Rahaongelmia

rankka tyyppi

minulla on semmoinen ongelma että mulle tuli sossu tilille ja olin ostanut yhden isomman ostoksen(99 euroa) vähän ennen vappua ja tililtä veloitettiin vasta nyt se 99 euroa. ja kun mulla oli rahaa vielä tilillä tänään niin tuli mm nostettua rahaa tililtä ja laskuihin meni jotakin summia ja yhtäkkiä tili olikin tyhjä. omaiset antavat mulle ehkä ruokarahaa, mutta kun tililtä veloitettiin vasta nyt se 99 euron suuruinen summa niin käykö siinä sitten niin että kun sitä ei voitu tililtä ottaa niin se lähtee uudelleen taas seuraavista rahoista minun tililtä? kun ei olis yhtään kiva koko ajan kaikkia rahoja menettää jonkun vanhan pankkikorttiostoksen takia ja olla sitten vaikka ilman ruokaa! ja kasvaako semmoiset maksut jotenkin korkoa että seuraavalla kerralla jos olis rahaa niin lähtiskin yllätäin 500 euroa tililtä ja vuokrakin jöisi maksamatta? minä kun en näistä asioista mitään tiedä niin neuvokaa te!

7

1306

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta,

      eikös tili pitäisi pitää melko pienenä, toiseksi, jos lottoat, pitää sinun käydä lunastamassa voitot itse, ettei anna niiden mennä tilille, sossu näkee voitot ja sossun maksut pienenevät saman verran

    • Perkele!

      "mulle tuli sossu tilille ja olin ostanut yhden isomman ostoksen(99 euroa)" Tais olla elintärkeä hankinta, jos pistät 600 mk ostokseen, vaikka elät sossun rahoilla? Vai ostitko muotikäsilaukun? "ei olis yhtään kiva koko ajan kaikkia rahoja menettää jonkun vanhan pankkikorttiostoksen takia ja olla sitten vaikka ilman ruokaa!" Aika ei poista velkoja. Vanhatkin ostokset on maksettava. "kasvaako semmoiset maksut jotenkin korkoa että seuraavalla kerralla" Asian tietää pankkisi, sinne mars mars. "minä kun en näistä asioista mitään tiedä niin neuvokaa te!" Lintsasitko koulusta ja tekivätkö vanhempasi kaikki puolestasi vai mistä moinen uusavuttomuus? Lycka till elämääsi! Ninim. "20 000 € tileillä"

      • palavat vaikka et tiedä

        yhtään taustoja tai "600 mk" ostoksen kohdetta. Joten sulle luuserille voikin todeta, HAISTA PITKÄ VITTU SENKIN LUUSERI - sillä tunnusmerkit kirjoituksessasi täyttyvät mainiosti. Keskity vain pitämään oma elämäsi kunnossa.


      • hoitajasi
        palavat vaikka et tiedä kirjoitti:

        yhtään taustoja tai "600 mk" ostoksen kohdetta. Joten sulle luuserille voikin todeta, HAISTA PITKÄ VITTU SENKIN LUUSERI - sillä tunnusmerkit kirjoituksessasi täyttyvät mainiosti. Keskity vain pitämään oma elämäsi kunnossa.

        Olet saanut taas paniikkikohtauksen netin takia. Se on tyypillistä sairaudellesi. Valitamme tapahtunutta muiden keskustelijoiden puolesta. Takaamme valvontaa tiukentamalla, että tämä ei tule toistumaan.


    • yllättäen!

      SINÄ ne yllätykset sinne teet, ei kukaan muu! Opettele ensin käyttämään pankkikorttia! Ja mikä ostos on maksanut "ennen vappua 99e" ja nyt vasta tililtä muka menee? Jos ei ole varaa moiseen 99e menetykseen, ei sellaisia pidä ostaa! Sinuna menisin talousneuvontaan pankissa!

    • ei oppi ojaan kaada

      Ensiksi: Kirjoitukestasi ei ota kukaan selvää, koska se on täynnä kirjoitusvirheitä.

      Eikö siellä peruskoulussa opeteta enää edes äidinkieltä? Ai joo, sulla taisi toisiaan koulut jäädä kesken. Oma tyttäreni, 9v, kirjoittaa parempaa suomea.

      Lauseet alkaa isolla kirjaimella ja päättyy pisteeseen. Lisäksi on tapana käyttää pilkkuja, kun erotellaan sivulauseet toisistaan.

      Itse rahaongelmiisi: kannattaa etsiä edes keikkatyötä, esim vuokratyönantajan kautta.
      Näin saat rahaa ja palkkaa elämiseen. Ei vanhempiesi velvoite ole enää elättää täysi-ikäistä ihmistä.

      Jos sinulla on maksamattomia velkoja (esim tililläsi ei ollut rahaa kun pankkikorttiostoksesi tuli maksuun), sitä tietenkin peritään korkojen ja tilinylitysmaksujen kera, kunnes velka on maksettu.

      Käytä jatkossa pelkkää käteistä ja ota tilivihko käyttöön. Merkitse sinne pakolliset menosi ja mieti, mistä saisit töitä elämäsi rahoittamiseen.

      Kouluun menoa ja opiskelua johonkin ammattiin kuitenkin ehdottaisin. Näin panostaisit tulevaisuuteen. Ethän halua olla sossu-looserina koko ikääsi.

      • 5xvaari 48v

        "Oma tyttäreni, 9v, kirjoittaa parempaa suomea."

        voin sanoa, kun ihmisellä menee jostain huonosti, menee toisessakin paikassa,
        eli lihoo, eroaa, muuten ei jaksa pitää ulkonäöstään huolta, tai kehittyä työpaikalla, tai koti on epäsiisti yms.

        ensimmäinen kasvatuksesi tuloksen "tarkastusajankohta" on kun tyttäresi täyttää 15 v ja katsotaan, meneekö amikseen vai lukioon ja minkälaisessa seurassa alkaa yleensä aikaansa viettämään.
        Vielä en kehuskelisi, kun on sen aikakauden nähnyt ja nyt ovat lapset 24,24 ja 26 v ikäisi.



        Aivan asiallisia neuvoja kyllä annoit,
        ei voi kuin lisätä vakiolauseen.

        ÄLÄ osta sitä kuin tarvitset,
        osta vain sitä, mitä ilman et tule toimeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1907
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1610
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      125
      1144
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1081
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      838
    Aihe