Mukulakivinen autopiha

teeseitse

Tilasimme kivikuorman, josta keräsimme tasakokoiset reunustamaan pihalaatoitusta ja sokkelin ympärystä. Kiviä on vielä jäljellä iso kasa ja mietimmekin, voiko niistä tehdä autopihaan "mukulakiveyksen". Tarkoitus olisi levittää kivet ja täryyttää pinta sileäksi. Pohjana on vahva kerros hiekkaa. Kivet on erikokoisia 3 cm - 10cm. Joukossa voi olla isompiakin. Onko jollain tietoa tai kokemusta, tulisiko lopputuloksesta hyvä? Saako täryytyskoneella kivet tiukaksi ja sileäksi ja kestääkö autolla ajoa. Olisin tosi kiitollinen vastauksista.

5

2859

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puutarhaaja

      Luonnonkivet ei oikein kestä tärytystä, vaan halkeilevat, joten ideasi ei oikein ole toimiva. Ja erikokoisia kiviä ei taitaisi täryttämällä saada samaan tasoon vaikka alla olisikin paksulti hiekkaa. Mukulakiveys eli kenttäkiveys tehdään käsin, asettelemalla kivet paksuun hiekkakerrokseen joko tasaisin tai pyörein puoli ylöspäin, kumpi omaa silmää miellyttää, niin että pinta on yhtenäisen ja tasaisen näköinen. Kivet kopsutellaan tiukkaan nuijalla ja valmis kiveys usein vielä kastellaan ja tiivistetään käsijuntalla ja saumataan kivituhkalla. Se kestääkö kiveys autolla ajoa, riippuu kivenlaadusta ja kivien koosta. Pienet kivet lähtevät herkemmin irti alustastaan, ja kovin isoista kivistä tehden pinnasta tulee melkoisen epätasainen. Ja luultavasti osa kivistä halkailee ajan saatossa.

    • suunnitteluhortonomi

      Tuonkokoiset kivet ovat aivan liian pieniä mukulakiviksi liikennöitävälle alueelle. Toisin kuin kenttäkiveys, mukulakiveys rakennetaan asentamalla kivet pituussuunnassa maahan, jolloin saadaan paras mahdollinen tuki. Näin ollen kivien syvyys voi olla parikymmentä senttiä. Normaali kenttäkiveys voi kestää satunaista liikennettä, kun käytetään suuria kiviä. Kenttäkiveystä ei kuitenkaan juuri voi saada niin tiiviiksi , etteikö pohja saata painua raskaan ajoneuvon alla.

      • teeseitse

        vastauksista. Täytyy siis muuttaa suunnitelmia ja löytää paikka tuolle kivikasalle.


      • viherpeukku

        Näkisin ainoaksi varmaksi vaihtoehdoksi tehdä siitä kokonaan tiivis pohja. Hiekka pois. Tiivis murske pohjille, siihen maakostea betoni(kuivabetoni) johon kivet yksitellen naputtamalla. Saumaus myös maakostealla betonilla. Pitäisi kestää, mutta tuo vaati toimivat kaadot ja isommalla alueella mahdollisesti viemäröintiä. Samaa mieltä olen kivien koosta, että pieniltä tuntuvat. Tuollainen kolmisenttinen ei kunnolla pysy edes pihapoluilla. Mutta tuossa kuten muissakin kiveyksissä on kyse pohjustuksista. Ei ne kivet varsinaisesti painu vaan pohjat. Pyöreä luonnokivi on vieläpä kaikista hankalin saada sidottua tiiviksi pinnaksi. Helpointa on siis kehitellä jotakin muuta autopaikalle ja käyttää nuo kivet puutarhan puolelle.


    • kyllä mukulakivistä

      Kirkkonummella on neukkusotilaiden joutotöinään tekemiä mukulakivi teitä vieläkin olemassa ja ovat hyväkuntoisia. Myös hesassa on pieni museokadun pätkä espan ja senaatintorin välillä tehty perinteisenä mukulakivikatuna. Kyllä sinä hyvän pohjan autoillesi saat kunhan et niitä ihan pieniä kiviä käytä. Joissain saamissasi vastauksissa on hieman kokematonta tietoa tarjolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      600
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      514
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe