Sosionomi koulutuksesta

Olen ajatellut hakea sosionomi koulutukseen, kunhan olen ensin valmistunut lähihoitajaksi. Tietääkö kukaan, onko lähohoitajan tutkinnosta mitään hyötyä hakiessa sosionomiksi? Voiko sosionomi työskennellä lastentarhanopettajana? Sekin ammatti nimittäin kiinnostaa! Millaiset pääsykokeet on oulun ammattikorkeakouluun ko. alalle? Ja onko vaikee päästä sisään?
Vastailkaa!
4739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sosionomikoulutukseen haettaessa lähihoitajan koulutuksesta ei mielestäni ole hyötyä, mitään korvaavuuksia tuskin saat. Sosionomin tutkinto ei myöskään anna pätevyyttä lastentarhanopettajan työhön.
Pääsykokeissa on kirjallinen osio sekä haastattelu. Oulun AMK:n sivuilta tai sinne soittamalla selviää, kuinka monta % hakijoista pääsee opiskelemaan. Tsemppiä! :)

Äänestä

Varhaiskasvatuksen suuntautumisvaihtoehdon koulutus (jos siis aiot hakeutua sille puolelle) on ehdolla ensi syksyn yhteishaussa Oulun ammattikorkeakoulussa. Tietääkseni sosionomit tekevät päiväkodissa kutakuinkin samanlaisia hommia kuin lastentarhanopettajatkin. Tässä vielä tilastotietoa syksyn 2003 hausta: ensisijaisesti hakeneet: 435, aloituspaikkoja 21. Aika vaikea on päästä:( Uskon, että lähihoitajan tutkinnosta on jotakin hyötyä, varsinkin jos olet erikoistunut lapsiin. Onnea mahdolliseen yritykseen.

Äänestä
  • ...syksyn yhteishaun koulutusohjelmat? OAMK:n sivuilla on vain teksti "Syksyn 2004 yhteishausta ilmoitetaan myöhemmin opetushallituksen julkaisemassa syksyn yhteishakuoppaassa ja internet-osoitteessa www.oamk.fi"

    Äänestä

  • Hippa kirjoitti:

    ...syksyn yhteishaun koulutusohjelmat? OAMK:n sivuilla on vain teksti "Syksyn 2004 yhteishausta ilmoitetaan myöhemmin opetushallituksen julkaisemassa syksyn yhteishakuoppaassa ja internet-osoitteessa www.oamk.fi"

    Oulun ammattikorkeakoulun nettisivuilta hakijan opasta, sieltä aloituspaikat ja hakukoodit. Sosionomilinjan kohdalta voit lukea, mitkä suuntautumisvaihtoehtolinjat koulutuksessa aloitetaan tänä syksynä. Siinä lukee: Varhaiskasvatuksen, lastensuojelun ja nuorisotyön sv (ei aloiteta syksyllä 2004). Kyseiset suuntautumisvaihtoehdot aloitetaan tammikuussa. Syksyn yhteishausta ilmestyy tietoa koulun nettisivuille sitten syksyllä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MSM kirjoitti:

Olen ajatellut hakea sosionomi koulutukseen, kunhan olen ensin valmistunut lähihoitajaksi. Tietääkö kukaan, onko lähohoitajan tutkinnosta mitään hyötyä hakiessa sosionomiksi? Voiko sosionomi työskennellä lastentarhanopettajana? Sekin ammatti nimittäin kiinnostaa! Millaiset pääsykokeet on oulun ammattikorkeakouluun ko. alalle? Ja onko vaikee päästä sisään?
Vastailkaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu