Meillä taas perinteinen sukuvappu!!
Kaikki sisarukset ja sisarten lapset, sekä serkkuja ja niiden lapsia kokonnutaan taas yhteen, kuten useina vappuina olemme tehneet. Tilat on varattu tätä tilaisuutta varten. Tilaisuudessa lauletaan vain tympeitä siionin lauluja, ja virsiä, jotka eivät oikein mitenkään sovi vapun henkeen. Jokunen ilmapallokin puhalletaan ja juodaan simaa, sekä syödään munkkeja.
Nämä sukuvaput ovat olleet aina varsin pitkäveteisiä. Ja miksi ihmeessä niihin pitää aina kutsua joku puhuja saarnaamaan. Ikäänkuin ne ei olisi muutenkin tylsät!
Useina vappuina olemme kokoontuneet joko leirikeskuksiin, vanhoihin kouluihin tai jonnekin mökille. Nyt kun joukkoa on näin paljon, ei mökkeihin pahemmin mahdu.
Miten voisin skipata tällaisen vapun ja viettää ns. normi-ihmisten vapun?
Ihana sukuvappu :(
miten pääsisin karkuun
6320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tällasesta tilanteesta...! Ihminen on joskus todella yksin ja tyhjän päällä!!t. lyyleri
ihanan yksinäisestä vapusta semmoinen ihminen, jolla ei ole koskaan omaa rauhaa ja joka on siitä loppuunväsynyt? Vaivansa kullakin. Nuori ihminen voi tosiaan kärsiä pitkäveteisistä sukuvapuista. Olisin itsekin nuorena kärsinyt.
nuorena kärsii niin vääristä , niin vääristä asioista...vanahana sitten vasta ymmärtää, että olis pitäny olla kärsimättä!!!
Heti kun uskallat sanoa itsellesi sanan kyllä.
lopu niin kauan kuin olet vl-herätysliikkeen jäsen.
ei sun ole pakko sinne, mennä, jos et halua sukulaisia tavata ei mikään pakko. nätheän ne sitten vaikka jonkun sukulaisen hautajaisissa,,, ole onnellinen että että on suku jota tavata. kaikilla ei ole enää