osuuspankin korkotalletus

vahtoehdoksi

mielipiteitä, lupaa korkoa noin 5%

5

1624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepi

      Missä tällainen tarjous on nähtävillä? Yleensä OP:lla kytkentä,että pitää osa talletuksista laittaa sijoitusrahastoon jolloin todellinen tuotto on kyseenalainen.

    • eelko,

      Useimmiten on lupaukset 10-12 %. ota myös selvää, onko lupaus vuosikorkoa, vai talletusajan korkoa, tuossa kun Op hämää usein. toiseksi, aina kun aiot rikastua, mieti se toinenkin vaihtoehto, jos sittenkään ei rikastu, tunnen melko rankoja tapauksia, kun muutamien kymitonni ehdotettiin rahastoon, seuraavana vuonna olikin vain 8 tonnia.

      • hahahaa....

        Älä nyt noin tyhmiä kirjoita. Kyllähän jokainen jolla on aivot päässä tajuaa, että rahaston kannattavuutta ei voi päätellä siitä, jos siellä "seuraavana vuonna on 2 tonnia vähemmän". Rahastosäästäminen ja -sijoittaminen on kuule pitkäjänteistä puuhaa.


      • eelko,
        hahahaa.... kirjoitti:

        Älä nyt noin tyhmiä kirjoita. Kyllähän jokainen jolla on aivot päässä tajuaa, että rahaston kannattavuutta ei voi päätellä siitä, jos siellä "seuraavana vuonna on 2 tonnia vähemmän". Rahastosäästäminen ja -sijoittaminen on kuule pitkäjänteistä puuhaa.

        " rahaston kannattavuutta ei voi päätellä siitä, jos siellä "seuraavana vuonna on 2 tonnia vähemmän". " KYLLÄ VOI PALJONKIN, tunnusluvuista voi päätellä paljon, ne jotka osaavat ja jaksavat. Eri asia on sitten muutaman vuoden jälkeen, uskooko tunnuslukuja, vai odottaako jatkuvaa nousua liian loppuun saakka, kun se on niin helppoa, eli monelle tulee "pelihimo" ja eivät osaa luopua. Lisäksi voi päätellä käyristä, aina ne toistavat historiaa, aina kohoavat hieman ylemmäksi kuin ennen, mutta siten romahtavat. KYLLÄ PANKEISSA PÄÄEKONOMISYIT tietävät, kun käyn 3 pankin sijoitusilloissa 2 kertaa vuodessa, saa oikeaa tietoa. Tietysti he eivät sano täysin suoraan, mitä pitää huomenna tehdä, miksi sanoisivat, koska kaikesta he saavat rahoja, mutta kyllä heillä oikea suunta on hyvin selvä ja yleensä ovat oikeassa. 2006 aloitettiin jo varoittelemaan ja 2007 sanottiin että tämä on viimeinen vuosi, jolloin pitäisi harkita tarkkaan omaisuuden laatua; "nykyinen nousu ei perustu enää todelliseen reaalinousuun, vaan suurimalta osilta vain uusien asiakkaiden tulemiseen tms". . Voin sanoa että nuo viestit menivät suurimalle osalle kuulijoista ohi korvien, varsinkin he jotka asioitaan pankinneuvojan kanssa hoitelevat, eivät tehneet mitään muutoksia. -------------------------------------------------------------------------------- ”Rahastosäästäminen ja -sijoittaminen on kuule pitkäjänteistä puuhaa.” TUOSTA OLEN TÄYSIN ERI MIELTÄ. Säästäminen on pitäjänniteistä, mutta kohteita pitää vaihtaa, missään ei ole turvallista ja tuotavaa useinkaan edes 5 vuotta. Jos toisin luulet, sinä kuulut niihin kun aina säästää lisää palkastasi ja käsityksestä tuotosta ja uudelleen säästämisestä hämärtyy. TOKI taasen rahastot ja osakkeet nousevat, ”on se kivaa kun omaisuus tuottaa ??, mutta se >edellinen taso


    • mieti

      ehkä nyt on jonkin verran hyvä aika ko. talletuksille jos samasta puhutaan, ethän paljoa kertonut. Mutta yksi osake on op kovasti kyseenalainen ja se vie koko odotukset, minä en kyllä ko. koskaan laittaisi, minkään pankin vastaaviin, sillä jos oikeasti alkaa "hyvä aika", tuon verran saa taas todella moninkertaisesti rahastoista ja osakkeista. nyt pitää tyytyä vain siihen kun saa, syksyllä varmaan jo asunnot halpenevat ja korkokantta sen myötä alkaa nousemaan kun kauppa käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1299
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      830
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      586
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe