Onko kellään kokemusta ja tietoa bussiyhteydestä Penangin ja Phuketin välillä? Kauanko kestää? mitä maksaa? kuinka usein pääsee? pitääkö vaihtaa jossain? voiko liput varata etukäteen? Lennämme Singaporesta Penangiin toukokuun lopulla. Penangista ei löydy lentoja suoraan Phukettiin, siksi kyselen bussiyhteyksiä.
Penangista Phukettiin bussilla, onko kokemuksia?
6
1165
Vastaukset
- Lentäen
Firefly lentää Penangista Phukettiin Ma,ke,pe,su (muistaakseni). Hinta jotain 30e-40e. Hakkaa bussilla kulkemisen taatusti. Tarkemmat aikataulut http://www.fireflyz.com.my/. Bussilla kyllä pääsee, eikä tarvitse varata kuin paikan päältä mutta matka on PITKÄ. Takaan että vituttaa jossain välissä jos menee busilla.
- ei tyssää...
Lentoyhtiö vaikuttaa varsin tuntemattomalta kun eivät erilaiset hakukoneet sitä löydä. Nettisivut on kuitenkin ok. Vaikka Visalla ei voikaan maksaa niin taidanpa tilata lennon Firelyzistä. Kiitos vinkistä.
ei tyssää... kirjoitti:
Lentoyhtiö vaikuttaa varsin tuntemattomalta kun eivät erilaiset hakukoneet sitä löydä. Nettisivut on kuitenkin ok. Vaikka Visalla ei voikaan maksaa niin taidanpa tilata lennon Firelyzistä. Kiitos vinkistä.
eipä ollu mullekhaan tullu ennen vasthaan. näyttäs kuiten olevan Malaysia Airlinesin kokonhaan omistama virma, niinettä taustavoimat lienee kunnosa. mikseimuuten visa kelepaa? http://www.fireflyz.com.my/flights/how-to-use-the-internet-booking-service-on-firefly/ perapappa
- Kiitos avusta
PerttiS kirjoitti:
eipä ollu mullekhaan tullu ennen vasthaan. näyttäs kuiten olevan Malaysia Airlinesin kokonhaan omistama virma, niinettä taustavoimat lienee kunnosa. mikseimuuten visa kelepaa? http://www.fireflyz.com.my/flights/how-to-use-the-internet-booking-service-on-firefly/ perapappa
No, niinhän tuo kelpasikin! hiisi vieköön kun on ekaa kertaa mummua kyydissä ja kielitaitokin keskikoulutasoa niin en uskaltanut mennä niin pitkälle! Mutta nyt on matka tilattu ja koko kolmen viikon kierros Aasiassa tältä osin järjestyksessä. Lämmin kiitos harvoista mutta hyvistä vinkeistä!
- mainiosti menee
Suora bussi kyyti välillä penang-phuket kustantaa 70RM(700thb) ja tapahtuu minibussilla(paku) aikaa menee sellaiset 11 tuntia.
Kyyti lähtee aamusta 5.00 ja 8.30am joten ainakin pääsee näkemään autosta maisemia :)
Itse suosittelen meno ensin hatyaihin thaimaan puolelle ja sieltä normi bussilla phuketiin.
Lähtö penangista klo 15 ja 16.30 matka rajalle kestää 2.5-3 tuntia jonka jälkeen jatketaan hatyaihin n. 1-1,5h
Hatyaista lähtee 20.30 bussi phukettiin ja on perillä 3-4 aikaan yöllä.
Tällä lystillä hintaa penang-hatyai 30RM(300thb)
hatyai-phuket 280thb- toinen vaihtoehto
Hatyai-phuket vip bussilla lähtö 19.30, tulo 2.30 hinta 535€
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252618Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1162436Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup231976Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581953Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua241487Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3051237- 601043
- 2581023
- 53960
- 146923