Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paavo Väyrysen (kesk.) mukaan Suomi teki virheen liittyessään 1990-luvulla Euroopan talous- ja rahaliittoon.
Kuinkahan Suomi olisi selvinnyt jos valuuttana olisi markka?
Minäkin alan kääntymään EU:n vastustajaksi, mutta tosiasia on kuitenkin, että ilman euroa olisimme todella pahassa liemessä. Jos kruunun kurssi on pudonnut - 30%, niin kuinka markalle olisi käynyt?
Väyrynen elää sitä devallaatio aikakautta,hänen olisi aika jäädä jo eläkkeelle.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/04/21709&sort=false
Väyrynen: Euro oli virhe
JKoo
6200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
EU-vastainen kokoajan, sillä tiesin, että tuo oli vain sakemannien hätähuuto omassa kuolikamppailussaan. Maailmassa pitäisi olla vain yksi valuutta.
Mutta sinisilmäinen Suomi tekee mitä käsketään, Niinistökin kehtasi, mennä ilman Ruotsia Euroon. Markka aikana hinnat olivat jotenkin kontrollissa. Muuten Väyrysen... en luota,vaikka onkin nyt oikeassa, mutta kun ei tee mitään todellista. Antaa Matinkin tehdä vaikka mitä lesbo-juttuja!
"Markka aikana hinnat olivat jotenkin kontrollissa." Onko tämän kirjoittaja elänyt markka-aikaa? Silloin inflaatiot pyörivät kaksinumeroisissa luvuissa pahimmillaan. Tilastokeskuksen käyrä vuosilta 1975-2007: http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Inflaatio.svg
Mistääs se väyrys-pelle on tommosta päähänsä saanut. Lukis lehtiä ja ajattelis niin tietäs, että Ruotsin teollisuus on kusessa heikon kruunun vuoksi.
Tarkoiitko nyt autoteollisuutta?
Merkillistä Paavon mollaamista. Devalvaatio ei ole hävinnyt maailmasta minnekään. Ruuan hintakin nousee kohisten ja öljy ja muu energia perässä. Paine rahanpainamiseen lisääntyy, kun ihmisillä ei ole varaa moisiin korotuksiin. Kysyä sopii mitä sitten tapahtuu, kun devalvaatio alkaa jyllätä kaikkialla, kiitos hullunpölhöjen integraatioiden. Sopii toivoa, ettei lähikauppaan mennessä tarvitse matkustaa setelirekan kanssa. Tämä vaarahan kaikissa julkisissa elvytyksissä piilee.