http://p2.foorumi.info/keskusteluavanhoillislestadiolaisuudesta/viewtopic.php?p=21697#21697
Päivämies:Takakansi
Jemimma kiinitää huomiota tarkanäköisesti aiheeseen. Tuossa lehdessä väitetään ettei tyhmät neitseet oleet kuuliaisia annetuille neuvoille.
Niin tuossa vertauksessa kuitenkaan ei sanota vaan he eivät oleet kuuliaisia Jumalan sanalle.
Sitten tästä käärmeen opista: "Sanoiko Jumala todella niin" Ei kysyminen ole syntiä vaan se etei mene ja kysy. Jos kerran kääme sai Aatamin ja Eevan epäilemään mikisi he tekivät kysymättä Jumalata Jumalan tahtoa.
Ehkä vl todella ajatellaan että eletään kuin paratiisissa maan päällä, Paratiisissa jossa ei ole käärmettä joka opettaisi toisin. Ettei väärä opetus josta raamattu kuintekin saanoo - eriseurat ovat teidän keskellänne - ole vielä rantautuneet vl liikeeseen. Miksi Vl eivät mene ja kysy mikä on Jumalan tahato. Kyllä tuokin melkoista käärmeen oppia on että Jumalan tahtona pidetään sokesti sitä mitä vl haluavat Jumalan sanansa pitää.
Niin kuin nyt tässä. Kymmenen neitsettä eivät oleet kuuliaisia neuvoille. Ovatko neuvot öljyä jota oli lampussa. Minä sanon ettei lampussa ollut neuvoja vaan siellä oli uskon vanhurskaus.
Tyhmilläkin neitseillä lampuissa oli öljyä. Miksi viisaat neitseet eivät luovutaneet öljyään? Miksi jos tuo öljy oli uskoa miksi viisaat neitseet eivät jakaneet sitä niin kuin elävää vettä jaetaan - kaikille halukkaille.
Sanoisin että tuo öljy oli oikean uskon ymmärrys - Eikä siitä voi tinkiä piiruakaan. Eikä sitä voi myydä ostaa eikä vaihtaa. Ei jakaa eikä antaa mitään pois. KOska usko on Jumalan teko alusta lopuun saakka. Ihminen tulee vanhurskaaksi yksin uskota ja yksin armosta.
Tuo uskon ymmärrys ei voi kataa kuin vain sen että ymmärtää oman kelpaamattomuutensa ja antaa sovitaa itsensä Jumalan kanssa.
Jumala ei aijo kirjotiaa Raamattua uudeleen. Mutta ihmiset tekevät sitä kaiken aikaa. Ei ole kysymys siitä ettei raamatun sana kelpaa vaan siitä etti vl opetus tässäkään kohtaa ole Jumalan sanan mukaista.
Lopussa väitetään vain uskomalla syntinsä anteeksi voi pästä taivaaseen. Onko uskon kohde synnin päästö.
Minä uskon että Jumala antoi ainoan Poikansa etti yksikään joka häneen uskoo hukkuisi vaan hän saisi iankaikkisen elämän.
Missä kohtaa tuossa uskossa on tuo synti?
Minusta tuo uskommeko edeleen että Jumala on elämän ja kuoleman Herra? On ennenkaikkea näitä käämeen oppeja. Sanoiko jumala todella niin ...
Onko tuossa kysymyksessä joka johdelle asetetaan sijaa lähimmäisen rakkaudelle. Synnytä niin pelastu. ole soka uskossasi äläkä kysy Jumalata hänen tahtoaan.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
sitä riittää viikon verran, vl-mantran verran. Viisaat pitävät huolen siitä, että Pyhä Henki täyttää lamppua sitä mukaa kuin öljyä kuluu, aina piripinnassa. Yhteys Pyhään Henkeen on joka hetki. Ja se riittää.
tyhmille sanotiin - menkää ostamaan sitä öljyvä - Voiko sitä öljyä ostaa? Ja miksi öljyä myyvät eivät olleet ensimmäisenä menossa juhliin kun kuuluin kutusu - Ylkä tulee. Missään ei sanota ettei tyhmien neitseiden lapmpussa palanut tuli. Mutta ei se ollut valkeutta joka tuossa lampussa paloi.
