Eino Rahja

Lentosotamies mailmansodassa. Myöhemmin osallistui Suomen kommunistien toimnintaan.
1138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ja henkivartija. Monet muutkin korvaamattomat palvelukset Eino teki Leninille. Eino antoi Leninille asuntonsa käyttöön, kun Lenin pakeni ohranaa. Eino lainasi läpimärästä yöstä tulleelle Leninille jopa kalsarinsa. Lenin sanoi Eikasta: "Olen tuntenut toveri Eino Rahjan henkilökohtaisesti vuosikausia ja hän ansaitsee vanhana puoluetoverina täyden luottamuksen." Eino syntyi Kronstattissa 1885 ja liittyi venäjän sosialidemokraattiseen puolueeseen 1903. Kuka oli Leninin seurassa sinä Suuren Lokakuun 25. päivän yönä (vanhaa ajanlaskua)? Tietysti Eino. Kuka pelasti Lokakuun saavutukset? No Eino tietysti. http://www.panssarikilta.fi/Lehti/Panssari200302_sivu_14.html "Suomalaisten panssarintorjuntamiesten teot Talvisodassa ovat maailmankuuluja, mutta koska suomalaiset ensimmäisen kerran taistelussa kohtasivat panssarivaunuja? Ensimmäisenä tulee mieleen juuri Talvisota, mutta vastaus kysymykseen on yllättävä. Ei ole tietoa siitä, kohtasivatko eräät Saksan palvelukseen jääneet jääkärit panssareita Saksan länsirintamalla vuonna 1918. Siksi ensimmäinen suomalaisjoukko, joka taistelussa kohtasi panssarivaunuja oli Petrogradin (nyk. Pietari, ent. Leningrad) Kansainvälisen sotakoulun kurssilaisista koottu iskujoukko. Tämä komissaari Eino Rahjan johtama joukko torjui englantilaisen panssariosaston 20 - 22.10.1919 Pulkovon kukkuloilla. Tämä suomalaisten punakaartilaisten käymä taistelu on jälkipolville tuntematon, mutta sillä oli erittäin suuri merkitys maailman historialle. Pulkovon kukkuloilla käyty taistelu nimittäin loi pohjan bolshevikkien voitolle Venäjän sisällissodassa. Siksi on hyvä vilkaista tätä lähes unohtunutta episodia lokakuussa 1919." Eino kuoli 1936 ja hänet haudattiin sotilaallisin kunnianosoituksin Aleksanteri Nevskin luostariin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lentosotamies kirjoitti:

Lentosotamies mailmansodassa. Myöhemmin osallistui Suomen kommunistien toimnintaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu