Kokoomus libsujen

puolue?

Ainakin Katainen on täys liberaali. Taitaa teikäläisten äänet mennä Kataiselle.

8

1123

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on selvä asia

      Kokoomus on vasemmistopuolue, koska se haluaa ylläpitää sosialistisen yhteiskunnan rakenteita: moninkertaista ja kallista sosiaaliturvaa, palkkasäännöstelyä ja palveluiden julkisrahoitteisuutta.

      • hiljaisen

        hyväksynnän sak-politbyroon veto-oikeudelle.


      • vaan...
        hiljaisen kirjoitti:

        hyväksynnän sak-politbyroon veto-oikeudelle.

        Ei SAK pidä hallitusvaltaa vaan Kesk - KOK hallitus. SAK:n voisi tuolla hallituskokoonpanolla vaikka lakkauttaa jos siihen vaan olisi poliittista tahtoa. Mutta Kokoomuksella ei ole, koska se on SDP:n vara-puolue. Kyse ei ole hiljaisesta hyväksynnästä vaan äänestäjäkunnan erilaisuudesta. Kokoomus edustaa virkamiehiä, SDP ay-työläisiä. SDP:n ja Kokoomuksen politiikalla yksi ero: kokoomuslainen sosialismi edustaa virkamiessosialismia, kun taas SDP ajaa työläissosialismia. SDP on historiallisista syistä avoimesti vasemmistopuolue, kun taas Kokoomus ja KD haluavat piilottaa todellisen ideologiansa joka on sosialismi.


      • on antanut
        vaan... kirjoitti:

        Ei SAK pidä hallitusvaltaa vaan Kesk - KOK hallitus. SAK:n voisi tuolla hallituskokoonpanolla vaikka lakkauttaa jos siihen vaan olisi poliittista tahtoa. Mutta Kokoomuksella ei ole, koska se on SDP:n vara-puolue. Kyse ei ole hiljaisesta hyväksynnästä vaan äänestäjäkunnan erilaisuudesta. Kokoomus edustaa virkamiehiä, SDP ay-työläisiä. SDP:n ja Kokoomuksen politiikalla yksi ero: kokoomuslainen sosialismi edustaa virkamiessosialismia, kun taas SDP ajaa työläissosialismia. SDP on historiallisista syistä avoimesti vasemmistopuolue, kun taas Kokoomus ja KD haluavat piilottaa todellisen ideologiansa joka on sosialismi.

        äänekkään hyväksynnän nk. kolmikannalle. sdp ajaa työttömyyssosialismia.


    • musta-valko-oranssi
    • mihinkään

      Vanhat vallassa olevat sosiaalidemokraattiset konsensus puolueet (SDP, Kok, Vihr, RKP) eivät ole ratkaisu mihinkään. Ne juuri ovat ongelmat luoneet. Ne ovat luoneet työttömyyden. Ne ovat aikaansaaneet köyhtymisen. Ja Suomen kansa on niille antanut tukensa. Pitäiskö siis vaihtaa kansaa? Köyhtyminen, lama, työttömyys luo poliittista tyytymättömyyttä. Se voi aikanaan johtaa muutokseen. Voi olla että lama pakottaa sosialistit leikkaamaan julkisia menoja. Sosialismia ei voida ikuisesti rahoittaa velallakaan.

      • ainakin vielä sitä saa

        http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2009/05/875290 Esimerkiksi Nordea on nostanut joidenkin kuntien 0,01 prosentin marginaalin jopa 250-kertaiseksi parissa kuukaudessa. Tämä on saanut kunnat suuntamaan niiden itsensä omistaman Kuntarahoituksen suojiin. Kunnat ovat Kuntarahoitukselle velkaa lähes 5 miljardia euroa koko noin 9 miljardin lainapotistaan. Lähes jokainen kunta joutuu nyt ottamaan lainaa. Yritysten alamäki on vähentänyt niiden kunnille maksamia yhteisöveroja, eivätkä lomautetut tai irtisanotutkaan tuo verotuloja enää entiseen tahtiin. Avuntarvitsijoiden määrä puolestaan kasvaa koko ajan. Tulot pienevät, mutta menot kasvavat. Jostain on pakko saada lisää rahaa. Kuntaliiton kehittämispäällikkö Mikael Enberg kiteyttää kuntien mahdollisuudet kolmeen pääkohtaan: joko ne ottavat lainaa, leikkaavat palveluita tai nostavat veroprosenttiaan. Nyt mennään kahdessa ensimmäisessä.


    • vapaasananet

      Klassinen liberaali eurovaaliehdokkaana Eurovaaliehdokas Risto E.J. Penttilä (kok, ent. nuorsuomalainen (Wp)) määritteli olevansa ”klassinen liberaali”, kun muut olivat tarjoilleet muotoiluja ”oikeistolainen” ja ”porvari”. Lisäksi Penttilä jakoi Suomen historialliset talouspoliittiset linjat chydeniuslaisuuteen (myssyt, liberaali) ja snellmanilaisuuteen (SP ~ vanhasuomalaiset) ja julistautui Anders Chydeniuksen linjalle. Kriitikot huomauttivat, että Penttilä on paljon maltillisempi kuin valistusfilosofi Chydenius, mutteivät silti löytäneet liberaalimpaakaan ehdokasta. HS:n suosiomittauksen perusteella hän tulee valituksi, elleivät hänen kannattajistaan jätä äänestämättä selvästi suurempi osa kuin rallikuskikilpailijan. Toinen ex-eduskuntapuolueen ex-puheenjohtaja Tuulikki Ukkola (kok, ent. lib.) on vastannut vaalikoneissa kenties ehdokkaista kaikkein liberaaleimmin, mutta hänen poliittinen toimintansa on ollut vain jonkin verran liberaalia puoluetaustasta huolimatta, ja Astrid Thors on hyvä esimerkki siitä, miten eurovaalikoneen (1999) liberaalit vastaukset eivät välttämättä kerro ehdokkaan todellista aatetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      66
      2268
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2172
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1232
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      118
      1146
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      885
    Aihe