Hyvää Sananvapauden Päivää!

Kolmas toukokuuta on sananvapauden päivä. Toimiiko sanomisen vapaus meidän keskustelussa, vai ei? Normaalissa toriparlamentissa ihmiset malttaa kuunnella myös omasta poikkeavaa näkökantaa. Täällä netissä hienovaraisuus on unohtunut ja kohtuuttoman iso osa teksteistä on pyrkimystä keskustelun avaajan henk.kohtaiseen lyttäämiseen. Mistä tämmöinen mahtaa kertoa? Miksei netissä voi käyttäytyä, niin kuin kotonakin käyttäydytään, ei sielläkään haukuta keskustelukumppania kusipääksi! Ehkä tarvitaan muutama sukupolvi sivistyksen jalostamiseen normaalisen keskustelun tasolle, jotta netistä tulee asiallinen kansalaisfoorumi, jota todellakin tarvitaan, mutta sitä odottaessa; Hyvää Sanomisen vapautta seutukunnalle!
10531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sitähän se sananvapaus tarkoittaa.Puhuuhan poliitikotkin mitä sattuu.Ja täällä voi juuri siksi sanoakkin mitä ajattelee.Ja saada keskustelua aikaiseksi.Esim jätteenpolttolaitos siinä sitä revitellään puolesta ja vastaan.Mut pääasia on että se tuloo ja pian.

Äänestä
  • tänne tarvita.

    Äänestä

  • mitään paskanpolttimoa kirjoitti:

    tänne tarvita.

    tarvitaan. Ja kiiruulla.

    Äänestä

  • muuten.... kirjoitti:

    tarvitaan. Ja kiiruulla.

    tarvitaan.

    Äänestä

kulkee sen velipoika ja sen nimi on vastuu. Vapauksia otettaessa/annettaessa pitää muistaa tämä sidonnaisuus!

Äänestä

Täällähän se sananvapaus toteutuu täydellisesti. Mitä sitä turhia ajatuksiaan pukee tekosivistyksellä kullattuun kaapuun. Annetaan vaan tulla kaikki puhtaana ulos, juuri niin kuin ajatus annattaa. Liika sivistys pilaa kunnollisen keskustelun, jos sitä sivistystä täältä päin Suomea edes löytyykään. Kunnon vittuilu piristää kummallisesti meidän kaikkien arkea, paitsi jos itse olemme sen kohteena. Onhan meillä täällä Hämeenkyrössäkin oma Nobel-vittuilija tämä F.E. Sillanpää, joka tunnettiin alan piireissä varsinaisena takakireän pikkuvittuilun mestarina. Olkoon kaikkein siisteimpänä esimerkkinä tarina FESn ja Lauri Viidan kohtaamisesta 40-luvun loppupuolella tilanteessa, jossa Viidalta oli ilmestynyt uusi kirja, jota kehuskeltiin FESn mielestä vähän liikaa. Häntä hermostutti, kun Viita omaan tapaansa kajotti kovaan ääneen omaa erinomaisuuttaan. Kun Viita kerjäsi kehuja FESltä, vastasi Noopeli sananparrella:"Kyllä maailma ääntä vetää, ja viita paskaa!" Tällä tuli todistettua, että "piireissäkin" harrastetaan inhimillistä vittuilua, ja taitaa ollakin, että varsinkin piireissä. Siellähän kaikenlainen kauna ja kateus ja keskinäinen kyräily kukkii kauneimmassa loistossaan. Olen kuullut sanottavan, että Leijonien ja Rotarien kokouksissa loppuillassa toteutuu nokkimisjärjestys puhtaimmillaan verbaalisti. Järjestys asettunee vero-eurojen mukaiseen järjestykseen, mikäli hyötynäkökohdat eivät aseta joita kuita erikoisasemaan. Näin ollen olen sitä mieltä, että me rahvaankin ihmiset saamme tällaisen väylän, missä me voimme mollata kanssaihmisiämme. Aina parempi, jos voimme hieman valottaa vastapuolen henkilöllisyytta tai ominaisuuksia, kuten perseen kokoa tai naaman esteettisyytta tai vastaavia ominaisuuksia. Älköön nyt kukaan vähä-älyinen vastatko tähän kannanottooni, on tämä sen verran ylivertainen omassa lajissaan. Mollatkaa tyhmät vaan toisianne!

