Onko muiden frettien häntään koskaan ilmestynyt punaruskeaa hilseen tapaista eritettä? Osaisiko joku kertoa, mitä se on?
Itse olen olettanut sen olevan jotain ihon "liikaeritystä" näin keväällä, mutta haluaisin kuulla oikean syynkin tuohon. Hännässä on karvat aivan normaalisti paikallaan, eikä mitään rankahäntään viittaavaa ole havaittavissa. Turkki on myös hyvässä kunnossa.
Itse olen olettanut sen olevan jotain ihon "liikaeritystä" näin keväällä, mutta haluaisin kuulla oikean syynkin tuohon. Hännässä on karvat aivan normaalisti paikallaan, eikä mitään rankahäntään viittaavaa ole havaittavissa. Turkki on myös hyvässä kunnossa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
En tiedä onko se meillä niin kovin hilsemäistä, näyttää ennemmin siltä kuin näillä olisi korvapunkkia hännässä... =) Tumpilla oli nuorempana tuota töhnää enemmänkin ja usein siihen liittyi tuo rankahäntä, muttei aina. Pöpöllä sitä töhnää on hieman (tämä on eka kerta) ja siinäkin kyllä rankahäntä. En ole lekuriin tuon takia vienyt kun ei näytä menoa haittaavan! ;)
En ole huomannut pistää merkille, onko tuota vain keväisin, täytyy tutkia asiaa.
Onko kyseessä leikkaamaton urosfretti? Tuo voi kyllä esiintyä ihan nomaalisti myös leikatuilla freteillä, mutta epäilen voimakkaasti hormonaalista talineritystä (vrt. teini-iän finnit). Normaalia tiiviimpi pesu esim. lasten Linna-shamppoolla auttaa tai sitten haet apteekista antiseptista pesunettettä. Noita "finnejä" tulee yleensä juuri häntään, mutta voi niitä tulla muuallekin (ihan kuten ihmiseenkin teini-iässä :) ).
Mitä tarkoittaa rankahäntä? Huomaako omistaja kun fretille tulee hammaskiveä?
Uros ja leikkaamaton puoli eunukki. ;) Pöpö siis, Tumppi on tyttö. Muttei Tumpille ole leikkauksen jlk tullut nuita "finnejä", nyt kun rupesin miettimään... Hassua, miksei immeisillekin voisi murkkuiän finnit tulla johonkin "alas", vaikka varpaisiin. =D
Sammakolle: Rankahäntä, ööh, miten sen selitän... Siis karvaton taikka puoliksi karvaton häntä. Aika usein freteille tulee sellainen keväällä. Tai meillä on siis joka kevät hännästä tullut naku, reetut näyttää silloin lähinnä rotilta... En tiedä miltä hammaskivi näyttää, koska (halleluja) olemme niiltäkin säilyneet. =) Kaipa nämä nuskuttavat niin ahkerasti raksuja, ettei hammaskiveä ehdi tulemaan. ;) Ja meillä kun harvemmin syödään märkäruokaa, kun ei kerta maistu niin ei maistu.
Onko totta että urokset haisevat huomattavasti enemmän kuin naaraat?
esim. kiiman aikana uros saattaa haiskahtaa voimakkaamalta kuin esim. naaras.
hammaskivi näyttää sellaiselta ruskehtavalta vähän samalta niinkuin omissa hampaissa jolloinka hammaskivi pitäisi ehdottomasti hoitaa jottei se pääse tulehtumaan.
Hampaat on hyvä myöskin tarkistaa ja silloinkin, kun käy esim. eläinlääkärissä ellei itse osaa katsoa.
Jopa minun turtuneeseen ja nuhaiseen nenään leikkaamaton uros haisee. Kuvailisin hajua samanlaiseksi kuin mitä navetassa haisee... =/ Mutta leikattuna haju tietystikin vähenee ja meidän leikatut naaraat eivät omaan nenääni haise yhtään. Mitä muut sitten ajattelee, en tiedä. =)
Meillä on leikkaamattomia uroksia kaksin kappalein ja haju sen mukanen ^^ Nyt kiima-aikana varsinki niillä on sellanen kirpee kissanpissahaju :( leikkauksella toi haju lievenee huomattavasti, mut tosiaan se ei kokonaan katoa.
Mun mielestä leikkaamattoman uroksen haju on kuvottava, mutta se kyllä katoaa (se kuvottava haju) leikkauksen jälkeen. En ole huomannut mitään eroa uroksen/naaraan välillä leikkeuksen jälkeen.
keväisin on yleensä normaali karvanlähtöaika ja joillakin freteillä sitä saattaa runsaamminkin lähteä mutta mikäli karvan seassa on normaalia enempi hilsettä ja on kuivahko, niin syynä on yleensä liiallinen pesu ja puutos ruokinnassa eli rasvoissa. (se pesu tosiaankin aiheuttaa sitä liikaeritystä myöskin)
Näin talvisin on muutenkin hyvä antaa rasvalisiä tuon turkin kuivumisen ja hilseilyn kannalta.
Liiallisella pesulla on muutenkin omat seurauksensa iho-ongelmissa.
Hyviä rasvalähteitä on mm. helokki-E-öljy, viacutan, kananrasvat, ruokaöljyt ym.
jos kävis niin että ei voisi pitääkään frettiä niin tiedätkö ostaako myyjä (jos on kunnon kasvattaja)pennun takas. Hirvittää ajatus et tarvis sellasessa tapauksessa laittaa ilmotus lehteen ja sen ostais joku poropeukalo. Tietty itte toivon saavani fretistä pitkäikäisen kumppanin mutta koskaanhan ei voi tietää...
ehtona sopimukseen yleensä laitan, että kasvattajalla etuosto-oikeus mutta kovin mielellään ei yleensä pentuja luovuta ns.kiertolaiseksi jolloinka kannattaa tarkkaan harkita onko valmis ottamaan frettiä elämäänsä.
etukäteen kuinka pääsen fretistä eroon vaan haluan saada tietoa joka kantilta koska haluan tuntea vastuuni jokaisesta luontokappaleesta jonka hoiviini otan. Voihan olla esim että jossain vaiheessa jollekin perheestämme puhkeaa esim allergia ja silloin kyllä asetan ihmisen hyvinvoinnin eläimen edelle.
Meillä kyseessä on siis leikatut naaraat. Rasvalisiä fretit saa aika ajoin (kuten jo kerroin, turkit erittäin hyvässä kunnossa). Vain yhdellä naaraallani kevään karvanlähtö on alkanut.
kertoisitko kuinka usein annat rasvalisää, kuinka paljon kerrallaan ja millaista rasvaa? kiitos!