Olisko jollakin kertoa kokemuksia vaahtoruikutushoidosta. Onko tulokset olleet tyydyttäviä ja onko siitä ollut mitään haittoja.
Ajatus vaahdon käytöstä raadonsisäisesti tuntuu vaan niin vieraalta. Ikkunoihin ja ovekarmeihin kyllä
vaahtoruiskutushoito
kohjukas
2663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kävin helmikuussa vaahtoruiskutushoidossa, jossa käsiteltiin molemmat jalat. Tunne oli kuin olisi ollut neulatyynynä, mutta kovaa kipua ei ollut. Toimenpiteen jälkeen oli hieman yököttävä olo, en oksentanut kuitenkaan. JÄRKYTYS oli, kun menin ensimmäistä kertaa vessaan, virtsa oli aivan tummanpunaista verta, kahteenkin kertaan. Soitin asiasta toimenpiteen tehneelle lääkärille, joka sanoi, että viikon kuluttua täytyy antaa virtsanäyte kasvainten poissulkemiseksi. Veren tulo loppui pikkuhiljaa ja virtsa kirkastui. Virtsanäyte oli myöhemmin puhdas. Veren tulon syyksi arveltiin toimenpiteessä annettavaa verenohennuslääkettä, joka annetaan yli 55 vuotiaille veritulppien estämiseksi. Toimenpide epäonnistui ja jalat korjattiin uuudelleen huhtikuussa. Vaahtoa laitettiin vähän ja pintasuonia korjattiin glyserolilla. Yllätys yllätys, virtsa tuli taas veriseksi. Viikon kuluttua taas kontrolliin ja näyte oli puhdas. Minulle ei siis vaahtoruiskutushoito sovi! Tulos koko hoidosta ei ollut kummoinen, joten pulitin 2 500 euroa lähes tyhjästä. Jalat eivät ole vieläkään hamekunnossa, vaikka näin luvattiin. Harmittaa! Rahat meni ja suonet jäi!
No asia tuli kerralla selväksi. Kiitoksia kommentistasi. Enpä sit taida tuollaiseen hoitoon antautua varsinkin kun vielä hoitava lääkäri kertoi että toimenpide ei ole aivan riskitön. Alan katselemaan muita vaihtoehtoja, eiköhän niitä liene tarjolla. Tämä vaahtojuttu nyt vaan tuntuu olevan kovin muotia julkisessa sairaanhoidossa. Kaipa se on hoidoita edullisin.