minulla on semmoinen ongelma että mulle tuli sossu tilille ja olin ostanut yhden isomman ostoksen(99 euroa) vähän ennen vappua ja tililtä veloitettiin vasta nyt se 99 euroa. ja kun mulla oli rahaa vielä tilillä tänään niin tuli mm nostettua rahaa tililtä ja laskuihin meni jotakin summia ja yhtäkkiä tili olikin tyhjä. omaiset antavat mulle ehkä ruokarahaa, mutta kun tililtä veloitettiin vasta nyt se 99 euron suuruinen summa niin käykö siinä sitten niin että kun sitä ei voitu tililtä ottaa niin se lähtee uudelleen taas seuraavista rahoista minun tililtä? kun ei olis yhtään kiva koko ajan kaikkia rahoja menettää jonkun vanhan pankkikorttiostoksen takia ja olla sitten vaikka ilman ruokaa! ja kasvaako semmoiset maksut jotenkin korkoa että seuraavalla kerralla jos olis rahaa niin lähtiskin yllätäin 500 euroa tililtä ja vuokrakin jöisi maksamatta? minä kun en näistä asioista mitään tiedä niin neuvokaa te!
Rahaongelmia
7
1301
Vastaukset
- mutta,
eikös tili pitäisi pitää melko pienenä, toiseksi, jos lottoat, pitää sinun käydä lunastamassa voitot itse, ettei anna niiden mennä tilille, sossu näkee voitot ja sossun maksut pienenevät saman verran
- Perkele!
"mulle tuli sossu tilille ja olin ostanut yhden isomman ostoksen(99 euroa)" Tais olla elintärkeä hankinta, jos pistät 600 mk ostokseen, vaikka elät sossun rahoilla? Vai ostitko muotikäsilaukun? "ei olis yhtään kiva koko ajan kaikkia rahoja menettää jonkun vanhan pankkikorttiostoksen takia ja olla sitten vaikka ilman ruokaa!" Aika ei poista velkoja. Vanhatkin ostokset on maksettava. "kasvaako semmoiset maksut jotenkin korkoa että seuraavalla kerralla" Asian tietää pankkisi, sinne mars mars. "minä kun en näistä asioista mitään tiedä niin neuvokaa te!" Lintsasitko koulusta ja tekivätkö vanhempasi kaikki puolestasi vai mistä moinen uusavuttomuus? Lycka till elämääsi! Ninim. "20 000 tileillä"
- palavat vaikka et tiedä
yhtään taustoja tai "600 mk" ostoksen kohdetta. Joten sulle luuserille voikin todeta, HAISTA PITKÄ VITTU SENKIN LUUSERI - sillä tunnusmerkit kirjoituksessasi täyttyvät mainiosti. Keskity vain pitämään oma elämäsi kunnossa.
- hoitajasi
palavat vaikka et tiedä kirjoitti:
yhtään taustoja tai "600 mk" ostoksen kohdetta. Joten sulle luuserille voikin todeta, HAISTA PITKÄ VITTU SENKIN LUUSERI - sillä tunnusmerkit kirjoituksessasi täyttyvät mainiosti. Keskity vain pitämään oma elämäsi kunnossa.
Olet saanut taas paniikkikohtauksen netin takia. Se on tyypillistä sairaudellesi. Valitamme tapahtunutta muiden keskustelijoiden puolesta. Takaamme valvontaa tiukentamalla, että tämä ei tule toistumaan.
- yllättäen!
SINÄ ne yllätykset sinne teet, ei kukaan muu! Opettele ensin käyttämään pankkikorttia! Ja mikä ostos on maksanut "ennen vappua 99e" ja nyt vasta tililtä muka menee? Jos ei ole varaa moiseen 99e menetykseen, ei sellaisia pidä ostaa! Sinuna menisin talousneuvontaan pankissa!
- ei oppi ojaan kaada
Ensiksi: Kirjoitukestasi ei ota kukaan selvää, koska se on täynnä kirjoitusvirheitä.
Eikö siellä peruskoulussa opeteta enää edes äidinkieltä? Ai joo, sulla taisi toisiaan koulut jäädä kesken. Oma tyttäreni, 9v, kirjoittaa parempaa suomea.
Lauseet alkaa isolla kirjaimella ja päättyy pisteeseen. Lisäksi on tapana käyttää pilkkuja, kun erotellaan sivulauseet toisistaan.
Itse rahaongelmiisi: kannattaa etsiä edes keikkatyötä, esim vuokratyönantajan kautta.
Näin saat rahaa ja palkkaa elämiseen. Ei vanhempiesi velvoite ole enää elättää täysi-ikäistä ihmistä.
Jos sinulla on maksamattomia velkoja (esim tililläsi ei ollut rahaa kun pankkikorttiostoksesi tuli maksuun), sitä tietenkin peritään korkojen ja tilinylitysmaksujen kera, kunnes velka on maksettu.
Käytä jatkossa pelkkää käteistä ja ota tilivihko käyttöön. Merkitse sinne pakolliset menosi ja mieti, mistä saisit töitä elämäsi rahoittamiseen.
Kouluun menoa ja opiskelua johonkin ammattiin kuitenkin ehdottaisin. Näin panostaisit tulevaisuuteen. Ethän halua olla sossu-looserina koko ikääsi.- 5xvaari 48v
"Oma tyttäreni, 9v, kirjoittaa parempaa suomea."
voin sanoa, kun ihmisellä menee jostain huonosti, menee toisessakin paikassa,
eli lihoo, eroaa, muuten ei jaksa pitää ulkonäöstään huolta, tai kehittyä työpaikalla, tai koti on epäsiisti yms.
ensimmäinen kasvatuksesi tuloksen "tarkastusajankohta" on kun tyttäresi täyttää 15 v ja katsotaan, meneekö amikseen vai lukioon ja minkälaisessa seurassa alkaa yleensä aikaansa viettämään.
Vielä en kehuskelisi, kun on sen aikakauden nähnyt ja nyt ovat lapset 24,24 ja 26 v ikäisi.
Aivan asiallisia neuvoja kyllä annoit,
ei voi kuin lisätä vakiolauseen.
ÄLÄ osta sitä kuin tarvitset,
osta vain sitä, mitä ilman et tule toimeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204724
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831712Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871576Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741534Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2471404Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121160Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341141Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041099- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651043