Sokkelin pinnoitus + kalkin poisto

ramparemppa

Ostimme tuossa uuden omakotitalon jonkin aikaa sitten jossa sokkeli on vielä päällystämättä. Harkkojen päälle on vedetty jokin tasoite. Talven aikana on varsinkin muuraussaumoihin kertynyt valkoista väriä (kalkkia?) Tarviiko tämä jotenkin poistaa ja miten ennen lopullista päällystettä? Mitä näistä päällystysmenetelmistä suosittelette - sokkelimaali, helpoin(?); tarviiko esim. pohjamaalata - YKI tms. rouhepinnoite (saa sävytettynäkin) - Kivirouhe tms. jota myydään säkeissä mutta taitaa olla vaativin työn osalta levittää

4

6102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maali on

      huonoin kestämään!

    • kyykkis

      Ei tuo kivirouheen laittaminen ole ylivoimaisen vaikeaa tai työlästä. koko talon kiertoon ei mene kuin 2-3 tuntia.

    • Nappula7

      Itse vedin suolahappoa saumoihin (muista kunnollinen suojavarustus) ja annoin vaikuttaa reilu puoli tuntia -> kunnollinen huuhtelu, hävisi kaikki kalkkiviivat. Kivirouhe on suht helppo laittaa, laasti pintaan, muovikääre maahan ja ronski heitto kivirouhetta vaikka rappauskauhalla, jonka jälkeen muovi rullalle ja ylimääräiset kaataa takaisin ämpäriin.

    • Neuvoja1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1839
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1344
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      646
    Aihe