Minua ihmetyttää suuresti ja vihastuttaakin. Aivan selvästi, provojen seassa on oikeitakin vee älliä, useimmiten väsyneitä äitejä, naisia ja niitä pettyneitä " hoidettuja ". Miksi ette lähde yhteisöstä? Mitä sitä kituu ja roikkuu jos sydän ei elä mukana. Jos sydämessään jo on luopumassa, kyllä sen Jumalakin näkee.Ulkokultaisuutta on näytellä, pitää hurskasta naamaria muille.Ihmisoikeuksiin kuuluu VAPAUS! Miksi te pettyneet, väsyneet ja luopiot olette talutushihnassa aina vaan? Sen huomaa kun lukee juttujanne.
Miksi et lähde pois?
arkajalka ko.
10519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Irrottautuminen on hirmu vaikeaa kun kaikki ystävät ja sukulaiset kuuluu vl-liikkeeseen.
Ei kannata yrittää väkisin jos tosiaan ajattelee eri lailla. Silloin eroaminen uskosta on vapauttava kokemus josta saa voimia! Eräs anonyymi eksä-vl kirjoitti Helsingin Sanomiin kuvauksen eroamisestaan: http://freepathways.wordpress.com/2009/03/29/kaksijakoinen-maailmankuva-purkautui/
pettyneet, väsyneet raukat ,saisivat voimaa ja lohtua jatkaa kunnes perille pääsevät!!!
ei ainakaan - usko on iloinen asia eikä suorittamista srk-sääntöjen mukaan!
Synnit saa uskoa anteeksi ja siitäpä se ilo syttyykin...
Kun ensin jättää huonon yhteisön se on parannus liike 1. Sitten tulee muu ja uskosta ei tarvi luopua se oikeasti alkaa vasta sitten.
systembolaget antaa kaiken - siinä ei jeesuksia tai raamatuita tarvita ku korkataan
"Miksi ette lähde yhteisöstä? Mitä sitä kituu ja roikkuu jos sydän ei elä mukana." Kirjoitit asiaa! Hoitajina toimineet saastuttavat yhteisön henkeä ja luottamus Jumalaan ja hänen armoonsa on hoitajien syntisen menettelyn vuoksi monen uhrin kohdalla horjunut. On turha roikkua yhteisön mukana, koska on yleisesti tiedossa se, ettei hoitovääryyksiä ole mitenkään korjattu. Hoitajissa on niitä, jotka ovat toimineet väärien henkien vallassa ja heidän osaltaan hedelmät ovat edelleen väärän hengen mukaisia. He eivät ymmärrä lähteä korjaamaan tekemisiään, vaan tuudittautuvat paatumuksen rauhaansa.
jokaiselta,joka ei SRK:ta tunnusta ja sen nimessä elä. Pakko siis olla yhteisössä.
sulle: ihan vihtahousun kiusaksikin vain roikun mukana. Lohduttaako tämä sua.