Selvästi huomaa kertojista, kuka todella haluaa miehen lapsille olla aikuinen, ja kuka pelkästään haluaa hänen lapsistaan eroon.
Monet tarinan kertojat vielä värittävät omia juttujaan aivan uskomattomiksi tarinoiksi, jotka ei todellakaan voi pitää paikkaansa.
Eihän lasten oma isä voi olla niin tollo ja sokea, että ei näkisi jos uusikko henkisesti kiusaa hänen
lastaan tai läheisiään! Millainen on sellainen isä, joka sallii sellaisen kohtelun?
Se mistä uusioiden tälläinen toiminta johtuu, niin luulen, että he ovat elämässään eksyneitä, epätoivoisia kun eivät ole saaneet aikanaan perhettä itselleen, ovat katkeria toisten onnesta, tai muuten syrjäytyneitä elämässään. Ihmisissä on paljon luonnevikojakin, jotkut tykkää lapsista ja jotkut ei. Miksi sitten hankkiudutaan suhteeseen jossa toisella on lapsia? Sekin on kysymys, johon ei ole yhtä vastausta. Varmasti se johtuu siitäkin, että uusio haluaa päteä, haluaa näyttää että on saanut miehen joka on kelvannut muillekin, haluaa hallita toisten omaa, ja näyttää miehen exälle, että et ole korvaamaton! Epätoivo ja katkeruus itselle, on monesti syy, miski tehdään sellaisia ratkaisuja, jotka tekevät ihmisestä vielä enemmän katkeran kuin mitä on ollut.
Totuutta täällä ei ole puoliakaan, siltä minusta tuntuu, enkä ota itse näitä satuja todesta. Hyötyä siitä onuusioille, että voivat purkaa todellapahaa mieltä, oloa tänne.
Kysyn vielä että kuinka moni uusio sallii omille lapsille saman kohtalon muiden taholta, kuin mitä he itse kohtelevat miehen lapsia? Jos miehen lapsella on väärän värinen pusero päällä, niin ketä se haittaa????? Uusiot tekee tikustakin asiaa, jotta voivat päteä.
Jos jollaan menee porkkana nenään, niin tämä oli yleiskatsaus, ei syytös. Ja minun näkemykseni, joka useimmiten pitää paikkansa.
Kuinka tosissanne otatte nämä
uusioiden tarinat?
18466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
täällä enemmän tekstejä joissa exät väittävät uusikoiden toimivan kirjaamallasi tavalla, kysynpä siis minä ihme tolikoina ex,ät pitää lasten isiä kun luulee että ne edes tuollaista hyväksyisi, harvassa onneksi on sellaiset isät, ja siksi pidän nämä ex,ien kertomat, mieheni uusikko mollaa lapsiani tarinat, aivan omassa arvossaan, eli en exänäkään tuollaista uskonut. Nykyisin en exä en uusikko vaan onnellinen mahtavan miehen vaimo.
ja oisko vielä keskenkasvuisten kirjoituksia, koulusta lintsatessa. Varsinaista soopaa, mutta jos joku jutunaiheita haluaa, niin uusikiden tarinat sopivat siihen lystiin...
Laulussa sanotaan et äiti on ainoa oikea ja ihana.
ettei uusikot ole äitejä?? usein on ja silloinhan he pitää olla siellä samalla jalustalla minne eronneet äidit nostat, koska luultavasti hekin eronneita jos ei nyt haaremia perustamassa ole. Eli onko mielestäsi siis yksin elävä katkera ex vaimo parempi äiti ( se ainoa oikea) kuin sellainen joka oman eronsa käsitellyt ja löytänyt uuden onnen itselleen, mikä siinä tekee että tämä nainen yhtäkkiä sitten ei olisikaan se hyvä äiti kun oli ennen uutta liittoa? Koskeeko se siis sinuakin että nyt eronneena olet kelpo ja se ainoa oikea äiti lapsillesi mutta jos joskus tulevaisuudessa löydät uuden miehen niin yhdessä yössä et olekkaan äiti ollenkaan????? Ihme logiikkaa sinulla!
tekee kaikkensa mustamaalatakseen nyxiä. Ne on exien kertomuksia, joissa esiinnytään nyxinä. Ollaan kateellisia miehen uudelle perheelle ja kaikelle sille onnelle, minkä toiset ovat pystyneet luomaan. Niin kateellisia, että alennutaan jopa tällaisiin paskamaisiin kirjoitteluihin. Nyxien ei tarvitse moiseen alentua, koska heillä on kaikki tarvitsemansa asiat kotonaan.
ensimmäiset vaimot ovat aina ensimmäisiä,ja toiset laastareita. Nyksät pitävät surevalle miehelle seuraa, niin ei sille kateellinen voi olla.
eka liitto kesti juuri sne verran että vuoden välein kaksi lasta saivat.me ollaan oltu naimisissa nyt yli 15 v eli aika kova laastari. Miehelläni omien sanojen mukaan on vain 1 vaimo joka se ainoa eli minä. ja jos pidät itseäsi ex miehellesi ensimmäisenä niin miksi olette eronneet?? Ensimmäinen ajallisesti ei kuitenkaan aina tarkoita numer 1. Ja palattaan siihen surevaan mitä luulet minun mieheni surevan? Oman exäni kohdalla tiedän myös etten vaikka hän jätti minä ainakaan häntä sure, enikä hänkään enään vaikka silloin aikoja sitten kerran takaisin pääsyä yritti, sillon en miestäni vielä ollut atvannut mutta sanoin silti: nähty ,koettu, ei kiitos. Oikein tein kun en suostunut, minulla paras mahdollinen mies vaikka siis minä hänelle laastari muka oonkin niin hyvin on liima kestänyt ja lapset aikuisiksi saatu. Ihanaa elämääääääää.
väittää olevansa ex-miehelleen ykkönen, vaikka mies lähti 15 vuotta sitten toisen naisen kainaloon. Kummallinen tapa olla se number one = olla yksin kämpässään ja haaveilla ex-miehestä, joka on onnellinen kun saa olla erossa sinusta.!!! Totta tosiaan, olet ykkönen!!!
kanssa. Minun kanssani hän vietti 13 vuotta, mutta nämä kaikki uudet suhteet alle vuoden. Ja niitä riittää. Mies on edelleen yksin, eikä osaa sitoutua. Miehenisanookin,että hän menettim inussa niin suuren kultakimpaleen, ettei löydä kuin päiväseuraa muista naisista. Hienosti sanottu. Pitää paikkansa, että ensimmäinen vaimo on paras ja eka liitto on paras, muut tulevat perästä jos tulee.
ehkä ja suosittelen jos nyt olitta toisillenne parhaita (kai se eka on sit paras naiselle kuin miehellekkin?) Että menette taas yhteen. Hänellä jolle vastasit ja myös minulla eka ei todellakaan ollut paras pareman sain eikä katua päivääkään ole tarvinnut ja on kestänyt kanssa pitkälti yl toistakymmentä vuotta eikä loppua meilläkään näy. Vaikka se ei toki ajasta aina ole kiinni voihan 13 v elää helvetissä ja silloin ymmärtää hyvin että sitoutumiskammo syntyy eikä enään uskalla sitoutua. minusta toi "kukasta kukkaan lentäminen" enemmin vaikuttaa siltä, koska kuten jo laitoin niin jos olette toisilleen ne parhaat niin olkaa sitten yhdessä. Me ollaan tässä uusioperheessä toisilemme parhaat ja siksi eroa ei ole pitkän liittomme aikana mainittu kertaakaan.
ihmisiä, joilla ei ole omaa elämää. Perheenrikkojia jotka sitten kehuu saavutuksillaan. Luulee että kiusaa vaimoja sillä mutta suurin kiusa menee lapsille, joilla elämä pilalla heti ennenkuin edes kunnolla on alkanutkaan!
minä uusperheessä elävä kiusaan vaimoja?? miehelläni on yksi vaimo-minä, aika raakaa touhua jos itesäni kiusaan. Mieheni exän kanssa tullaan näin vuosien jälkeen hyvin toimeen, lapsillakin siittä hyvillään kun ei tarvitse pohtia että voiko yhtäaikaa kylään kutsua kun jotain juhlittavaa.Samaan keittiöön mahdutaan ja kuulemisia vaihdetaan kun tavataan (vaikkei ylempiä ystäviä ollakkaan) Joten lastenkaan elämää emme ole pilanneet, perhettäkään en tunnista rikkoneen kun ero jo aikoja ennen minua, ja muutenkaan niin kuin täällä monta kertaa todistettu niin toimivaa hyvää parisuhdetta jossa puolisot kunnioittavat ja rakastavat toisiaan ei ulkopuoloinen pääse rikkomaan. Oma elämäni nyt ( siis se mikä multa sanojesi mukaan puuttuu)kun lapset jo isoja, mieheni kanssa matkustelu, yhteinen urheiluharrastus, molempien puolelta siunaantuneiden lastenlasten kanssa oleminen, eläimet , luonto, ihanat arkiset koti-illat miehen kainalossa takkatulen ääressä (talvisin) tai terassilla (omalla) auringonlaskua katsellen. Sama huumiorintaju takaa että naurua riittää joka päivälle, lapsia ja lapsenlapsia käy viikoittain joskus piipahtaa joskus yön yli jne. koen että minulla hyvä elämä olen siis tyytyväinen. Onnekaanakin itseäni pidän ei siis tarvetta kehua millään saavutuksilla minulla vaan ollut onni tavata minulle tarkoitetun miehen jonka kanssa jokainen hetki on juhlaa, muistan kiittää siittä joka päivä.
pahan olon kertomuksia, niin väistämättä tulee mieleen syvä katkeruus, epätoivo ja mielihyvä siitä että on sanut ex vaimon lapsineen aallonpohjalle taistelemaan omasta elintasosta ja olemisesta onnellinen. Mikä onkaan uusioissa parempaa kuin nähdä muiden kärsivän. Itse en koskaa n ole kuvitellut että iskisin perheellisen miehen, mutta kun meille kävi niin, niin nyt en edes ajattele ettenkö niin tekeisi. Oli miehellä lapsia vaikka sata niin ei muuta kuin kimppuun vaan.
hyvää että lukisit välillä akua, etkä roikkuis koko päivää netissä.
varmaan olen sitten hieman yksinkertainen mutta mulla ei ole ikinä kyllä ollut tarveta iskeä ketään, luulin että toi tollaista nuorten "hömpötystä" kun taas tapaa jonkun johon ihastuu niin ok ehkä se iskulta tuntuu joidenkin mielestä mene ja tiedä. sitten suora lainaus sinulta "Mikä onkaan uusioissa parempaa kuin nähdä muiden kärsivän." Siis on perhemuoto nyt mikä tahansa niin olen varma että vaan harvat ja sairaat yksilöt omaa sadistisia piirteitä. Ei meidän pereheen elämä millään tasoa muodostu kenenkään muun tekemisistä tai tuntemuksista, muutakuin siltä osi että kohtele toisia niinkuin haluaisit itseäsi kohdeltavan. Näin uskon että suurin osa perheistä on, pyrkimys olla onnellisia ja tyytyväisiä perheessä. Se täytyy myöntää etten kyllä myöskään tunne olevani vastuussa mieheni exän onnellisuudesta, hänellä jo uudet kuviot kun minä mieheni tapasin, hänen onnellisuus tai kärsimys omissa suhteissaan ei kuule meidän perheelle millän muulla tasolla kuin että jos äiti onneton niin se tietty vaivaa myös lapsia ja silloin heitä pitää tukea, mutta että me jotenkin perheenä oltaisiin vastuussa hänen elämästään johon miehenikään ei pariinkymmeneen vuoteen ole kuulunut tai että meidän edes pitäisi sitä pohtia kuulostaa aika oudolta, mtta ajanvietteensä kullakin meillä riittää ihan tämä oma elämä.
uusikot haluaa valmiiksi koulutetun miehen ja valmiit lapset. Juu oli yleistys, mut sellasen ksityksen täällä saa. Terv. Kerttu- Annikki VAPPU IS COOL!
toi varmaan riippuu siittä millä asenteella näitä kirjoituksia lukee, mä taas olen muutamia ketjuja lukenut jossa saa käsityksen että kyseiset miehet aika huonosti koulutettuja kun ihan kuka tahansa naisenkuvaus voi heidät tuosta vaan napata kesken onnellisen liiton mukaansa ja heti nämä miehet sitten unohtaa ei vaan vaimosa vaan myös lapsensa. Joo ei kiitos tuolla tavalla koulutetut saa olla ihan vapaana ainakin munulta. Onneksi oma mieheni ajattelee ihan omilla aivoilla olen pitänyt sitä miehessä ihan normaalina mutta näemmä hän ihan poikkeus? Vappu iloa kaikille.:)
ei ole kiusaa uusikoista, koska niitä ei meillä ole. Jos olisi, laittaisin niille pannumyssyn päänsuojaksi, ettei ne kuulisi eikä näkisi yhtään mitään, tuntisivat olonsa tyhmäksi. Mitään sterssiä en ota ihmisistä, jotka eivät ole minun ystäviäni. Lapseni eivät ole kauppatavaraa, eikä täten ole myytävänä.. Heillä on kaksi tärkeää aikuista elämässään, ja heidän velvollisuus on turvata lasten lapsuus, ei kohtelemalla kuin mollamaijaa.