Miten se etujalan taivutus koe tehdään oikeaoppisesti? Eläinlääkäri kyllä kertoi mutta en nyt sitten käsitä että pitäkö se etujalka koukistaa tavallaan ylöspäin vai taaksepäin?
TAIVUTUSKOE
hevosta ostamassa
46050
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hevosen jalan nivelet taivutetaan ääriasentoon, mutta suorana. Eli nostat jalan kuin kaviota puhdistaessa. sen jalkeen nostat jalkaa vuosista ylöspäin niin että etupolvi jää jalan matalimmaksi kohdaksi. Sitten taita vuohista kohti hevosen kainaloa ja vielä viimeisena taivutat kavion kärkeä alas( eli kavion pohja tulee melkein maata kohti). Eli hevosen jalka kääritään vähän kuin keräksi. Kerän tulee olla napakka, jotta ojentaja jänteet venyvät vähän ja nivelet taipuvat äärimmilleen. taivuttaja voi tukea omalla reidellään hevosen etupolvea jos hevonen yrittää työntää etupolven kovin ylös ja eteen. On tärkeää, että jalka taivutetaan suoraan omalle linjalleen (ei suoraan mahan alle eikä varsinkaan sivulle). Kun jalasta päästetään irti pitää taluttajan saada hevonen heti reippaaseen raviin, vaikka raipan avulla. Kolme ensimmäistä askelta on tärkeintä kun tarkkaillaan ontuuko hevonen vai ei.
Ostotarkastuksen yhteydessä meidän mahd. tuleva poni reagoi taivutuskokeessa vähä vasenta , enemmän oikeata (asteikossa 1-5 ell. mukaan noin 1,5-2). Suositteli röntgeniä. Poni on ollut lähes käyttämätön n.puolen vuoden ajan ehkä kauemminkin ,ajattelin että voiko sillä olla merkitystä taivutusreaktioon, että on paikat jäykkänä. Sitä paitsi eläinlääkärihän teki sen taivutuksen 3 kertaa molempiin etuihin, ekalla ei ollut reaktiota toisella hiukan kolmannella eniten. Tehdäänkö se yleensä monta kertaa peräkkäin?
no 1,5-2 on jo aika selkä ontuminen. tod. näk. jotain vikaa rakenteessa.
Niin kuinka monta kertaa samaa jalkaa taivutetaan tarkastuksessa, ja mikä näistä kerroista on se ratkaisevin? Jos röntgen olisi ok niin voiko silloin olla huoletta jalkojen suhteen?