on vain yksi Jumala

ensimmainen kasky. -aahraham-iisac eika edes Jakobkaan tiennyt Jumalaa oikealta nimelta, ennnenkuin Mooses. Ensin Jumala ilmestyi moosekselle pensaassa, ja mainitsi milla nimela hanta saa kutsua. Hoorebin vuorella han antoi Moosekselle oikean nimensa jonka vain korkein rabbi saa lausua kerran vuodessa. Ei milloinkaan, missaan vaiheessa han sanonut nimekseen allah ,vaan antoi raamit ketka ovat oikeita profeetoita. Niihin raameihin ei mahdu muhammed mistaan ovesta!
6126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

2 mooses 23,13 Israelin Jumala sanoi; Vierasten jumalien nimia alkaa mainitko.Alkoon niita kuuluko huuliltanne! Muslimit tekee kaikkensa saadakseen ihmiset hokemaan nimea, jonka Jumala on kieltanyt! -ja sossun avustuksella!

Äänestä
  • Sitten myös sinä olet rikkonut Tooraa vastaabn käyttämällä Kaikkivaltiaasta nimeä Jumala, jonka takaa löytyy vanha epäjumala nimeltä jomala. Miksi et siis käyttänyt hänestä nimeä JHVH (englanniksi YHVH), joka tarkoittaa MINÄ OLEN tai MINÄ OLEN SE, JOKA MINÄ OLEN? Allah muuten tarkoittaa samaa kuin Jumala, englanniksi God, kreikaksi Theos ja niin edelleen.

    Äänestä

Jeesuskin sanoi etta maa on annettu saatanalle. Torahkin sanoo etta israelilaiset ovat taalla vain kaymassa.

Äänestä
  • Niinkö? Voitko näyttää sen kohdan, missä hän muka niin sanoo? Pyritkö itse tekemään saatanalle tilaa? Sen sijaan Jeesus Kristus sanoi, että hänellä on annettu kaikki auktoriteetti taivaassa ja maan päällä ja että Isä on antanut kaiken hänen käsiinsä. Ja siihen on hänelle oikeus myös sen takia, että hän on Aadamin poika, sillä Aadamin lasten haltuun on maa annettu. Jumala ja Hänen Sanansa, Kristus, joka on Isässä ja Isä hänessä, omistavat kaiken ja hallitsevat kaikkea. Kaikki on kaikki. Ja sen ulkopuolella ei ole mitään. Saatana saa "omansa" varastamalla, ryöstämällä ja huijaamalla sekä sillä, että Jumalan ja Kristuksen viholliset antavat hänelle haltuunsa saamastaan, vaikka sekin kuuluisi Kristukselle ja Jumalalle. Ja allah tarkoittaa sanaa Jumala suomenkielellä, englanniksi sanaa God ja niin edelleen. Siihen on syynsä, miksi Koraanissa käytetään Jumalasta tätä nimeä. Mutta samaa Luojaa sillä tarkoitetaan.

    Äänestä

Yasha on, vielapa danielin suvusta. Muhammed ei ole mistaan niista. Muhammed on lihallisten himojen ja ahneuden profeetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ala pida muita jumalia kirjoitti:

ensimmainen kasky. -aahraham-iisac eika edes Jakobkaan tiennyt Jumalaa oikealta nimelta, ennnenkuin Mooses. Ensin Jumala ilmestyi moosekselle pensaassa, ja mainitsi milla nimela hanta saa kutsua. Hoorebin vuorella han antoi Moosekselle oikean nimensa jonka vain korkein rabbi saa lausua kerran vuodessa. Ei milloinkaan, missaan vaiheessa han sanonut nimekseen allah ,vaan antoi raamit ketka ovat oikeita profeetoita. Niihin raameihin ei mahdu muhammed mistaan ovesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu