Uusi A6 muotoilu epäonnistunut

Odotin, kuin kuuta taivaalta uutta A6:sta.Aika suuri pettymyt ulkoisesti.Takavalot muistuttaa vanhaa A4:sta, hieman rohkeutta ja uutta ilmettä muotoiluun olisin odottanut.Sisätilat on kyllä asiallisen näköiset.

Täytyy käydä koittamassa, kun auto saadaan Suomeen.Kuvien perusteella jään kyllä odottelemaan mahdollista face-liftiä, joka yleensä tulee parissa vuodessa.

Näillä eväillä jatkan ajamista -99 A6:lla, joka on mielestäni tyylikkäämpi, kuin uusi.
223775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Audi myyjiä harmittaa, jos useampi audisti on samaa mielta uuden A6:n muotoilusta.Nykyisen A6:n omistajat on varmaan aika potentiaalisia ostajia uudellekin A6:lle?

Äänestä

Nokka on kyllä todella syvältä, mutta onneks takapäähän on saatu vähän ilmettä. Minusta taas uuden A4 ja A6-perät on ollu liian "lepsuja". Vanhassa A4:ssa oli ryhdikäs perä. Eihän noihin uuden mallisiin saanu ilmettä kuin lisä-spoilerilla =)
No, makuasioitahan nämä......

Äänestä

näyttää menevän mielipiteet.
Keula on hieno/ruma, sisätilat on kauheet/siistit jne.
Ainakin herättää mielpiteitä sekin on ihann hyvä asia.

Äänestä
  • Tuon Audin linjoissa on jotain yhtenäistä uuden ison Maseratin kanssa joka on tyylikäs.

    Äänestä

onnistui paremmin uuden 500-sarjan muotoilussa.Vaihda sinäkin Bemariin tiedät sitten millaista on ajaa Autolla.

Äänestä
  • Uuden 5 sarjan Bemun sisäilme on kuin japskiautos-
    ta , olisin odottanut tyylikkäämpää muotoilua.
    Tilasin kuukausi sitten "vanhan" A6 TDI farkun ..
    Odotellaa pari vuotta, niin saavat lapsentaudit
    pois uusista malleista .............Tunnettuahan on että autotehtaat laittavat 0-sarjan autot Suo-
    meen testattavaksi , vaikeat olosuhteet ja pienet
    markkinat ei ole suurta merkitystä jos joku on
    mennyt vähän pieleen , laitappa Saksaan,Ranskaan ym niin maine menisi.

    Äänestä

  • ...talvi ja pyörät vetää vähän väliä tyhjää (kunnes sutimisenesto puuttuu asiaan) Audi vain menee ja menee ja menee ja menee ja menee ja menee......BMW:n elektroniikka vain säätää pitoja :)

    Äänestä

audi lopullisesti pilannut maineensa.joku kännipäinen suunnittelija vetänyt ison hevosenkengän keulaa koristamaan.auto sopii lähinnä hevosmiehille ja mustalaisille

Äänestä
  • tulee myös faceliftissä nykymallin A4:eenkin sikäli mikäli on ennakkohahmotelmia uskominen.
    Perän muotoilu hakkaa mielestäni entisen A6 version 100-0. Muistuttaa tosiaan hieman B5 A4:sta.

    Äänestä

mittaristosta vai näinkö väärin?

Äänestä

... itse kun A6 viimeksi uudistui v.1997 lopulla. Nyt jahtaan itse sopivaa A6 Avantia. Eli silmä tottuu kaikkeen ja minusta kojelaudan ilme näytti oikein mukavalta jopa nyt. Jotenkin muistuttaa vanhan 9000:n linjoja osittain :)

Äänestä

oli ensi reaktio.silmä kyllä tottuu kaikkeen, ehkä myöhemmin alkaa näyttää paremmelta.

A6:n mahdollisesti laadukas viimeistely ja hyvät ajo-ominaisuudet ratkaisee paljon myynnin kannalta.

Äänestä
  • on aivan hirveän näköinen.Paljon muutakin huomautettavaa on.

    Vanha A6 on ajaton malli. Siitä olisi ollut hyvä jatkaa kehitystä samaan pyöreään ja linjakkaaseen, jopa klassiseen suuntaan.Nyt meni suunnittelu perseelleen.

    Pidän Audeja kuitenkin parhaimman näköisinä autoina,uudesta A6:sta huolimatta.

    Äänestä

Opel Vectra on saman näköinen sivusta ja A6 perä on lähes suora kopio uudesta Saab 93 Sport Sedannista. Ei hassumman näköinen auto. Laatu on varmaan kohdallan. Jokohan Audi on pystynyt tekemään viiden tähden auton törmäystestiin. Ei tarvitsisi ajella premium luokan autolla joka on yhtä turvallinen kuin japanilaiset sillipurkit.

Äänestä
  • Onko siis esim. Avensiksen viisi tähteä Euro NCAP-testissä huono saavutus?

    Äänestä

  • Joku kirjoitti:

    Onko siis esim. Avensiksen viisi tähteä Euro NCAP-testissä huono saavutus?

    Uusi Avensis on huippu turvallinen ja tyylikkäämpi kuin uusi A6.
    Unohtakaa se Audi.

    Äänestä

  • Mikke kirjoitti:

    Uusi Avensis on huippu turvallinen ja tyylikkäämpi kuin uusi A6.
    Unohtakaa se Audi.

    tojo osasto on muualla

    Äänestä

uusi a6 sanokaa pellet mitä vaan

Äänestä
  • paino sanalla "sika"

    Äänestä

  • Uusi A6 on ulkoa todella tyylikäs. Vahva keula jossa etukulmasta katsottuna "musta aukko" katkaisee puskurilinjan melko rumasti, mutta suoraan edestä katsottuna se sopii kuin nenä päähän. Myös sivun alakate on jännä. Se alkaa loivalla nousulla ja takapyörän kohdalla nousee voimakkaasti puskurin tasolle. Tosi dynaamisen näköinen ja saa auton kuin takajaloilleen. Keula on yläpuolelta kuvattuna todella pyöreälinjainen ja varmasti hukkuu kuskinpenkiltä katsottuna. Ei ole perässäkään haukuttavaa. Vahva maskuliininen muotoilu, tosin lastausaukko vaikuttaa kapealta.

    Sisälle kun päästään niin ulkopuoleta saatu henki katoaa välittömästi. Kamala retrokabiini! Hirvittävää muotoilua, leveitä hallitsevia suulakkeita ja värimaailma kuin vanhoista Saabeista. MIKSI on pitänyt laittaa näin radikaali ympäristö?

    No kuulun siihen enemmistöön jolla tuskin koskaan on järkisyillä perusteltuna varaa A6:seen joten eipä tämä kommenttia enempää koske minua.

    Äänestä

ruma kun mikä - sopii verkon painoksi

Äänestä

minusta auto on ulkoapäin erittäin onnistunut. Joka suunnasta näyttää upealta. Luonnossa varmaan vielä hiemompi!
sisätilatkin ovat komeat. Ainoa mikä kiinnitti huomiota, oli se, että kojelauta nappuloineen on rajattu siihen tyyliin, että vänkärillä ei asiaa. hankala selittää....
Mutta hieno se auto on. VAlehtelisin jos muuta väittäisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaitsu kirjoitti:

Odotin, kuin kuuta taivaalta uutta A6:sta.Aika suuri pettymyt ulkoisesti.Takavalot muistuttaa vanhaa A4:sta, hieman rohkeutta ja uutta ilmettä muotoiluun olisin odottanut.Sisätilat on kyllä asiallisen näköiset.

Täytyy käydä koittamassa, kun auto saadaan Suomeen.Kuvien perusteella jään kyllä odottelemaan mahdollista face-liftiä, joka yleensä tulee parissa vuodessa.

Näillä eväillä jatkan ajamista -99 A6:lla, joka on mielestäni tyylikkäämpi, kuin uusi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu