http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/RAY avannee nettipelit jo vuoden päästä/1135245528344 "Lakihankkeessa ei esitetä rajoituksia ulkomaisten tai ahvenanmaalaisten nettipelien pelaamiseen. RAY kuitenkin toisi niille suomalaisen kilpailijan, jota valtio valvoo". Eli meillä on siis monopoli joka kilpaillee ja samalla myös rajoittaaa pelaamista. Mielenkiintoinen yhtälö.
RAY avannee nettipelit jo vuoden päästä
5
422
Vastaukset
- on muutenkin
hieman "mielenkiintoista" do di!
- on kyllä
mielenkiintoista. pelaako mummot eläkkeensä nyt kotisohvalta vai matkaavatko lähimpään kauppaan tykittämään rayn kusetuskoneita..????
on kyllä kirjoitti:
mielenkiintoista. pelaako mummot eläkkeensä nyt kotisohvalta vai matkaavatko lähimpään kauppaan tykittämään rayn kusetuskoneita..????
Mennä edeleen kauppaan. Sillä harva mummo tajuaa koneista.
Ainakaan mun mummo joka kävi kerran mun luoana ja kysyi, että onkos tämä tietokone ja miks noita "näyttöjä on kaksi" ja ai sulla on vielä kannettavakin. Eikö yksi riitä.
Sanoin vaan, että kannattevan saa mukaan matkalle ja sitä voi käyttää vaikka hotellilla ja kahdella näytöllä voi tarkkailla useimpaa sivua ja ohjelmaa samaan aikaan helpommin.
Mummu: Ajjaa On ne ihmeelsiä nämä nykyajan vempeleet. Ei ennen tuollaisia ollut.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/04/rayn_nettipokeri_alkaa_vuoden_kuluttua_710980.html "Hallitus uskoo, että nettipelaamisen ongelmia voidaan torjua parhaiten tarjoamalla suomalainen vaihtoehto". Just. mitenkänhän kotimainen torjuu ongelmat paremmin kuin ulkomainen? Sekö, että tehdään peleistä huonommat kuin ulkomailla? Eikö tämä ole entistä huonopompi pelaajan kannalta? Rahathan menee silloin nopeammin. No hyvä, että ei kuitenkaan ulkolaisia sivuja estetä se olisi ollut vapauden riistoa ja EU:n lakien rikkomista jossa tulee olla vapaa kilpailu. Tosin auki ne olisi saanut vaikka olisi estettykin.
- Gämblääjä
Saas nähdä miten "pojan" käy..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25245482Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3911300Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21910936Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389755Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858568Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2636610Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03240Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302279- 401912
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261580