ja jäivät pois sen tähden. Viisaat ja tyhmät morsiusneidot 1 "Silloin taivasten valtakunta on oleva tällainen. Oli kymmenen morsiusneitoa, jotka ottivat lamppunsa ja lähtivät sulhasta vastaan. [Luuk. 12:35,36] 2 Viisi heistä oli tyhmää ja viisi viisasta. 3 Tyhmät ottivat lamppunsa mutta eivät varanneet mukaansa öljyä. 4 Viisaat sitä vastoin ottivat lampun lisäksi mukaansa öljyastian. 5 Kun sulhanen viipyi, heitä kaikkia alkoi väsyttää ja he nukahtivat. 6 Mutta keskellä yötä kuului huuto: 'Ylkä tulee! Menkää häntä vastaan!' [Ilm. 19:7] 7 Silloin kaikki morsiusneidot heräsivät ja panivat lamppunsa kuntoon. 8 Tyhmät sanoivat viisaille: 'Antakaa meille vähän öljyä, meidän lamppumme sammuvat.' 9 Mutta viisaat vastasivat: 'Emme me voi, ei se riitä meille kaikille. Menkää ostamaan kauppiailta.' 10 Mutta kun he olivat ostamassa öljyä, sulhanen tuli. Ne, jotka olivat valmiit, menivät hänen kanssaan häätaloon, ja ovi suljettiin. 11 Jonkin ajan kuluttua toisetkin saapuivat sinne ja huusivat: 'Herra, Herra, avaa meille!' [25:11,12: Matt. 7:21-23; Luuk. 13:25-30] 12 Mutta hän vastasi: 'Totisesti, minä en tunne teitä.' 13 "Valvokaa siis, sillä te ette tiedä päivää ettekä hetkeä. [Matt. 24:42; Luuk. 12:40 ]
Vastaa minulle miksi öljykauppiaat eivät ollett ensimmäisinä? Miksi he kehoittivat menemään ostamaan sitä kauppiailta. Eikö noiden jotka kerran myivät ja joilla oli tuota öljyä myydä asti miksi he eivät olleteet menossa ylkää vastaan. Ja sitten kun he menivät - minä en tunne teitä - heidä lampuissa paloi sillä he olivat meneet ja ostaneet öljyä mutta se ei kelvannut. Miksi? Koska uskoa ei voi myydä eikä ostaa. Astia joka noilla viisailla neitsellä oli matkassa oli Jumalan sana.
Tuli hyvä mieli kun luin hyshyssin kirjoituksen! Todella, jos ensimmäinen ihmispari olisi käärmeen saarnan kuultuaan käynyt kysymässä Jumalalta: Tarkoititko todella, että me kuollaan jos syödään tuosta puusta? Käärme kuitenkin vakuuttaa, että päinvastoin tulemme yhtä viisaiksi kuin Jumala. Mikä on totuus? Näin olisi ensimmäisen ihmisparin tullut toimia ja näin tulee meidän toimia tänään. Kun Saara äiti jakelee neuvojaan, meidän tulisi tarkistaa Jumalan sanasta, mikä Jumalan tahto on, onko neuvo Jumalan sanan mukainen. Tässä lainaus, hyshyssin kirjoituksesta: Sitten tästä käärmeen opista: "Sanoiko Jumala todella niin" Ei kysyminen ole syntiä vaan se ettei mene ja kysy. Jos kerran käärme sai Aatamin ja Eevan epäilemään miksi he tekivät kysymättä Jumalalta Jumalan tahtoa. Hyvää vappua sinulle joka luet tätä kirjoitustani! Minä laitan nyt netin kiinni vähäksi aikaa. Olen kirjoitellut tänne monta kirjoitusta, väsähdä kuitenkin joka kerta. On pakko pitää taukoa ja tuulettaa päätä, joten lähden koiran kanssa lenkille.
"Tuli hyvä mieli kun luin hyshyssin kirjoituksen! Todella, jos ensimmäinen ihmispari olisi käärmeen saarnan kuultuaan käynyt kysymässä Jumalalta: Tarkoititko todella, että me kuollaan jos syödään tuosta puusta? Käärme kuitenkin vakuuttaa, että päinvastoin tulemme yhtä viisaiksi kuin Jumala. Mikä on totuus? Näin olisi ensimmäisen ihmisparin tullut toimia ja näin tulee meidän toimia tänään. Kun Saara äiti jakelee neuvojaan, meidän tulisi tarkistaa Jumalan sanasta, mikä Jumalan tahto on, onko neuvo Jumalan sanan mukainen." Jumala sanoi Aatamille ja Eevalle, että he kuolevat, jos syövät siitä puusta, joka on Paratiisin keskellä. Jos Jumala sanoo jotakin, niin ei sitä tarvitse moneen kertaan kysellä ja varmistella, että tarkoititko sitä? Siinähän on ajatus, että Jumala olisi valehdellut. Jumala ei ole kopiokone, joka toistaa saman sanansa moneen kertaa. Se on Bileamin tie ja sen loppu on tiedossa. Bileam kyseli toistamiseen. Bileamin sydän oli jo taipunut Baalakin houkutuksiin, eikä Jumalan vastaus tyydyttänyt.
Synnin palkka on kuolema ja Jumalan tahdon rikkominen on syntiä. Ei Jumala valehdellut Aatamille ja Eevalle. Ajateletko todella että tuo Jumalan lupaus ei pitänyt paikaansa. Minä uskon että jos Aatami ja Eeva eivät pidä kiini tuosta lupaukseta - on tuleva se joka on rikki polkeva käärmeen pään. Heidän osansa tulee olemaan niin kuin muidenkin - iankaikkinen kuolema. Miksi Jumala sanoi - kun vain eivät nyt menisi ja söisi elämän puusta. Ei Jumala kieltänyt kysymästä. Vaan päin vastoin ... Etsivä löytää kolkuttavalle avataan. "Jumala ei ole kopiokone, joka toistaa saman sanansa moneen kertaa." No miten sitten voi olla mahdollista että ihmiset haluavat Jumalan sanan sijasta toimia kopiokoneina. Oletko lukenut kirjaa - kopiohuumoria. Se loistavalla tavalla osoitaa kuinka kopioita korjailaan muutetaan ja muokataan. Sen takia olisi ensiarvoisen tärkeää kysyä sitä Jumalan tahtoa eikä luotaa siihen kopin kopion kopion kopioon. NÄin vl kuitekin tekevät. Kysymättä mikä on Jumalan taho. Elävätkö vl lainkaan Jumalan yhteydessä?
vielä hetkeksi tänne nettiin! Sekö on mielestäsi Jumalan puhetta, kaikki mitä Ry:n Saara äiti sanoo? Kirjoitat: Jos Jumala sanoo jotakin, niin ei sitä tarvitse moneen kertaan kysellä ja varmistella, että tarkoititko sitä? Siinähän on ajatus, että Jumala olisi valehdellut. Jumala ei ole kopiokone, joka toistaa saman sanansa moneen kertaa. Se on Bileamin tie ja sen loppu on tiedossa. Bileam kyseli toistamiseen. Bileamin sydän oli jo taipunut Baalakin houkutuksiin, eikä Jumalan vastaus tyydyttänyt. Jos olisit tutkinut miksi Bileam, Beorin poika eksyi, et kirjoittaisi noin. Ensinnäkin Bileam, ei kysellyt Jumalan tahtoa, eikä sitä etsinyt, vaan hän etsi rakoa Jumalan tahdosta, joka olisi sallinut hänelle periä suurta palkkaa saarnoistaan ja opetuksistaan. Balak, Sipporin poika, oli siihen aikaan Moabin kuninkaana. Tämä kuningas ja koko kansa pelkäsi Israelin kansaa, koska kaikki jotka asettuivat tätä kansaa vastaan, hävisivät. Nyt Balak kuningas keksi, että jos saadaan Jumalan profeetta Bileam, Beorin poika opettamaan ulkonainen jumalanpalvelus, niin vältytään sodalta ja tuholta. Tässä oli eksymisen syy! Bileamille Balak lupasi opetuksesta suuren palkkion ja tähän palkkioon Bileam tykästyi. Ei hänelle ollut tärkeää, että kansa olisi kääntynyt Israelin Jumalan puoleen ja alkanut häntä palvelemaan. Eli Bileam ei nähnyt mitä eksytystä hän oli mieltynyt toteuttamaan, hän näki vasta sitten kun Aasi puhui: 4 Moos. 22:28 Silloin Herra antoi aasille kyvyn puhua. Se sanoi Bileamille: "Mitä pahaa minä olen tehnyt, kun lyöt minua nyt jo kolmannen kerran?" 31 Silloin Herra avasi Bileamin silmät, niin että hän näki Herran enkelin seisomassa tiellä paljastettu miekka kädessään. Bileam polvistui ja lankesi kasvoilleen maahan. 32 Herran enkeli kysyi häneltä: "Miksi löit aasiasi kolme kertaa? Minä olen tullut tänne estämään sinun kulkusi, sillä tämä matka on vastoin Herran tahtoa. Katsopa nyt, minä näytän sinulle kädestä pitäen Bileamin synnin; Kun enkeli ilmoitti Jumalan tahdon, niin Bileam, jos hän olisi rakastanut Jumalaa, eikä maallista palkkaa. Hän olisi heti sanonut: Kun tämä tie on väärä ja se mitä aion tehdä, on Jumalan sanan vastainen, minä palaan kiireesti kotia! Se mikä ei ole oikein Jumalan edessä, ei ole oikein minunkaan mielestä! Sen sijaan, että hän olisi katunut aidosti saarnamatkaa, hän sanoi; (suomennan) minulle saarnamatka olisi passannut, täytyy kääntyä sitten takaisin, kun et tykkää. Silloin Bileam sanoi Herran enkelille: "Minä olen tehnyt väärin, mutta en tiennyt, että sinä seisoit tiellä minun edessäni. Jos et hyväksy tätä matkaa, niin minä käännyn takaisin. " Jumalan tahdon tutkiminen ja hänen sanansa seuraaminen, ei onnistu ellemme pyri pääsemään selville, mikä on Jumalan ilmoitusta, mikä ihmisen (käärmeen opetusta). Kun Pietari kirjoittaa suorasta tiestä, jolta ei ole lupa poiketa. Hän tarkoittaa, että meille on annettu Jumalan sana ja vain sitä tulee seurata, eikä kyselemättä mennä joukon mukana. Jos näin emme menettele, käy niin kuin Pietari kirjoittaa: 2 Pie. 2:15 Suoralta tieltä poikettuaan he ovat eksyneet ja lähteneet samalle tielle kuin Bileam, Beorin poika, joka mieltyi petoksesta tarjottuun palkkaan.
"Tässä oli eksymisen syy! Bileamille Balak lupasi opetuksesta suuren palkkion ja tähän palkkioon Bileam tykästyi. Ei hänelle ollut tärkeää, että kansa olisi kääntynyt Israelin Jumalan puoleen ja alkanut häntä palvelemaan." jo, että Bileamin sydän oli taipunut Baalakin houkutuksiin, eikä uskonut Jumalan kieltoa, kun se ei ollut hänen mielensä mukainen. 4. Moos. 22 9. Ja Jumala tuli Bileamin tykö ja sanoi: mitkä miehet ne sinun tykönäs ovat? 10. Ja Bileam sanoi Jumalalle: Balak Zipporin poika, Moabilaisten kuningas, lähetti minun tyköni: 11. Katso, kansa läksi Egyptistä ja peittää maan piirin: tule siis ja kiroo heitä minulle, että minä voisin sotia heitä vastaan ja karkottaisin heitä pois. 12. Mutta Jumala sanoi Bileamille: älä mene heidän kanssansa, äläkä kiroo kansaa, sillä se on siunattu. 13. Silloin Bileam nousi varhain aamulla ja sanoi Balakin päämiehille: menkäät maallenne; sillä ei Herra salli minun teidän kanssanne mennä. Siinä on selvä Jumalan kielto: älä mene ja äläkä kiroo kansaa( Israelia, Jumalan lapsia). Bileamin vastaus Baalakin lähettiläille kertoo sen, että hän itse olisi lähtenyt, jos Jumala olisi sallinut. Sydämen luopumus oli tosiasiallisesti jo tapahtunut. Baalak laittoi toiset entistä jalommat miehet asialle ja Bileam halusi taas tietää, josko nyt Jumala antaisi luvan lähteä. Lupa tuli, mutta olisi kannattanut ennen lähtöä vielä Bilemin palauttaa mieleen, mitä mieltä Jumala oli siitä matkasta. 4. Moos. 22 21. Niin Bileam nousi varhain aamulla, valjasti aasinsa ja seurasi Moabilaisten päämiehiä. 22. Mutta Jumalan viha julmistui, että hän sinne meni.
