Peittävää köynnöstä?

V-vyöhykkeelle

Moikkis! Mulle tulee kissoille tarha etelän puolelle siis todella aurinkoiseen ja suht suojaisaan paikkaan, ja siihen olisi mukava saada jokin köynnös kiipeilemään varjostukseksi. Näillä näkymin parempi olis yksivuotinen köynnös, joka sais kasvaa nopeasti ja olla mahdollisimman peittävä. Kasvualue on kaiketi 5, Pohjois- ja Keski-Pohjanmaan rajalla. Paikalle ei saa perustaa kukkapenkkiä, ja pohjakin on soraa, joten laatikkoon tai vastaavaan kai se pitäisi sitten istuttaa. Mitkä olis ne vaihtoehdot jotka tänne soveltuu? Saa olla kukkiva tai vihreä. Jos yksivuotisia ei ole suosittaa niin otan vastaan myös monivuotisia... Kiitos avusta!

5

2247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missä vaan

      Yksivuotisilla nyt ei ole väliä millä vyöhykeellä asut,sehän kasvaa vaan sen kesän. Kelloköynnös ja ruusupapu ja japaninhumala ovat nopeasti kasvavia ja tulevat reheviksi,nyt ne pitää jo ostaa taimena,siemenviljely ei ehdi. Myös köynnöskrassi,tuoksuherne,mustasilmäsusanna ja päivänsini ovat hitaammin kasvavia,mutta niistäkin tulee kauniita, kun laittaa monta tainta laatikkoon.

      • milloin vaan

        Se on niin nopeakasvuinen, että täällä Oulun korkeudellakin ehtii ilman esikasvatusta. Maan pitää olla lämmin kylväessä ja muutaman tunnin liotus ennen kylvöä jouduttaa itämistä. Vahva lannoitus ja runsas kastelu taimettumisen jälkeen, niin versot venyy monta senttiä päivässä.


    • Onttomukulakiurunkannus

      Jos mirriesi aitaus on tukevaa verkkoa tai siinä on kyllin tukevia rakenteita, voisit kenties harkita myös riippuvia kasveja, kuten petunioita tai joitain nopeakasvuisia sisäkasveja, juorua tai liisankukkaa ja mitä niitä onkaan... Niiden hankala puoli on, että paahteisessa paikassa niitä kyllä sitten joutuu kastelemaan usein, jos ei aidan rakenne kestä kovin isoa ruukkua.

    • on ihania

      Kannattaa varmistaa, että kasvit ei ole kissoille myrkyllisiä, esim. tuoksuherne on erään lähteen mukaan lievästi myrkyllinen, mutta pieninä määrinä syötynä ei aiheuta oireita. Tämä lähde ei kerro onko kasvi myrkyllinen myös kissoille.

    • vaihtoehtoa

      Valitse tarpeeksi syvä laatikko tai ruukku, ettei kastelusta tule ongelma. Köynnökset tarvii hirveesti vettä, kun ne kasvavat niin nopeasti ja rehevästi. Altakasteleva parvekelaatikko vois olla hyvä ratkaisu. Pohjamultaan reilusti kanankakkaa, niin lannoitus on hodettu koko kesäksi. Ruusupapu on nopea ja isolehtinen, lehdet tummanvihreitä ja eri väreillä kukkivia lajikkeita on saatavilla. Voi kylvää ulos tai esikasvattaa, pavuista saa hyvällä tuurilla siemenet seuraavaksi vuodeksi. Lannoitetaan reilusti, kiertää itse tukeen. Kanariankrassin voi myös halutessaan kylvää suoraan ulos, lehdet heleän vaaleanvihreitä ja kukat kirkkaankeltaisia. Siemenet myös itämiskykyisiä. Ei tarvitse yhtä paljon ravinteita kuin pavut, kiertää lehdillä tukeen kasvun edetessä, aluksi tarvii apua. Köynnöskrassilla saa äkkiä näyttävyyttä, kun ostaa valmiit taimet. Ne ovat aika halpoja ja valmiiksi kukkivista voi valita mieleisen väriset. Itse ulos kylvettyjen kukinta ajoittuu loppukesään ja väri on yllätys. Siemenet voi kerätä talteen. Vahva lannoitus vähentää krassin kukintaa, mutta rehevöittää lehdistöä - artistin valinta. Pitää sitoa tukeen, osittain kiertää lehdillä, muttei jaksa kannattaa kasvuston painoa. Nämä ovat takuuvarmoja, mutta sekaan voi pistää kokeilumielessä vaikka mitä. Erilaiset lehtimuodot ja kukat sekä kukinnan jaksottuminen tuovat vaihtelua, mutta tämäkin on makuasia - joku tykkää yhden lajin istutuksista, toinen ei. Köynnösten taimia on saatavana valmiina puutarhoilla, hinnat kohtuullisia, lajivalikoima tosin ei ole kovin laaja, mutta sekaan voi tökkiä muutaman siemenen ihan huvin vuoksi:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      265
      2764
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      18
      2210
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      339
      1944
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      100
      1615
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      208
      1323
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      54
      1239
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1223
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      52
      1129
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1093
    Aihe