Sulamattomuus.. / närästys..

Nyt on ongelma. Närästystä on ollut mutta nyt tuntuu ettei ruokasula enää vaan ulosteen mukana tulee esim. tomaattia ym. Välillä oli maha niin kovalla ettei mitään tullut melkein pois. Maha on myös kipeä.. Närästyksen takia silti poltetta kurkussa ja sattuu hirveästi. Pascoen emäsjauhetta olen nauttinut eilen ja edellispäivänä, tänään syönyt vain mustikkakeittoa ja salaattia.
3315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nyt kokeilussa ruoka-aineita (hiilihydraatit ja rasvat) sulattava tuote... Seuraavaksi kokeiluun Gaviskon.. Sen jälkeen lääkäriin jos vaikka mahahaava tai muuta..

Äänestä

Ensiavuksi mene ostamaan apteekista Gaviscon-nestettä, se tekee vatsahapoilta suojaavan vaikutuksen. Sitten käy lääkärissä että saat närästykseen myös muita lääkkeitä. Muuten tauti voi paheta kun vatsahappoja pääsee varsinkin yöaikana nousemaan ylöspäin. Tämä tauti kannattaa hoitaa myös ruokavaliolla, katso refluksitauti vaikka googlettamalla. Äläkä vaivu paniikkin oireiden kanssa, kyllä ne helpottavat.

Äänestä

kävit lääkärissä viimeksi vaivastasi? Ennenkuin saat uuden ajan lääkäriltä, käytä refluksioireisiin sekä happoa neutraloivaa että varsinaista nousua estävää lääkettä (Gaviscon). Kysy apteekista tarkemmin - Gaviscon sopii monen kanssa koska sen vaikutustapa on erilainen kuin muiden (muodostaa vaahtotulpan vatsan sisällön päälle). Ruokavaliosta kannattaa karsia ronskisti ne mitkä selvästi lisää huonoa oloa. Ja kokeilla myös (ensiapuna) muiden aineiden poisjättöä mitä täältä olet jo monen monta kertaa varmaan lukenut (yleisiä sulkijan lihastoimintaa heikentäviä, limakalvoärsytystä aiheuttavia tai hapon tuotantoa lisääviä) eli esim kahvi, tee, alkoholi, suklaa, tomaatti, kurkku, sipuli, sitrustuotteet, kaikki suussa happamelta tuntuvat, rasvaiset tuotteet. Pieniä määriä hitaasti syöden ja ilman nesteitä. Ei ääripäiden lämpötiloja nesteissä/ruoassa(kuuma/jääkaappikylmä). Pientä vesikulauttelua pitkin päivää (huuhtoo kurkkua sekä ruokatorvea). Sängynpääty ylös ym. Oletko missämäärin kokeillut näitä asioita refluksiisi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


APUA.... kirjoitti:

Nyt on ongelma. Närästystä on ollut mutta nyt tuntuu ettei ruokasula enää vaan ulosteen mukana tulee esim. tomaattia ym. Välillä oli maha niin kovalla ettei mitään tullut melkein pois. Maha on myös kipeä.. Närästyksen takia silti poltetta kurkussa ja sattuu hirveästi. Pascoen emäsjauhetta olen nauttinut eilen ja edellispäivänä, tänään syönyt vain mustikkakeittoa ja salaattia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu