On enemmän kuin huonoa harkintaa, on suoraan sanoen törkeää, jättää vastaamatta julkiseen avoimeen kirjeeseen:
http://freepathways.wordpress.com/2009/05/04/hoitokokoukset-pitaa-selvittaa/
SRK ei vastannut Ilolalle
Linkittäjä
11943
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kyllä sinullekaan kuulu.
Että haistakaapa kaikki epäuskoiset mitä ehditte.
kun uskonne perustusta kysytään." Kiitos tästä todistuksesta, jonka annatte omasta uskostanne Jumalaan ja Hänen Sanaansa. Kiitos rehellisyydestäsi!
Ei kaikenlaiset p-kanheittelijät ole aina uskovaisia...
SRK on sisäistänyt roolinsa tapakulttuurin oppaana.
Sillä näin on kirjoitettu (Päivämieheen).
telemaan sydämen juuressa, kun joku vilpittömin ja avoimin mielin kertoo oman sydämensä tuntoja kokemastaan väkivallasta. Väkivalta haluttaisiin mieluusti pukea hyveellisyyksien kaapuun. Ilola hieman raotti tuota kaapua.
Outoa, että Suomen kirkon sisällä toimiva hengellinen järjestö jättää vastaamatta sille julkisesti kirkon lehdessä tehtyyn kysymykseen. Tuo olisi ollut päinvastoin oiva tilaisuus kertoa SRK:n oma näkemys julki sekä "omille" että ulkopuolisille. Miksi SRK jätti tämän tilaisuuden käyttämättä? Ehkä SRK:n johtokunta kertoo hoitokokousasiasta vast jos/kun ev.lut. kirkko vaatii siltä selvitystä. Ja sitähän piispat eivät vaadi.
puhujien kokouksessa vähän sivuttu mutta yleisemmällä tasolla? SRK ei katso voivansa pyytää anteeksi yksittäisten ihmisten tekemiä "ylilyöntejä". Mutta eihän Ilola anteeksipyyntöä vaatinut, vaan selvitystä. Jääkö tekemättä? Kaikki ihmiset, joiden kanssa olen aiheesta keskustellut (päasiassa edelleen uskossa olevia) ovat kokeneet nämä ajat erittäin ahdistavina. Niitä ihmisiä on paljon. Jos ahdistus on niin monella ja niin laajalle levinneenä, on ihan käsittämätöntä jos vielä puhutaan yksittäisistä ylilyönneitä. Elävä usko on iloa ja rauhaa, ei ahdistusta. Ahditus päällimmäisenä muistikuvana noista ajoista niin monilla osoittaa että aika pahasti on tuolloin mopo karannut. Hoitokokousten selvittäminen antaisi tuolloin liikkeestä pois ajetulle viestin oikeudenmukaisuudesta. Se olisi kädenojennus. Mutta nöyryyttä ei taida löytyä. Se taas antaa tietyn viestin, joka ei voi olla vaikuttamatta myös liikkeen sisällä oleviin.
Hyvin sanottu. Kirkon tulee velvoittaa SRK teettämään selvityksen. Selvityksen tuloksena SRK:n johtokunta voi sitten päätellä, onko sillä yhteisönä anteeksipyydettävää ja pahoiteltavaa mihinkään suuntaan. Sillä lailla tulisi tilit selväksi lähihistorian kanssa. Ilman selvitystä näin ei käy.
Lienet uusi täällä, vai oletko? Kuulutko Ry:een? Olen täällä vuosikausia kirjoitellut hoitokokouksista, koska se tuntuu tarpeelliselta. Toisaalta se tuntuu myös pahalta siksi, josko lapsuususkossaan olevat lähtisivät totuuden kuultuaan maailman turuillle ja toreille, jolloin pahimmassa tapauksessa voisi lopullisesti menettää kalleimman aarteensa, lapsuuden uskon. >>Hoitokokousten selvittäminen antaisi tuolloin liikkeestä pois ajetulle viestin oikeudenmukaisuudesta.