Jos taloyhtiö tekee useampaa remonttia peräkkäin ja lisää on tulossa, mikä on järkevintä, ottaa lainaa aina pankista niin monta kuin niitä tarvitaan vai taloyhtiön lainaa. Onko taloyhtiöllä velvollisuus ottaa ko. toimenpiteisiin lainaa?
Mikä kannattaa
Remonttilainassa
4353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos lainasumma pieni, niin eipä ole järkeä verovähennysten takia omaa lainaa ottaa. Suuressa tietysti toinen juttu. Mutta tuo asia on jokaisen itse päätettävä. Taloyhtiöllä ei tietysti ole velvollisuutta ottaa remonttiin lainaa, jos kassassa sitä on. Mutta harvalla taloyhtiöllä on varaa rahoittaa isoa remonttia pelkillä kassavaroilla.
Tarkoitin, jos kassassa ei ole rahaa. Vai voiko vaatia asukkailta parin vuoden aikana ensin ikkunaremontiin 1300, sitten oviremonttiin 1400, sitten lämmityksen huoltoon 700 ja maalaukseen 1700. Periaatteella ottakaa omaa lainaa, jos omalla henkilökohtaisella talletus tilillä ei ole heti maksaa.
Taloyhtiö olet sinä ja ne muut osakkeenomistajat. Osallistu vaikuttamiseen mitenkä remontit rahoitetaan. Järkevästi toimivissa taloyhtiöissä on aina muutaman kuukauden menoja vastaava summa tilillä "kaiken varalta" ja pienet remontit on ennakoitu jo hyvissä ajoin yhtiövastikkeessa. Pääsääntöisesti rahoitusvastikkeella maksetaan esimerkiksi kalliita putki- ja julkisivuremontteja, joita varten taloyhtiö hankkii monesti lainan ja osakkeenomistajat maksavat lainaa rahoitusvastikkeena tai sitten kerralla.
että taloyhtiöllä on oikeus kantaa pari ylimääräistä vastiketta mikäli rahaa tarvitaan remontteihin. Silloinhan jokainen hankkii nuo rahat mistä lystää. Suurempia remonn tteja varten otetaan yhteinen laina. Toinen asia vielä on jos vaikka tehdään putkirempntti ja siihen liittyy kylpyhuoneiden ja keittiöisen remontit voi olla parempi että jokainen itse teettää nämä remontit ja saavat kotitalousvähennystä verotuksessa. Voihan sitä vaikka solmia kimpparemppasopimus yhden firman kanssa jokaiselle.