Kysymys 240:sen käsijarrusta

Kävin perjantaina katsastamassa Volvoni mutta hylky tuli, koska toisen puolen käsijarru ei pitänyt riittävän hyvin. Muuta vikaa ei kyllä ollutkaan.

Tänään koitin käsijarrua säätää mutta säätövarat olivatkin loppuneet kahvan juuressa olevista säädöistä (molemmille puolille oma säätö).

Otin myös käsijarrukengät esille jarrulevyn poistamalla ja sielläpä ei ollutkaan minkäälaista säätöä.
Onko niin, että ainoa säätö on siinä kahvan juuressa ja vielä kysymys, että onko vaijerit tavallaan ristissä? Eli kahvan puolelta vasen vaijeri vaikuttaakin oikean puolen käsijarruun ja päinvastoin?

Kiitoksia kaikille neuvoista.
84372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ainoa säätö on kahvan juuressa, mutta vika on siellä levittäjässä joka on kenkien välissä. Pieni nivelöity vipu joka kannattaa herkistää aina ennen leimaan menoa. Eli kengät pois vaan ja sen levittäjän kimppuun CRC 5-56:n ja kuparitahnan kanssa.

Äänestä

Joskus tuota volvon käsijarrua ei saa pelaamaan millään vaikka kuinka säätelis.

Ei auta kuin uudet kengät ja vaijerit tällöin.

Tosin onhan katsastuskin lepsumpi käsijarrun suhteen kuin muutama vuosi sitten...

Äänestä

muistaakseni eikö kenkien välissä alhaalla ole säätö (ruuvi sellainen) eli löysäät vaijerit käsijarru kahvasta ja säädät kengät lähelle rumpua ja loppu kiristys käkkäri kahvalta. hio kengät karkealla paperilla tai uusi .

Äänestä
  • Omassani oli aikoinaan samanlainen vika.
    Syy oli että toisen vaijerin suojus oli rikki ja vaijeri ruostunut/rispaantunut Ei kulkenut toisen vaijerin tahdissa.

    Äänestä

Viime vuona tein käsijarrurempan 240 Volvoon vm 85.
Ostin alkuperäiset jarruhihnat maksoi 16 euroa mukana tukisanka joka pitää kiinni kengän.Katso että jarrulevy on kunnossa ei syöpymiä vaidoin samalla kun mittarissa oli 380tkm alkuperäiset.
Tosi helppo homma vaihtaa ja kun katsastukseen ajoin heitti 5% pito renkaiden välillä.Olisi saanut heittää 70% .Tietysti vaijerit pitää olla kunnossa .Kun säädät kahvasta niitä vaijereita säädä ensiksi saman verran ,aja vähän aikaa että keskittää .
Testaa lumella käsijarru jarrutus jos renkaat ottaavat samalla kohalla kiinni niin hyvä.
Jos heittoa kiristä sitä puolta ,muista vaijerit menee ristiin.
Kun sinulla on alkuperäiset hihnat huomaat eron pidossa.
Meikäläisellä 3 pykälässä oli pyörät lukittuna.
Katsatuksesta meni läpi erikoismainilla hyvistä jarruista.
Työaika yhteensä korkeintaan 2 tuntia.

Äänestä
  • Ne vaijereiden päässä olevat ruuvit ovat ainoastaan vaijereiden pituuserojen tasausta varten, itse säätö on kahvan takapäässä, takatuhkakuppi pohjineen irti ja 17 mm:n hylsyllä ja parilla jatkovarrella pyörittelemään. Malleissa, joissa turvavyön salvat ovat konsolin sivuilla, pääsee säätöön käsiksi myös konsolin tavaralokeron irrottamalla.

    Äänestä

Oikea säätö:
Ensin vaijerit löysälle jonka jälkeen kehintä jarrulevyssä olevasta n.10mm reijästä sitten vaijerin kiristys tuhkakupin alta 17mm hylsyllä, tästä seuraa katsastusmiehen hymy joka vastaa jakoavainta

Äänestä

Minä vaihdoin sitten uudet jarrulevyt, palat ja käsijarrukengät ja ei ollut mikään iso työ. Osien hintakin yhteensä vain 55 €.
Säätöjen jälkeen pito oli hyvä ja tasainen ja kyllähän tuli leima, jotta pätkähti. :)

Tuo käsijarrun kahvan säätöruuvi 17 mm:n työkalulla oli minulle ihan uutta, mutta onneksi on tämä netti ja tämä palsta, jossa asiantuntijoita riittää.

Kiittää ja kumartaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaska kirjoitti:

Kävin perjantaina katsastamassa Volvoni mutta hylky tuli, koska toisen puolen käsijarru ei pitänyt riittävän hyvin. Muuta vikaa ei kyllä ollutkaan.

Tänään koitin käsijarrua säätää mutta säätövarat olivatkin loppuneet kahvan juuressa olevista säädöistä (molemmille puolille oma säätö).

Otin myös käsijarrukengät esille jarrulevyn poistamalla ja sielläpä ei ollutkaan minkäälaista säätöä.
Onko niin, että ainoa säätö on siinä kahvan juuressa ja vielä kysymys, että onko vaijerit tavallaan ristissä? Eli kahvan puolelta vasen vaijeri vaikuttaakin oikean puolen käsijarruun ja päinvastoin?

Kiitoksia kaikille neuvoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu