Esimerkki. Hyvä keli ja tie. Rajoitus 80 km h. Edellä ajava auto ajaa 60-70 km/h. Olet rekalla perässä ja ohi olisi päästävä kun on kiire. Ohi ei pysty lähtemään kun tiellä ei ole 1 km suoraa näkyvyyttä.
Miten voi viestittää edellä ajavalle että "Aja nyt herrajumala sivuun"
Painanko torvea?? Vilkuttelen valoja?? Vai ajan puskuriin kiinni?? Kertokaa te ketkä ette ymmärrä että kaikki ei halua ajaa reilusti alinopeutta .. Kiitos kun vastaatte minulle. Palan halusta kuulla miksi ette osaa ajatella muuta kuin itseänne.
Miten voi viestittää edellä ajavalle että "Aja nyt herrajumala sivuun"
Painanko torvea?? Vilkuttelen valoja?? Vai ajan puskuriin kiinni?? Kertokaa te ketkä ette ymmärrä että kaikki ei halua ajaa reilusti alinopeutta .. Kiitos kun vastaatte minulle. Palan halusta kuulla miksi ette osaa ajatella muuta kuin itseänne.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Pistää takaisin autokouluun. Alinopeutta ei ole. Aivan sama mitä teet. Sokeaa ei saa näkeväksi. Jos ei ymmärrä, että takana tuleva haluaa ohi tosi vaikeeta on järkeä saada tymään päähän. Pysäytä rekka, mene vetoauton alle rasvaamaan kartaania. Jatka matkaa, kun . no .. joo. Ongelma on ohi.
Koska kaltaisiasi sokeita typeryksiä on harvalukuisista autoilijoista valtaosa, odottelemalla kerää eteensä vain uusia ongelmia. Nykyisin autokoulun päätteeksi pidetään asennetestit, saattaisi sinullakin olla siellä syytä vierailla?
Tuskin se HerraJumala ajaa sivuun, josko Hänen tarkoituksensa on estää sinua ajamasta sen sivutieltä tulevan kylkeen.
Mutta asiaan. Kysymyksesi on hyvä ja aiheellinen.
Ongelma on se, että edelläajava ei välttämättä tiedä kiireestäsi. Inhoittavimpia kokemuksiani on takana ruskeakielisyys etäisyydellä puhaltava rekka talvikelillä ykköstiellä aamupimeällä ja kohtalaisessa liikennetiheydessä (autoja tuli siis kaikenaikaa vastaan), nopeusrajoitus 80 ja minä AJAN sitä kahdeksaakymppiä (Saabin mittarihan on tarkka). Ja tällä kuljettajalla on ilmeisen kiire jollekin lautalle kaiketi, tai jotain. Kun rekka on takapuskurin tuntumassa talvikelillä niin lukijat arvaavat ettei siinä paljon jarruja painella, ja sakkoja en halunnut ylinopeudesta. Tunsin tien sen verran, että tiesin edessä olevasta sivutiestä johon liittyi ylämäessä oleva bussipysäkki, ei muuta kuin vilkku oikealle (rekka yhä puskurissa, oikea ääliö) ja siirto oikealle ja risteyksen kohdalla vasta (nopeus siis yhä 80) jarrua ja rukousta että auto pysähtyy ennnenkuin bussipysäkki päättyy. Ylämäki varmaan auttoi, auto pysähtyi.
Jatkoin matkaani rekan perään, väläytin valojani pari kertaa rekan kuskille ja koskaan en saanut rekkaa kiinni. Tuohon aikaan vielä kuskit poistelivat rajoittimia tai niitä ei alunperinkään ollut.
Olen samaa mieltä kanssasi enkä nyt tarkoitakaa niitä ammattikunnan edustajia jotka poistavat rajoittimet ja ajavat aina 100 km /h. Heitä minäkään en ymmärrä enkä hyäksy.
Kyselen tässä ihan hyvässä hengessä että miten saa edelläajavalle tietoon ettei keli ole niin huono että minun pitää ajaa reilusti alinopeutta ja että minulla on kiire. Teen tässä samalla selväksi että lähes kaikki raskasliikenne on nykyään aikataulutettua.. Eli on kiire. Mutta ei niin kiire että täytyy ajaa 100km/h
Kiire on aina merkki ihmisen tyhmyydestä. Miksi haluat erityisesti saada oman tyhmyytesi edellä ajavan tietoon?
Yhtä lailla sillä edessä menevällä voi olla "kiire", eikä sen takia viitsi hidastaa entisestään ja väistää sinun takiasi. Eli on kiire. Mutta ei niin kiire, että pitäisi ajaa 80km/h.
Minun kiire rekan ratissa ei ole minun keksintö eikä aikaansaama. Muut laatii aikataulut joita minä yritän noudattaa.
ja olen sitä itse ihmetellyt. Meilläkin täällä on niin mutkaiset ja mäkiset tiet että voi olla henkilöautollakin hankala päästä ohi jos ohitettava ei yhtään avita, saati sitten rekalla. Siitä huolimatta monet alinopeutta ajavat jatkavat hampaat irvessä keskiviivan tuntumassa ajoa kun rekka tulee perään, ja kiroilevat varmaan mielessään.
Varsinkin pimeän aikaan minä päästän rekat ohi vaikkei nopeuseron takia tarvitsekaan - aivan, pysähdyn taukopaikalle ja jään odottamaan rekkaa. Jos ei ole irtolunta tiellä niin niiden perässähän on ihan paras ajaa. Niissä on valoa vaikka koko pienelle pitäjälle, jos ei sitten edessä ajava torvi estä niitä menemästä ohi ja käyttämästä pitkiä. Pari kertaa on hirvi sattunut tielle kun olen ollut rekan peesissä, yhdellä kerralla vauhti oli sen verran kova ja tie liukas että rekka valui hirven päälle. Hirvi jouduttiin ampumaan, mutta omaa onneani kyllä itsekkäästi kiittelin kun minä, auto ja hauva säilyimme naarmuitta...
Miksi kaikki eivät ole kuin sinä. Kiitos asenteestasi. Muiden kannattaa ottaa oppia ja ymmärtää että rekat ovat HYÖTYajoneuvoja.
"Miksi kaikki eivät ole kuin sinä. Kiitos asenteestasi. Muiden kannattaa ottaa oppia ja ymmärtää että rekat ovat HYÖTYajoneuvoja."
Rekalla ei ole yhtään sen suurempaa oikeutta tienkäyttöön kuin muillakaan! Ihan yks hailee onko kyse hyöty vai lomaliikenteessä, niin samanlaiset oikeudet ja velvollisuudet kuuluvat kaikille. En kuitenkaan väitä, etteikö joustava liikenne ois hyväksi puolin jos toisin...
Totta puhut. Sama oikeus kaikilla on tien käyttöön. Puolustan vaan niitä vastaan jotka ajattelee että raskas liikenne ajaa "huvikseen" muiden tukkona. Jokainen rekka tekee arvokasta työtä. Yksikään ei ole turhaa siellä tiellä.
Ammattikuskin tulis muistaa se että kaikki eivät halua ajaa edes suurinta sallittua nopeutta, saati että haluaisivat ylittää sen. On kohteliasta päästää muut ohitseen jos huomaa keräävänsä jonoa ja huvikseen ajavien karavaanareiden olen näin nähnyt myös tekevän. Koskaan en ole nänyt että 100km rajoitusalueella jonoa keräävä rekka pysähtyisi ja päästäisi jonon ohitseen.
Kiitos kommentistasi mutta tässä asiassa tulee vastaan henkilö-auton ja rekan erot.
Eli jo autokoulussa opetetaan että kuorma-autolla tulee välttää turhia kiihdytyksiä ja pysähdykiä koska kuorma-auto kuluttaa HIRVEÄN määrän poltto-ainetta kiihdytyksessä. Ja täydellä kuormalla täyteen vauhtiin pääseminen vie myös niin pitkän matkan ettei sitä yksinkertaisesti voi tehdä. Eli jokaisen ohipäästämisen tekeminen vie kohtuuttoman paljon aikaa ja kulutus voi nousta n 10 -20 l 100km. Eli siihen ei edes ole rahallisesti mahdollisuutta.. Lisäksi tulee vielä tämä työaika laki. Jos matka kestää kauemmin niin et pääse perille kun tulee tunnit täyteen..
Eli kuten huomaat henkilö-autolla se ohi päästäminen on vielä aika helppo ja vaivaton homma..
Noista syistä johtuen et moista näe raskaalta liikenteeltä
Kyllä me kaikki muutkin joudutaan töissämme noudattamaan lakia ja määräyksiä. Monessa työssä joutuu tekemään asioita, joista tulee "ylimääräisiä" kustannuksia. Mutta niin on pakko tehdä, kun laki tai sivullisten tarpeet niin vaatii.
Jos työaika ei riitä työn tekemiseen, niin ei se ole sivullisten syy, vaan huonoa työnsuunnittelua. Kello näkyy olevan monelle jumala, vaikka aika on ehtymätön luonnonvara.
Mikä laki vaatii ajamaan sivuun jos ajaa rajoitusten mukaan. Kuorma-auton rajoitus on 80 km /h.. Ja suurempi ero on se, että kuorma-autot tekevät työtä tien päällä. Henkilö-autoista suurin osa ei. Kumman aikataulu siinä tilanteessa on tärkeämpi. Ja muista että jokainen lisäkustannus kuljetuskustannuksiin tulee lopulta SINUN maksettaviksi. Maksat sen kaupan tms kassalla kalliimpina tuotteina.
Työ-aika riittää hyvin työn tekemiseen mutta ei siihen, että annetaan tietä niille joilla on kiire kotiin katsomaan kauniit ja rohkeat
... vähään aikaan.
Saa kaikenmaailman typerykset; Esim. E:eet havahtumaan.
Millä ihmeellä saisi sellaisen viestin näille köröttelijöille perille, että jotkut osaavat ajaa juuri niin nopeasti kuin viranomainen on viisaudessaan tarkoittanut.
Ja, ettei nopeuksien valvominen kuulu näille nynnyille, vaan heidän tehtävä on antaa tietä takaatulijoille!
Yleensä nämä nynnyt kiihdyttävät vauhtinsa ohituskaistan kohdalla, kun tie levenee, ja tyypit ikäänkuin rohkaistuvat ajamaan muun liikenteen vauhdissa! Kaista kun loppuu, niin vauhti putoaa taas 15-20 km/tunnissa. Valitettavasti.
On osoitettu että Suomen teillä voi ajaa "kahtasataa"! Nopeusrajoitukset on tehty "heikointa lenkkiä" varten. Jos niihin ei pysty, on syytä vaihtaa taksikyytiin!
kukahan tässä valvoo kenenkin nopeuksia???
Kirjoitit:"On osoitettu että Suomen teillä voi ajaa "kahtasataa"!"
Voi varmasti mutta onkohan kovinkaan turvallista?
Mietippä kuinka pitkä jarrutusmatka on ajaessasi 200km/h!
Jotakuinkin. Entäs sitten? Vähän yli kolme kertaa se, mitä auto kulkee sekunnissa. Ei paha. Kokeilisit joskus!
Entäpä reaktioaikasi?
Tuolla oli toinen enemmän tai vähemmän aihetta sivuava keskustelu, johon kirjoitin mielipiteeni. Kun en jaksa uudestaan naputella ja sorvata sopivaksi, niin käyköön lukemassa, ketä kiinnostaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000043&posting=22000000002452242