Kiinteistön arvo

veroilm. täyttävä

Meillä on jokunen vuosi sitten itse rakennettu omakotitalo vuokralla. Miten olette arvioineet kiinteistön arvon? Rakennuskustannukset tontti ? Oman työna arvo? Arvioitu markkinahinta?

3

892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvo on

      Sen kiinteistön arvo on eurolleen se hinta, jonka myydessäsi siitä saisit. Eli markkinahinta. Anna parin välittäjän arvioida kiinteistösi, niin saat jonkinlaisen käsityksen sen arvosta. Mutta vasta todellinen kauppa kertoo sen oikean arvon. Voit tietysti yrittää laskea jonkin arvon, mutta sillä ei ole mitään yhteläisyyttä oikean, eli markkina-arvon kanssa.

      • Sama pulma

        Jep, kiinteistön arvo on tosiaan markkinahinta. Ongelma onkin se, että kiinteistön vuokratulojen verotuksessa saa tehdä 4% poiston rakennuksen arvosta, mutta ei tontin arvosta. Eli jos vaikkapa kiinteistön markkinahinta on 350.000 euroa, niin miten se jakautuu tontin ja rakennuksen osuuksiksi? Nyt siis ainakin minun tapauksessani kiinnostaa miten se jakautuu _verotusmielessä_, ei välttämättä miten se todellisessa markkinatilanteessa jakautuisi?


      • veroilm. täyttävä

        Eli veroilmoituksessa voisi esittää kiinteistön arvoksi alueen samantasoisten kiinteistöjen keskihinnan (ilman tonttia) ja laskea ko luvusta 4%:n poiston. Ja sitten kun markkinahinta on kerran määritetty, niin 4%:n poisto lasketaan vuosittain, suhdanteesta riippumatta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      46
      3623
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      35
      2347
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      80
      2276
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      57
      2181
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      25
      1605
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      64
      1532
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      76
      1437
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      55
      993
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      977
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      859
    Aihe