Äänestä
  • ...suu-sanasta mielleyhtymä Burmalaiseen, oppositiojohtajaan, Aung San Suu Kyi hin. Sydämensä kyllyydestä Suu varmaan puhuisi, vaan ei ole mediaa.. Aika-ajoin kritisoidaan poliittisten puolueiden lehdistötukea. Demokratian nimissä se pitää säilyttää. Siltikkin pienpuolueilla ei riitä resurssit valtakunnalliseen ulostuloon. Pois lukien Soini, persuineen, joka taas ratsastaa niin härskillä populismilla, ettei mitään realistista otetta maailman menoon. -------------------- Jos lähdetään purkamaan Hämeenkyröläisittäin väitettä; "Sydämen kyllyydestä suu puhuu", niin mennään vähintään sarkasmin puolelle! Väittäisin, että Kyröläisen angstin pitää olla rajoilla "hirteen ja vähä äkkiä", ennekuin "sydän rupee kylläisyyttään poraamaan" ja suu vieraalle uskoutuu.. Hämeenkyröläinen osaa vaieta kahdella eri murteella. Hämäläisellä(hitaalla) ja satakuntalaisella(vittumaisuudella). -Varsinkin uros. Onko se sitten sananvapautta, kun ei osaa oksentaa asiaansa ulos? Jäähän vielä kehon kieli.. Turpea olemuksensa, pälyilevä katse ja nyrkkiin puristetut kourat. Koeta sitten sitä tulkita! -Huissin muari-

    Äänestä

Käykääs tarkistamas paljonko tukia maksetaan huuhaa viljelijöille ja isoille tiloille jotka olisivat muutenkin elinvoimaisia. http://snadi.mmm.fi/TuJu/search.do?siteLanguage=fi Tällä viestillä punnitaan onko sananvapautta, veikkaan alle 8h näkyvyyttä tälle viestille?! ;D

Äänestä
  • kun kirjoittelet tuota yhtä ja samaa toistamiseen joka palstalla. Et kaiken lisäksi tiedä höytysen pölähtävää koko tukiaisista, joten eikö olisi parasta, että aloittaisit kirjoittamaan jotain sellaista, mihin sinukin järjellinen tasosi riittää?

    Äänestä

Näinhän se täällä keskustelussa menee johon kaikki voivat sanoa oli sitten sanottavaa tai ei ja jos jonkun mielestä jonkun sanottava on erilaista alkaa sanominen vaikkei asiasta yhtään mitään tiedetäkään kuten tämän polttolaitos aktivismin kohdalla nyt ainakin on nähty. En tiedä mitä näillä puolustajilla on päässään enkä siitä välitä ainoastaan rehellisestä ja kunnollisesta keskustelusta jota ei tarvitse ratkaista grillin välikössä niin alas ei tarvisi älyn rippeiden valua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


¤antiterroristi¤ kirjoitti:

Kolmas toukokuuta on sananvapauden päivä. Toimiiko sanomisen vapaus meidän keskustelussa, vai ei? Normaalissa toriparlamentissa ihmiset malttaa kuunnella myös omasta poikkeavaa näkökantaa. Täällä netissä hienovaraisuus on unohtunut ja kohtuuttoman iso osa teksteistä on pyrkimystä keskustelun avaajan henk.kohtaiseen lyttäämiseen. Mistä tämmöinen mahtaa kertoa? Miksei netissä voi käyttäytyä, niin kuin kotonakin käyttäydytään, ei sielläkään haukuta keskustelukumppania kusipääksi! Ehkä tarvitaan muutama sukupolvi sivistyksen jalostamiseen normaalisen keskustelun tasolle, jotta netistä tulee asiallinen kansalaisfoorumi, jota todellakin tarvitaan, mutta sitä odottaessa; Hyvää Sanomisen vapautta seutukunnalle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu