Ostin tammikuussa eläinkaupasta jo täysi-ikäisen kiinankellosammakon, joka eli yksin. Asumusta laittaessani keitin kivet, hiekat yms. Ruoaksi kurnulle kelpaa vain punaiset surviaissääsken pakastetoukat. Ruokin joka toinen päivä, ja veden vaihdan säännöllisesti, tyhjään niin hyvin kuin lapolla saa. Nyt löydettiin jotain ällöjä pikkuötököitä vedessä uimassa. Koko jotain 0,3mm, aivan kuin pieni häntä olisi, tai niinkuin nuijapään mallinen otus. Valkoisia, hieman läpikuultavia. Mitähän ihmettä ne ötökät on? Mistähän ne tuli? Onko ne haitallisia? Miten pääsee eroon? Apua!!!
kiinankellosammako-apua!
....
3
655
Vastaukset
- trutyi
Terra on tyhjennettävä kokonaan ja suihkutettava pesuhuoneessa puti puhtaaksi. Kuivataan ja täytetään puhtaalla vedellä.
- sdsdsdsd
Tuskinpa ne ainakaan haitallisia on.
- vaarallisia..
samoja tulee akvaarioon, varsinkin uuteen. juur ny en muista nimee, enkä jaksa ettiä.. mutta ei kannata tehdä mitään erikoista.. Kaikenlaisia "öttiäisiä" elää siinä vedessä tulevaisuudessakin, mutta useimmiten pysyttelevät piilossa. Muista ettet ruoki sammakkoa liikaa, ja ettei veteen ainakaan jää ylimääräistä ruokaa paljoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1385848
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4072687- 1382611
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv182122- 161818
- 731276
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä81117Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072- 52958
- 85897