, abs-merkkivalo alkaa palamaan ja sitten muutkin valot, paitsi etuvalot joita on mahdoton vaihtaa.

Jos vehje vastoin odotuksia pelaa, pitää yrittää pitää se kuosissa. Missäs tuon ruostesuojauttaisi ja mikä on Helsingin tienoon paras Citroen-huolto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu