Helppo konsti

Ajakaa justjust suurinta sallittua sen ainaisen 10 km ylinopeuden sijaan ja antakaa nopeuden hieman pudota ylämäessä sen riivatunmoisen nilkansuoristuksen sijaan. Tuntuu polttoaineen kulutuksessa aika paljon, eli siis myös kukkarossa. Ja myöskin säästää samalla hiukan renkaitakin..
131171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Vakiovauhti oli tasaista, kohtuullinen alamäki (moot.jarrutus riittää nop. aisoissa pitämiseen) tai ylämäki, sitä varten on autossa vakionopeudensäädin, eikä tarvitse riivata nilkkaa kuin liikkuvia shikaaneita tavoittaessa.

Äänestä

Havaitsin, että ajaessani viittäkymppiä vitosvaihteella, oli kulutus enää luokkaa 3 l/100. Suosittelen sinullekin. Voi toki viikonlopun lapinreissu mennä matkaamiseen, mutta haitanneeko tuo, kun bensaa säästyy. Toisaalta, jos ei lähtisi ollenkaan...

Äänestä

pitäkää kierrokset (bensakone) 2000-2400, vaihde aina kuorman mukaan, niin ajatte ekonomisimmin. dieselillä kierrokset 1500-2000. ei vauhti vaan moottorin vääntö ;)

Äänestä
  • paljon ylämäkiä jos reitillä, kuin jos itse kaasuttelee ja antaa vauhdin pudota enemmän, kuin vakkari antaisi..Riippuu ehkä kuitenkin koneestakin,tiedä häntä

    Äänestä

  • vie huomattavasti enemmän kirjoitti:

    paljon ylämäkiä jos reitillä, kuin jos itse kaasuttelee ja antaa vauhdin pudota enemmän, kuin vakkari antaisi..Riippuu ehkä kuitenkin koneestakin,tiedä häntä

    Suomen pääteiden mäet yleensä niin loivia että harva alamäki antaa vauhtia enemmän kuin ilmanvastus ja vierinvastus panee hanttiin 80 ... 100 vauhdissa. Siis veto on yleensä päällä alamäessäkin. Ja ylämäet yleensä niin loivia ettei vakkarin tarvitse kovin kovaa lisäkaasua antaa. Siispä olen ajanut vakkari päällä aina kun liikennetilanne sallinut paitsi aivan mäkisillä pikkuteillä.

    Äänestä

  • vie huomattavasti enemmän kirjoitti:

    paljon ylämäkiä jos reitillä, kuin jos itse kaasuttelee ja antaa vauhdin pudota enemmän, kuin vakkari antaisi..Riippuu ehkä kuitenkin koneestakin,tiedä häntä

    No totta munassa vakkari päällä ajettaessa menee enemmän polttoainetta, koska suurempi nopeus = suurempi kulutus. Jos vakkariin laittaa nopeudeksi 100 km/h, niin silloin keskinopeudeksi tulee (vakkarin toimintaperiaatteesta johtuen) just eikä melkein 100 km/h. Vrt. käsikaasulla "satasta" ajavat seilorit, joilla nopeus vaihtelee tähän tyyliin - 80...95 km/h tasaisella = "satasta mittarin mukaan" - 70...80 km/h ylämäessä - 95...115 km/h alamäessä Koska tasaisella sompailuun ylämäkiin hyytymiseen kuluu paljon enemmän aikaa kuin noihin alamäkispurtteihin, keskinopeudeksi tulee tällä tyylillä noin 85 km/h. Nimim. testattu on, kun joskus ei ole vilkkaan liikenteen tms. vuoksi ollut muuta mahdollisuutta kuin ajaa seilorien tahtiin pitkä pätkä. Jos vakkariin laittaisikin 100 sijaan 85 nopeudeksi, saattaisi kulutus tippua aika reippaasti jo tällä keinoin... 80-alueella voisi vastaavasti laittaa vakkariin n. 75 km/h ja matka taittuisi samaan tahtiin kuin seiloreilla, jotka omasta mielestään ajavat "melkein yhdeksääkymppiä" (mittarin mukaan ... silloin kuin muistavat mittaria katsoa) ja todellisuudessa n. 75 km/h.

