Lehti: Maksakirroosikuolemat lisääntyvät Suomessa Euroopan nopeimmin Perjantai 1.5.2009 klo 06.08 Helsingin Sanomien mukaan nuorimmat kirroosipotilaat ovat jopa alle 30-vuotiaita. Jo varsin moni alle 40-vuotias suomalainen kärsii maksakirroosista. Esimerkiksi toissa vuonna alkoholimaksasairauteen kuolleiden 35-39-vuotiaiden miesten määrä oli kaksinkertainen verrattuna vuoteen 2001. - Sairaalassa on paljon 40-vuotiaita naisia, jotka ovat juoneet maksansa. Se ei vaadi kuin pari lasillista viiniä päivässä, sanoo Husin gastroenterologian klinikan ylilääkäri Martti Färkkilä. Hänen mukaansa sairaalaan saattaa tulla ihmisiä, jotka eivät ole olleet koskaan humalassa. He vain ovat niin tottuneita alkoholiin, että pää sietää, mutta maksa ei kestä. Maksakirroosin oireilu alkaa vasta kun tauti on jo kehittynyt. Kun maksa ei enää toimi hyvin, ihminen saattaa esimerkiksi väsyä tai tajunnassa voi olla häiriöitä. Pitkälle edennyt kirroosi voi johtaa syvään tajuttomuuteen eli niin sanottuun maksakoomaan, joka on hengenvaarallinen. STT http://www.iltalehti.fi/uutiset/200905019511959_uu.shtml
maksat paukkuu
2
482
Vastaukset
- maksakirroosi-------------
TAPPAA AINA ja nopeaan ;joten meille maksettavaksi jäävät sairaalakulut ovat pienempiä ,kuin jos sairaus olisi lievempää !
- lescandale
Konstikasta? Tossa joskus menneinä vuosina muistan lukeneeni että aina iloisella ranskanmaalla oli menneillään samanlainen "buumi": Sairaaloihin tuppi hyvinkin nuorta Madamea kuten myös Monsieurta joiden maksa oli yhtä pesusientä. Eivätkä nämäkään onnettomat muistaneet olleensa kuuna päivä edes kunnon kännissä. Jos kittaa osapuilleen pullon pari punkkua päivässä elimistö ei alussa ole moksiskaan, päinvastoin. Sisuskalut kestävät aina vaan, leikiten, vaikka tuplamäärän lisää ja aamuisin kunto on entistä potrempi. Mutta kaikki kiva loppuu aikanaan. Tuntuu vähän siltä että tämä pohjoinen kansa ei ole luotu kestämään viiniä edes siinä määrin kuin ranskalaiset siskot/veljet. Johtuu lienee pääosin siitä että viini siellä on elintarvike eikä ryppyotsaisten sosiaalitanttojen paheksuma kauhia turmio/myrkky. Taitaa osansa saada myös nykyistä lamaa edeltänyt tosipitkä "hippakausi" jolloin kaiken muun vapautumisen kanssa myöskin viinan hinnat rysähtivät alas, suurimmalta osalta tulot ylös, ja silleen. Mutta moralisointi ehdottomasti veks - saatikka sitten viinan hinnan korottaminen! Lasi pari viiniä silloin tällöin tekee vaan hyvää - ja näiden uutisten valossa tämä pohjoinen kansa elää nyt omaa etsikkoaikaansa. Myöskin suhteessa alkomahooliin. Työtapaturmia sattuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857475- 965414
- 2594645
- 444535
- 623267
- 492705
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222368Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292342- 492333
- 412204