MITEN SAISI HONDAAN...

vähän paremmat imuäänet ja muutenkin pieniä vinkkejä "ammattimiehiltä", jotka ovat autojaan tuunanneet?? Auto on Honda Accord 2,0 EX 16valve-90!!!!
Onko hienoja kuvia tai muuta vastaavaa autoon liittyvää juttua joista olis hyötyä???
6686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ilmanputsarin on oltava ns. vapaavirtaus-tyyppinen. Niitä on myytävänä kaupoissa, mutta hintaa kertyy yleensä enemmän kuin lääkäri määrää. Punainen vapaavirtaussuodatin antaa tehoa ja ilmettä erityisen paljon. Sellaisen voi itse rakentaa esimerkiksi punaisesta karvanopasta. Venttiilikopan kansi kannattaa muuten samalla maalata punaiseksi. Näin kokonaisuus on yhtenäinen ja luo hienon Testa Rossa –lookin.

Kannattaa myös leikata n. 10 x 10 cm aukko konepeltiin siihen kohtaan, johon ilmanputsarin torvi loppuu. Aukon päälle saa peltisestä rikkalapiosta scoopin. Rikkalapion voi kiinnittää esim. varrestaan ruuveilla tai pop-niiteillä. Virtaviivaisempi toki tulee, jos irrottaa varren ja liimaa scoopin paikalleen. Ruuvikiinnitys on kuitenkin kisakäytössä varmempi.

Moottorin hengityksen kannalta olennaista on myös poistaa alkuperäiset maskin ritilät keulalta ja korvata ne kirkkaalla verkolla tai reikälevyllä. Reikälevyä saa esimerkiksi rakennustyömailta, joilla niitä käytetään esimerkiksi kattoristikoiden sitomiseen. Jos reikälevy kestää näin kovaa käyttöä, se kestänee pitkään myös urheilullista ajotapaa.

Erityistä huomiota on kiinnitettävä pakoputken päähän, jossa on syytä olla vähintään 25 % enemmän halkaisijaa kuin muussa putkessa, mielellään enemmänkin, jotta pakokaasu pääsee jakaantumaan mahdollisimman laajalle alueelle eikä jää tukkeeksi putken päähän.

Vielä parempi on, jos putken saisi jaettua kahdeksi. Sopivaa jakoputkea voi olla vain vaikea löytää. Ihanteellisin ratkaisu olisivat sivuputket. Ne ovat myös ulkonäöllisesti tasapainoisen näköiset.

Karvanoppien silmälukua on syytä tarkkailla kriittisellä silmällä. Noppa on yleensä tehtaan jäljiltä aivan poissa balanssista, sillä kuutioissa on usein yhdellä sivulla vain yksi silmä, kun jollain toisella sivulla niitä voi olla jopa kuusi.

Kisakäytössä kannattaa joka sivulta poistaa kaikki ykkösen ylittävät silmäluvut. Samalla noppa myös kevenee. Siviiliajossa tällainen on kuitenkin turhan askeettista.

Silmäluvun voi tasoittaa esimerkiksi siten, että kaikilla sivuilla on kolme silmää. Tämä on yleensä hyvä kompromissi mukavuuden ja urheilullisuuden välillä. Tällöin jää vielä kolme silmää käyttämättä. Ylimääräiset silmät kannattaa säilyttää varaosina, sillä moottoriurheilussa silmävauriot ovat yllättävän yleisiä.

Wunderbaumista kannattaa karsia ylimmät oksat, pois, jotta painopiste saadaan alemmaksi. Suorituskykyyn tällä on vain vähän vaikutusta, sillä ylimmät oksat ovat pinta-alaltaan pienet eivätkä sisällä kovinkaan runsaasti hajuepiteeliä.

Sitten enää kalvoa tuulilasiin, jarrurummut kirkkaan punaisiksi ja auto alkaa olla valmis haastamaan ja ottamaan haasteita vastaan.

Äänestä
  • Todella paljon kiitoksia sinulle Lippisteini! Pelastit tämän perjantai-iltapäivän jutullasi. Eipä ole tänään saanutkaan nauraa vielä yhtä paljon!

    Toivottavasti nämä oikeat lippisteinit miettisivät vaikka kaksi kertaa noita auto-intoilujaan. Ja jättäisivät edes ne naurettavimmat "viritykset" rakentelematta. Voisihan senkin rahan säästää ja ostaa vaikka kunnon renkaat alle tai vaihtaa loppuunkuluneet iskariin uusiin. Huomattavasti älykkäämpiä "virityksiä" ainakin olisivat.

    Äänestä

  • tukehtunut kirjoitti:

    Todella paljon kiitoksia sinulle Lippisteini! Pelastit tämän perjantai-iltapäivän jutullasi. Eipä ole tänään saanutkaan nauraa vielä yhtä paljon!

    Toivottavasti nämä oikeat lippisteinit miettisivät vaikka kaksi kertaa noita auto-intoilujaan. Ja jättäisivät edes ne naurettavimmat "viritykset" rakentelematta. Voisihan senkin rahan säästää ja ostaa vaikka kunnon renkaat alle tai vaihtaa loppuunkuluneet iskariin uusiin. Huomattavasti älykkäämpiä "virityksiä" ainakin olisivat.

    Mikään ei paranna 10 vuotta vanhan auton kierrosaikoja niin paljon kuin uudet iskarit. Toinen kysymys on se, mihin niitä kierrosaikoja tarvitaan, mutta kyllä ne iskarit lisäävät turvallisuuttakin. Eikä tuollainen rippikouluikää lähestyvä Accord taida koskaan liian turvallinen olla.

    Äänestä

http://www.modacar.com/car/Honda/Accord/

Imuäänet paranee vapaavirtaussuodattimella, pistä kaveriksi uusi throttle body ja imusarja niin alkaa olla imupuoli kunnossa. Jatkat sitten peltipakosarjalla ja kunnon pakarilla niin johan alkaa olla muutakin kuin ääntä.

Kaikki tämä vaatii rahaa, joten jos tuntuu kalliilta niin lippisteinin vinkit on edullisempia.

Äänestä
  • Jäi vain ihmetyttämään, että miten nämä Sinun ja Lippisteinin vinkit eroavat toisistaan?

    Äänestä

  • tehoa tollasesta paskasta ei ainakaan irtoa. Antaisi vanhan olla eikä kiusaisi..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TULEVA HONDA KUSKI?? kirjoitti:

vähän paremmat imuäänet ja muutenkin pieniä vinkkejä "ammattimiehiltä", jotka ovat autojaan tuunanneet?? Auto on Honda Accord 2,0 EX 16valve-90!!!!
Onko hienoja kuvia tai muuta vastaavaa autoon liittyvää juttua joista olis hyötyä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu