APUA!!! Mulla on paha akvaariokuume!! Mää haluisin toisen akvaarion vaikka sain vuosi sitten just akvan ni haluisin jonku 50-60 litrasen akvan platyille lajiakvaks...mutta tuskin vanhemmat antaa luvan..=( Mitä mää teen?? Miten mää kysyn sitä niiltä ja mitä sanon niille...(en oo kysyny vielä mitään)...?? Auttakaa mua ja kertokaa vanhempien lepyttämiskeinoja
oon ajatellu että rupeen säästää rahaa...ja ehkä vielä saanki parinvuoden sisällä....
oon ajatellu että rupeen säästää rahaa...ja ehkä vielä saanki parinvuoden sisällä....
Vastaukset 34
Vanhimmat
ootko sitten hoitanut nykyisen akvaariosi hyvin? ikäsi?
..ainaki mielestäni..=) Ikäni on 11 tänäkesänä 12 wee... Ainakin hoidan akvaariotani rakkaudella...;)
Mites sitä sitten hoidat, ihan vaan mielenkiinnosta kyselen.
Se rakkaus kun ei riitä.
Rutiinit?
Vesiarvot?
Valaistus?
Suodatus?
Kasvisto?
Kalasto?
..kunnossa! =)
..yks kasvi on ruvennu kukkii (?) Mää en oikeen tiedä mikä kasvi se on, mut siihen on tullu semmonen "kukka" ku koivun urpu(?)
Mitä tarkotat että kunnossa? Ihan mielelläni näkisin noihin kysymyksiin vastaukset, nimittäin toista ei kannata perustaa ellei ole perusasiat kunnossa.
..tässä ne on:
1. rutiinit: ruokinta 2-3 kertaa päivässä (joskus päivän tauko)Täys siivois kerran kuukaudessa.
2.vesiarvot: En tarkalleen tiedä kun en ole mitannut vähään aikaan.
3.valaistus: 1 sinertävä loisteputki
4.suodatus: 1 sisäsuodatin (tässä on sitten kaikki mitä suodattimen kyljessä lukee): AQUAEL typ FAN-2 230V 50Hz 7.2w IP68 Qmax=450l/h
5.kasvisto: jaavansammalta, vesiruttoa, jättiläimiekkakasiva ja 2 jotain jonka nime en tiedä (näistä toinen "kukkii")
6. kalasto: 1leopartimonninen, 1 täplämonninen, 4keltabarbia(1kuollut),2leväbarpia,2partamonnia,4miekkapyrstöä(2 kuollut),5 kiilakylkeä ja 8 kardinaalitetraa.
Nii onkse OK?? Vastaa please!!
..että akvassani on vähän ylikansoitusta..=(
Mitä tarkoittaa täysi siivous kerran kuukaudessa? Miten usein vaihdat vettä ja kuinka paljon kerralla? Milloin sitten olet viimeksi mitannut vesiarvot ja mitkä vesiarvot?
Ei tuo tilanne ihan ok näytä olevan... En sano tätä millään pahalla, joten älä loukkaannu, mutta:
1.Kalasto on todella vääränlainen... Monnisia ei kuulu pitää yksittäin, ne ovat parvikaloja.
2. Keltabarbit ja leväbarbit tarvitsevat suuren akvaarion, kuinka iso altaasi on?
3.Miekkapyrstöt tarvitsevat kovaa vettä ja muut kalasi pehmeää. Samassa akvaariossa niitä ei oikein voi pitää, koska ne eivät viihdy samanlaisessa vedessä. Hengissä varmaan pysyvät, mutta eivät välttämättä pysy kauaa terveenä. Sanoit itsekin että kalojasi on kuollut, se on jo merkki siitä että vesiarvot eivät ole ihan kohdallaan (elleivät kalat sitten olleet tosi vanhoja)
4. Mitä tarkoitat kun sanoit että teet kerran kuussa täyssiivouksen? Akvaariota ei saa KOSKAAN pestä kokonaan! Se järkyttää altaan tasapainoa ja tuhoaa hyödyllistä bakteerikantaa ->aiheuttaa kalakuolemia. Osittaiset vedenvaihdot riittäävät (kolmasosa tai puolet vedestä vaihtoon kerran viikossa, suodattimen puhdistus tarvittaessa).
Kunhan otat paremmin selvää perusasioista, sitä paremmin kalasi voivat! Uutta allasta ei kannata harkita ennen kuin perusasiat ovat kunnossa.
..Sillon kun tuli hankittua nämä keltabarbit ja leväbarbit niin tuvauduin Markku Varjon kirjaan ja siellä lukee että: leväbarbin akvaarion vähinnäis koko on 80 litraa ja keltabarbin 60 litraa...ja kaupassakin sanottiin että hyvin käy... Ja eikös Markku Varjo ole sentään akvaario ammattilainen?!? Vai luotatko sinä ennemmin nettiin kuin ammattilaiseen??!!?? Kirjan nimi on muuten Akvaario-opas ja se minun kirja on 1. painos. Painettu vuonna 2001.
Miekkapyrstöasian tiedän ihan hyvin kyllä mutta, kyseiset kalat olivat eläneet koko elämänsä makeassa vedessä ja eläinkaupassa sanoivat että ei ole pakko lisätä mitään veteen.
..pese akvaariotani kokonaan, sen nyt tietää jo aloittelia! TARKOITIN LÄHINNÄ PERUSSIIVOUSTA! Vaihdan vettä noin: 20-30%....
En minä mistään "hömppä"-nettisivuilta ole tietojani saanut, vaan paikoista joissa käy paljon asiantuntijoita ja Suomen johtavia akvaarioharrastajia. Markku Varjon kirjassa on vanhentunutta tietoa esim. kalojen tilavaatimuksista. Jotkut on ilmoitettu todella alakanttiin, näin ovat monet ammattimaiset harrastajat sanoneet. Siitä on puhuttu paljon eri palstoilla.
Ja eläinkauppiaisiin ei aina kannata luottaa, he voivat sanoa IHAN mitä vaan... Vaikka yrittäisivät esittää asiantuntijaa eivät he sitä välttämättä aina ole. Poikkeuksiakin tietysti löytyy.
Ja vielä mitä tulee miekkapyrstöihin, niin kyllä ne pehmeässäkin vedessä hengissä pysyvät, vaikka viihtyisivät kyllä paremmin kovassa vedessä. Sanoit että miekkapyrstösi ovat koko elämänsä olleet makeassa vedessä: en ole muuta väittänytkään. Kova ja pehmeä vesi ovat makean veden eri laatuja, ei suolavedellä ole sen kanssa mitään tekemistä.
Älä nyt jooko loukkaannu, en halua olla mitenkään ilkeä tai arvostella turhaan, sillä lemmikkiemme parasta me vain haluamme, eikö niin? Itsekin olen joskus aloittelijana tehnyt niin pahoja mokia etten kehtaa edes kertoa :) Mutta aina kannattaa ottaa asioista selvää monista eri paikoista, eikä luottaa vain yhteen ainoaan kirjaan tms.
Vaihdatko vettä kerran kuussa noin 20-30%, kun pitäisi vaihtaa joka viikko noin 50%.
Mitkä olivat ne vesiarvot kun viimeksi mittasit mitä mittasit ja milloin mittasit?
...on tuolta osin väärää tietoa (onkohan varmasti kirjoitettu 2001?). Luultavasti Johanna tarkoittaa samaa sivustoa missä minäkin vaikutan, joten se todella on Suomen johtavien (en kuitenkaan minä) akvaristien kokoontumispaikka, jossa tälläiset (kuten minä) "harrastajat" voivat ottaa oppia.
Voi hyvinkin olla että kirja on kirjoitettu vuonna 2001, mutta Varjo kuulemma kierrättää samaa tietoa vuodesta toiseen uudemmissakin kirjoissaan. Esim. kalojen tilavaatimukset saattavat olla parinkymmenen vuoden takaa, ja niitä samoja tietoja hän sitten kopioi uudempiinkin kirjoihin päivittämättä niitä ollenkaan.
En mitenkään halua väheksyä Varjoa, onhan hän akvaariomaailman "guru", mutta päivittämistä hänenkin tiedoissaan on. Senhän sanoo jo maalaisjärki että esim leväbarbi joka kasvaa isoksi ja on vilkas uimari, ei viihdy altaassa joka on sitä vain n. 6 kertaa sen pituinen... Omistani sen huomasin, pidin niitä ennen liian pienessä ja kun ne pääsivät isompaan niin vilkastuivat silmissä!
..mun leväbarbit on vasta 5cm ja on ollu mulla heinäkuusta...
...oli 6.2.2004 eläinkaupassa ja tulos oli et pH oli 8, mutta ostin sellasta jauhetta joka alensi pH:ta. Sen pitäis alentaa se 6-7 ja puoleen... Eihän akvaariosta kerranviikossa kuulu vesiä vaihtaa?!? Tarttis joka kerta lisätä veden parannus ainetta?!? Nyt oot kyllä erehtyny...
Haluan lemmikeilleni parasta..onhan ne minulle kaikki kaikessa..=) Enkä loukkaantunut! ;)
...vettä täytyy vaihtaa joka viikko noin puolet ja se on FAKTA. Vedenparannusainetta (jos sitä käyttää, minä en käytä) tietenkin mukaan joka kerran. Luulenpa että sinun ei kannata hankkia toista allasta ennenkuin olet perusasiat opetellut paremmin.
Entäs ne muut vesiarvot, ph:n mittaus ei riitä.
Nitriitti, nitraatti?
..Minun on turha kertoa se jos kerta oon NIIN HUONO akvaristi että ei kannata hankkia toista akvaa..EI KUULU SULLE!!! >=/
=(
siis et ole niitä mitannutkaan, en sanonut sinua huonoksi mutta kannattaisi nyt ottaa kuitenkin opiksi.
On vähän vaikee mitata niitä ku ei oo sitä juttua millä se mitataan.....
Vedenparannusaine ei ole mitenkään tarpeellista. Akvaariokauppiaat tietenkin yrittävät sitä tyrkyttää että saisivat enemmän rahaa... Suomessa on sen verran hyvä vedenlaatu että normaali hanavesi on yleensä hyvää. Ulkomailla on sitten eri juttu, tai jos veden ottaa esim. pihakaivosta.
Itse en ole koskaan vedenparannusaineita käyttänyt, ja vesiarvot ovat pysyneet hyvinä. Mittaan ne kerran kuussa. Vettä vaihdan kolmanneksen tai puolet kerran viikossa. Jos vaihtaa vettä liian harvoin, kalat ikäänkuin "tottuvat" likaiseen veteen ja sitten kun sitä vaihtaa puhtaaseen ne "järkyttyvät" ja stressaantuvat äkillisistä muutoksista. Sen takia olisi hyvä vaihtaa osa vedestä viikottain jotta vesi pysyisi jatkuvasti puhtaana eikä sellaisia isoja muutoksia tulisi harvojen vedenvaihtojen yhteydessä. Olipas vaikeasti selitetty, toivottavasti ymmärsit :)
Edellä mainittu oli siis nykypäivän suositusten mukaista. Ennen vanhaan suositeltiin paljon harvempia veden vaihtoja. Sitten välillä piti pestä koko akvaario... Ei ihmekään jos kaloja kuoli. Jossain kirjoissa näkee vieläkin näitä vanhoja suosituksia :(
....no sanoit vain aikaisemmin että kaikki vesiarvosi ovat kunnossa, todellisuudessa olitkin vain mittauttanut ph:n akvakaupassa.
..että ne mittaa ne muut siinä samassa.Voisitko kertoa mitä ne maksais(kaikki mitat yhtees)??
...riippuu aika paljon merkistä ja minkä tasoisen ostaa, mutta sanotaanko noin 15-30e. En ole varma koska en ole vuoteen niitä ostanut enkä seurannut uutuuksia. Maksaa ehkä mielestäsi paljon mutta ne kannattaa hankkia ja onhan ne todella riittoisia.
sellainen kun TetraTest 5 in 1. Siinä on sellaisia testiliuskoja joilla pystyy mittaamaan kaikki tärkeät vesiarvot (kovuuden, nitriitin ym) eli ph, kh, gh, no2 ja no3. Siis kaikki näkee siitä samasta tikusta.
Maksaa n. 25 e ja siinä on 20 testiliuskaa, riittää siis normaalikäytössä yli vuoden!
Luin koko vietiketjun ja olen samaa mieltä muutaman muunkin kanssa. Eli laita ensin tämä nykyinen akvaariosi ja sen kalasto kuntoon. Opiskele hieman parusjuttuja ja osta itsellesi ph, kh ja nitraatti ja nitriittitestit.
Sitten vasta seuraava allasta hankkimaan. Oikein hoidettuna tästäkin on sinulle varmasti paljon iloa.
Useimmista kaloistasi kerrotaan perustietoa näillä sivuilla, luethan ne nyt ihan ajatuksella.
http://www.varusteleka.fi/laura/index.php
Ja sitten tuo viikoittainen vedenvaihto ja muut tärkeät jutut selviävät nämä lukemalla.
http://www.aquahoito.info/suomi/aloittelija/index.html
On turha hankkia yhtään enemäpää kaloja, ennekuin edellisten asiat ovat hyvin. Sen varmasti ymmärrät ja tahdot tehdäkin näin, koska sanoit välittäväsi niiden hyvinvoinnista.
Ja vuoden sisällä ei vielä yhdenkään kalan kuulu akvaariosta kuolla, joten sekin varmaan jo kertoo oleellisen: Tietoa on oltava vielä lisää.
...ensinnäkin pyydän anteeksi sinulta jos sanoin hieman kovasti ja olen loukannut mieltäsi, se ei ollut tarkoitus. Olet selkeästi innostunut harrastuksesta, mikä on hienoa mutta opettele vielä hieman noita perusasioita ja kun olet ne saanut kohdalleen sinun todellakin kannattaa hankkia toinenkin allas, ja kolmas, ja neljäs...
Näin on minullekin käynyt, se vie mennessään.
..tuli tässä itsekkin sanottua aika törkeäst, nii et sori, en tarkottanu sitä! :)
moi tunnen sut soitit mul tänään ja kerroit kyl sää saat siihen luvan ku teijä äiskä ja iskä on kivoja!!!!=) mul on kans kauhee akvaario kuume. T:JONNA
... HARMI ku et sit sää saanu lupaa siihen akvaarioon... Ois kivaa voitais jutella koulus... Se ois oikeesti SIISTII jos sullaki olis akvaario... Koita nyt vielä kääntää sitä äitis päätä, ja uskon kyllä että se onnistuukin...kun vain on tarpeeksi malttia!! ;)