Miksi ihmishenki on islamissa

Esimerkiksi Irakissa muslimit pommittelevat toisiaan tuusannuuskaksi päivittäin, usein kymmenittäin kerralla. Tekeekö islam ihmisestä tunnottoman tappajan, jolle toisen ihmisen kipu, särky ja suru ovat tuntemattomia käsitteitä?
5200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

siellä kristityt tappoivat toisiaan ja oliko heille ihmiselämä arvoton ?

Äänestä
  • katsoka vain hyvin kauas taakse, -alka missaan tapauksessa eteenpain!

    Äänestä

  • Jos et keksi muuta syytä kuin matkiminen, on islam matkimisuskonto.

    Äänestä

Islamissa kuolema on elämää suurempi asia. Nämä murhamiehethän luulevat pääsevänsä teoillaan Paratiisiin. Jos joku viaton (eli hurskas, oikeauskoinen muslimi) sattuisi kuolemaan pommituksessa, hänkin on marttyyri ja pääsee Paratiisiin. Muilla ei ole väliä, koska he ovat pommittajien mielestä harhaoppisia (esim. shiioja, jos pommittajat ovat sunneja) tai muuten vaan vääräuskoisia (ei-muslimeja). Murhat siis tehdään olevinaan Jumalan miellyttämiseksi. Valitettavasti tällaisten tulkintojen tekeminen islamin lähdeteksteistä ei ole vääristelyä, vaikka Tony Blair ja muut väittävät niin. Se on vain yksi tapa tulkita. Tulkinnat tekevät joka tapauksessa aina muslimioppineet, joiden tulkintaa rivimuslimien on noudatettava. Terroristit eivät siis tee iskuja omien tulkintojensa mukaan, vaan taustalla on aina jokin uskonnollinen auktoriteetti. Kaikki oppineet eivät toki hyväksy tällaista toimintaa, mutta esim. itsemurhaiskuilla Israelia vastaan on erittäin laaja hyväksyntä kaikissa koulukunnissa.

Äänestä

vai minne lie pääsivät, paljonkohan tänään?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niin arvoton? kirjoitti:

Esimerkiksi Irakissa muslimit pommittelevat toisiaan tuusannuuskaksi päivittäin, usein kymmenittäin kerralla. Tekeekö islam ihmisestä tunnottoman tappajan, jolle toisen ihmisen kipu, särky ja suru ovat tuntemattomia käsitteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu