siis tietty tajuan kaatumiset tai iskut mahaan,tai alkoholin yms. mutta jos mitään tällaista ei ole tapahtunut, mikä voi aiheuttaa keskenmenon?
mikä aiheuttaa keskenmenon?
11
3430
Vastaukset
- sinikukka
Luonnon oma kontrolli voi olla syynä keskenmenoihin myös. Alkion kehitys ei aina välttämättä lähde menemään oikeaan suuntaan, jolloin luonnonmekanismit aiheuttavat keskenmenon.
- PikkuAnna
Suurin osa keskenmenoistahan johtuu siitä, että sikiö ei vain ole elinkelpoinen. Syynä voi olla vaikkapa kaksin- tai kolminkertainen määrä kromosomeja, yksittäinen ylimääräinen kromosomi tai mutaatio jossain tärkeässä geenissä. Näihin taas ei useimmiten ole olemassa yhtään mitään syytä, vain sattuma, jota kukin voi sitten nimittää hyväksi katsomallaan nimellä.
Hyvin harvoin itseasiassa alkuraskauden keskenmeno johtuu mistään ulkopuolisesta tekijästä, kuten kaatumisesta. Pitemmälle edenneessä raskaudessa niillä voisi kuvitella olevan jonkin verran enemmän merkitystä mutta mitenkään merkittävä syy raskauden keskeytymiseen ne eivät taida olla myöhemmässäkään vaiheessa.
Syytä keskenmenoon ei yleensä kannata pahemmin alkaa miettimään, koska yleensä se tarkoittaa sitä, että sikiö ei ollut elinkelpoinen ja tuli siksi pois eikä sille olisi kukaan voinut tehdä yhtään mitään.- Lispertti
että n. 70 % keskenmenoista on tuulimunia eli tarkoittaa sitä että kaikki muut lapsivedestä lähtien löytyy kohdusta mutta itse sikiö puuttuu....
- jassu
Sain eilen keskenmenon ihan raskauden alkuvaiheessa (5 5). Syynä voi kuulema olla mikä vaan... todennäköisesti sikiön kehitys ei ole mennyt luontoäidin haluamalla tavalla. On saattanut olla kromosomipoikkeavuuksia,vaikeita epämuodostumia, sikiönkehitys pysähtyny tai mitä vaan.
Joku asia on mennyt pahasti pilalle ja luonto hoitaa pois.Yritän tässä kovasti selitellä itselleni, että tämä oli vain hyvä asia, mutta eipä taida mennä läpi.. :´)
Itseensä on turha syytellä.- Nasu
Keskenmenoille voi joskus olla turha hakea vastausta, koska voi olla niin ettei sitä saa. Itse kun sain keskenmenon vajaa kuukausi taaksepäin, niin sen jälkeen vastausta on haettu ja kovasti..lääkärissäkään ei sanottu mitään. Sen jälkeen on tullut luettua ja käytyä läpi yhden jos toisenlaista artikkelia keskenmenoista, kyllähän niistä vastauksia löytyy mutta vastaukset eivät aina kuitenkaan selvännä omia ajatuksia ja mietteitä vaikkakin ne totta olisivatkin. Keskenmeno sattuu varmasti ihan kenelle tahansa hartaasti pientä ihmettä odottavalle me vain emme aina voi mitään luonnontehtäville..
- sandra
sehän tarkottaa yksinkertasesti että lapsi ei ollut jollain tapaa terve.
- PikkuAnna
Tuolla ajatuksella minäkin alkuun itseäni lohdutin. Olisinko sitten ollut onnellisempi jos se pieni olisikin pysynyt siellä loppuun asti ja ollut sitten ihan mielettömän pahasti vammainen?
- hipsukka
PikkuAnna kirjoitti:
Tuolla ajatuksella minäkin alkuun itseäni lohdutin. Olisinko sitten ollut onnellisempi jos se pieni olisikin pysynyt siellä loppuun asti ja ollut sitten ihan mielettömän pahasti vammainen?
...tai olisiko sillä ollut sitten hyvä elää jos se olisi ollut pahasti vammainen...?
koittakaa kestää kaikki keskenmenon saaneet...
- Tuulia
Moi!
Keskenmenoja tulee varmaan monista syistä. Itselläni on ollut viisi ja vasta viimeisen yhteydessä selvisi että johtuu ehkä kilpirauhasen liikatoiminnasta ja jostain vasta-aine arvosta. Sitä tutkittiin jo kolmannen jälkeen mutta kun se arvo oli raskauden päätyttyä normaali vaikka se keskenmenon yhteydessä oli kohollla. Harmittaa että en silloin älynnyt mennä yksityiselle tutkituttamaan tarkemmin. Minulla ainakin liittyi näihin keskenmenoihin sellainen nopea yleiskunnon heikkeneminen ja ihan sairas olo. Nyt olen syönyt lääkkeitä siihen kilpirauhasen häiriöön ( arvot jäi koholle viim. keskenmenon jälkeen) ja olo on paljon parempi. Aiomme yrittää taas lasta. Ikää on jo tullut tois paljon, täytän pian 40 ja emme voi odottaa kauaa. Pakko yrittää nyt jos ylipäänsä aikoo kokeilla vielä.
Tsemppiä sinulle ja ota rohkeasti asioista selvää. Varsinkin jos niitä keskenmenoja tulee useita.
t. Tuulia - leijona-74
Sitä ei tiedetä,eikä siihen ole vasta ainetta.
Esim.minulla ei ollut sikiö kunnolla kiinni. - roosa
ensimmäisen kolmen kuukauden aikana alkion kehityksessä tapahtuu helposti virheitä, koska kehittymässä on ihmisen perusrakenteet.jos näihin rakenteisiin tule virheitä, niin seuraukset ovat vakavia eikä alkiosta tulisi elinkelpoista.istukka ei ole välttämättä kehittynyt kunnolla tai ei ole kiinnittynyt kunnolla kohdun seinämään.tällöin elimistö poistaa alkion.keskenmenot ovat yleisiä. useinkaan keskenmenoon ei löydetä näkyvää syytä.pidemmälle ehtineissä raskauksissa syy voi olla kohdun rakenteessa, äidin sairaudessa yms. mitkään pienet asiat, kuten kaatuminen tai pari kaljaa eivät aiheuta keskenmenoa.kannattaa kysyä lääkäriltä, jos mietityttää keskenmenon syy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1745623Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä442643- 1562232
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161759- 821384
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne301376Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1621327Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241301Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321233Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.108988