Suomella on kyseenalainen kunnia johtaa pohjoismaita Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen (EIT) langettavien päätösten määrässä, kertoo Turun Sanomat.
Viimeisen 15 vuoden aikana Suomi on todettu syylliseksi ihmisoikeusrikkomukseen 75 kertaa. Ruotsille tuomioita samassa ajassa on tullut 22, Virolle 16 ja Tanskalle yhdeksän.
Muutamana huippuvuonna Suomelle on jaettu Strasbourgista enemmän tuomioita kuin Saksalla on ollut edes siellä käsittelyssä olevia juttuja. Saksan väkiluku on 15-kertainen Suomeen verrattuna.
Kiusallisimpia Suomelle ovat sananvapautta koskevat tuomiot, joita on kertynyt jo seitsemän.
Lisää sananvapaustuomioita on mahdollisesti tulossa, sillä ihmisoikeustuomioistuin on ilmoittanut ulkoministeriölle ottavansa käsittelyyn yhdeksän uutta sananvapausasiaa koskevaa tapausta Suomesta. Lisää juttuja on vireillä
Suomi on todettu syylliseksi ihmisoikeusrikkomukseen 75 kertaa.
Suomella on kyseenalainen k...
0109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.