"Ei Jumala kieltänyt kysymästä. Vaan päin vastoin ... Etsivä löytää kolkuttavalle avataan." on hyvä tyytyä siihen vastaukseen, minkä Jumala Henkensä kautta antaa, eikä jatkaa kyselemistä, jos vastaus ei ole omasta mielestä oikea.
että tutkit raamattua. Minä nuorena tutkin tätä raamatun kohtaa ja ihmettelin, että mitä väärää Bileam teki ja miksi Jumala häneen niin kovasti vihastui. Hänhän saarnasi aivan oikein: 4 Moos. 22:38 Bileam sanoi Balakille: "Nyt minä joka tapauksessa olen tullut sinun luoksesi. Tosin en voi sanoa mitään oman mieleni mukaan. Voin sanoa vain sen, minkä Jumala käskee minun sanoa." 4 Moos. 23:25 Balak sanoi Bileamille: "Jos et voi kirota heitä, niin älä heitä ainakaan siunaa." 26 Bileam vastasi: "Minähän sanoin sinulle, että puhun vain sen, minkä Herra käskee minun puhua." Asia kyllä selviää, kun miettii uskon olemusta. Oikea oppi, eli ulkonainen jumalisuus ei yhtään auta! Usko ei ole oikeaa oppia, usko on sydämen tila, sydämen jonka Jumala on muuttanut Herraa Jeesusta seuraamaan. On tärkeää, että emme mielisty ulkoiseen jumalanpalvelukseen, eli ole vain joukon mukana ikään kuin tavan vuoksi. Meillä tulisi olla sydämen halu seurata Jeesusta, tutkia Jumalan sanaa, etsiä hänen tahtoaan. Näin sinäkin nyt teet, kun tutkit näitä kirjoituksia. Bileam opetti moabilaisille oikean jumalanpalveluksen muodon ja tästä tuli suuri vahinko koko Israelin kansalle. He luulivat moabilaisia uskovaiseksi kansaksi ja näin sekosivat palvelemaan epäjumalia: 4 Moos. 25: 1 Kun israelilaiset olivat asettuneet Sittimiin, Israelin miehet luopuivat Herrasta ja alkoivat elää moabilaisnaisten kanssa. 2 Naiset kutsuivat heitä omien jumaliensa uhrijuhliin, ja miehet söivät uhrilihaa ja kumarsivat heidän jumaliaan. 3 Näin israelilaiset antautuivat palvelemaan Baal-Peoria, ja siksi Herra vihastui heihin. On tärkeää tutkia raamatuita, mutta tulee muistaa, ettei tieto ketään vanhurskauta, ei pidä tiellä, ainoa mikä kantaa, ohjaa oikeaan on Jumala. Sydämen uskolla tullaan vain autuaaksi ja tämän takia on niin kuin Jeesus sanoo: Mar. 12:29 Jeesus vastasi: "Tärkein on tämä: 'Kuule, Israel: Herra, meidän Jumalamme, on ainoa Herra. 30 Rakasta Herraa, Jumalaasi, koko sydämestäsi, koko sielustasi ja mielestäsi ja koko voimallasi.'31 Toinen on tämä: 'Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.' Näitä suurempaa käskyä ei ole."
"on hyvä tyytyä siihen vastaukseen, minkä Jumala Henkensä kautta antaa, eikä jatkaa kyselemistä, jos vastaus ei ole omasta mielestä oikea." Vaikka näin onkin se ei tarkoita sitä että kaikki ovat siliti valmiita tyytymään siihen päätökseen jonka Jumala on Henkensä kautta antanut. Miten voi olla mahdollista että tuossa tilanteessa ihmiset vetoavat siihen kopin kopin kopioon ja sanovat että se on Jumalan tahto ja siihen pitää tyytyä. Eli uskotko jatkuvan ilmoutuksen opiin - Jumala ilmoitaa alati muuttuvan tahtonsa ajallisen näkyvän seurakunnan kautta.