Kokoomus ajaa julkisten palveluiden alasajoa ja ulkoistamista ideologisista syistä ja tietysti siksi, että puolue ajaa palveluita tuottavien yrittäjien asiaa. Sillä ei ole merkitystä, onko yrittäjän etu sama kuin kuntalaisen etu.
"Elinkeinoelämän valtuuskunta Eva kiittelee Espoota erityisesti palveluidensa ulkoistamisesta ja terveestä taloudenpidosta."
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Eva Suurista kaupungeista Espoo järjestänyt taloutensa parhaiten/1135240234757?ref=rss
"Espoon menot kasvoivat vauhdilla vastoin säästötavoitteita
Viime vuoden lopulta alkaneet säästöpaineet eivät ole vielä hillinneet Espoon kaupungin menoja. Ulkoiset menot kasvoivat alkuvuonna kuusi prosenttia."
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Espoon menot kasvoivat vauhdilla vastoin säästötavoitteita/1135245494565
Ulkoistamisvimman tulos
Joku aina tienaa
4213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
siitä "provikasta" jonka saavat kun ovat "kavereille veronmaksajien rahat antaneet", provikka tulee hallituspaikkona yrityksissä, puolueelle ja henkilökohtaisena vaalirahoitusta yms. yms. Mutta suomihan on maailman "vähiten korruptoitunut maa" ;) Kertonee enemmänkin tutkimuksen tekijän ymmärryksestä kuin korruption vähyydestä.
Mitään todellista tehostumista ei ole tapahtunut ulkoistuksen kautta. Kyseessä on ideologinen silmänkääntötemppu. Onhan se kunnan virkamiehen mukavampaa esiintyä suurena ostajana kuin joutua itse tekemään jotain. Ostaminen on hauskaa toisten rahoilla. Siinä voi saada itsekin toimittajalta pientä nappulaa. Kyllä tehostamisen voi suorittaa organisaation sisällä yhtä hyvin kuin ulkoistamalla. Mutta se vaatii älyä ja työtä. Ostaminen on kivaa, voi esiintyä kunkkuna.
aidosti tehostaa toimintoja. Sinnehän valitaan koko lauma epäpäteviä (muodollisesti pätevyys löytyy) poliittisin perustein henkilöitä. Useimmilla käytännön kokemusta tai ymmärrystä ei ole niiden tehtävien pyörittämisestä joita "tehostavat" ja yksityistävät. Siinä sitä sitten käy kerta toisensa jälkeen .... autokatsastukset ;)
Toivotaan, että Suomeen ei tule enää mitään isompaa kriisiä. Silloin ovat asiat todennäköisesti helvetin huonosti. Yritykset kuorivat kermat päältä, mutta entä sitten kun tulee tosi tarve? "Kuntien kriisivalmius huonolla tolalla Palveluiden ulkoistaminen on tehnyt kriisisuunnittelusta entistä haastavampaa. " http://www.iltalehti.fi/uutiset/200904279485923_uu.shtml