    Äänestä

  • vie huomattavasti enemmän kirjoitti:

    paljon ylämäkiä jos reitillä, kuin jos itse kaasuttelee ja antaa vauhdin pudota enemmän, kuin vakkari antaisi..Riippuu ehkä kuitenkin koneestakin,tiedä häntä

    No totta mooses vakkarilla ajo esim. just 80/100 km/h rajoituksen mukaan vie enemmän bensaa kuin "käsikaasulla" ajo & ylämäkiin puutuminen = keskinopeus 72-85 km/h. Ja huom. tuo keskinopeus on moneen kertaan käytännössä mitattu, kun on ollut liikaa vastaantulevaa liikennettä ja/tai huono näkyvyys = pakko roikkua tientukon takana muutama kilometri. Meinaan, että kun nysväät ylämäessä 60-70 km/h, niin sitä ajanhukkaa et ota kiinni millään lyhyellä alamäen 100..110 spurtilla, vaan keskinopeus lerpahtaa mäkisillä osuuksilla tuonne 70-80 haarukkaan. Eli oikea vertailukohta olisi "käsikaasulla satasta" vs. vakkarilla 72-85 km/h. Ja sitten vaan miettimään, kumpi onkaan taloudellisempaa: a) ajaa tasaisesti 80 km/h esim. 6,5 l/100 km kulutuksella b) ajaa puolet matkasta 60 km/h á 5,7 l/100 km ja puolet 110 km/h á 8,0 l/100 km ... jolloin keskinopeus on 77,6 km/h ... ja keskikulutus 6,85 l/100 km

    Äänestä

Ilmanvastus kasvaa toiseen potenssiin. Ennenkään en ajanut yli 105 km/h mittarissa nastarenkailla moottoriteillä, mutta polttoaineenkulutuksen takia en enää aja kesärenkaillakaan 130 km/h vaan 105 km/h mittarissa.

Äänestä

keskinopeus laskee. JA jos haluaa saman keskinopeuden, niin kuin minä ajan sitten alamäessä vähän yli. Myöskin kun matka on usein 100 km moottoritietä ja 150 km maantietä. Matka-aika pysyy saman kun ajaa motarilla vain 110 ja maantiellä sitten tarvitsee ajaa vain 4 km/h. Koska nopeuden nosto 110->120 lisää kulutusta omassa autossa n. 0,6 l/100km mutta 80->84 vain 0,1-0,2 l/100km. tällöi säästyy n. 0,5 litraa /matka. JA MATKA AIKA on molemmissa tapauksissa 2,7h.

Äänestä

Miksi tyytyä nysväämään ylämäessä 60 km/h - kuten tähänkin asti - kun voi vetää reilusti parkkiin keskelle tietä?

Äänestä

...koska vastaavasti alamäessä tai tasaisella pitää lisätä vauhtia keskinopeuden säilyttämiseksi ja tämä kasvattaa huomattavasti ilmanvastusta. Sitä paitsi ylämäessä moottori toimii hyvällä hyötysuhteella aivan kuin reippaassa kiihdytyksessä. Vakkari päälle niin säästyy myös sakoilta. Se on paljon enemmän.

Äänestä
  • miksi ihmeessä se keskinopeus pitäisi saada säilytetyksi. eikö se nyt ole ihan sama oletko perillä 10 minuuttia ennemmin vai myöhemmin. siis jos et aja ammatiksesi.

    Äänestä

Kuitenkin totuushan on se,että valtio ottaa rahansa tavalla tai toisella.Elikkä hinta nousee,jos kulutus tippuu,pitäähän rahaa löytyä palkannauttijoiden käytettäväksi ts järjettömään jakoon...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vähentää polttoaineen kului... kirjoitti:

Ajakaa justjust suurinta sallittua sen ainaisen 10 km ylinopeuden sijaan ja antakaa nopeuden hieman pudota ylämäessä sen riivatunmoisen nilkansuoristuksen sijaan. Tuntuu polttoaineen kulutuksessa aika paljon, eli siis myös kukkarossa. Ja myöskin säästää samalla hiukan renkaitakin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu