Käräjäoikeuden laamanni: Suomi ei ole enää oikeusvaltio

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Käräjäoikeuden laamanni Suomi ei ole enää oikeusvaltio/1135245688305 "Suomi pitää itseään oikeusvaltiona, mutta kyllä nämä ihmisoikeustuomioistuimen ratkaisut osoittavat ihan muuta. Eihän se ole oikeusturvaa, että ollaan löysässä hirressä seitsemän, kahdeksan vuotta", Takkunen toteaa. No nyt se sitten on todistettu että suomi ei ole enään oikeusvaltio!
5184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ei hallinto-oikeuksista, joissa taas käsitellään näitä lastensuojeluasioita. Rikosoikeus on ihan eri asia kuin hallinto-oikeudet.

Äänestä
  • Mutta tapahtuuko hallinto-oikeudessakaan sen paremmin oikeus??? Nyt kun on paljon toivottu saadaksemme asiamme tuonne käräjä oikeuteen niin olisiko sielläkään mahdollisuutta saada sitten oikeutta? Ja entä nuo insesti jutut jotka menevät käräjille? Ja kestää sen 2vuotta! Kun jopa lapset joutuvat siitä kärsimään huostassa ollessaan ellei sitten pidempääkin vaikka olisi todetty syyttömäksi! Mietin tuossa myös sellaista että pitäisiköhän meidän laittaa hiukan infoa hallinto-oikeuksien toiminnoista tuolle lamaanille?? Koska hyvin harva on oikeutta sen kautta saanut ja suurin osa lapsista on nyt ns.tuomio päällä eli 18v asti kestävässä huostassa! Oli lapsi sitten joutunut kuin pienenä tai nuorena huostaan niin kyllä tuo tuomio on liikaa jopa aiheellisillekkin huostille saati sitten aiheettomille huostille! Kun ajattelee esim.raiskaajat jotka istuvat linnassa vain tuon 2v n. niin on vapaa taas, vaan viattomat lapset saavat kovemman tuomion kun varsinainen rikollinen ja aikuinen!!

    Äänestä

  • Kind-3 kirjoitti:

    Mutta tapahtuuko hallinto-oikeudessakaan sen paremmin oikeus??? Nyt kun on paljon toivottu saadaksemme asiamme tuonne käräjä oikeuteen niin olisiko sielläkään mahdollisuutta saada sitten oikeutta? Ja entä nuo insesti jutut jotka menevät käräjille? Ja kestää sen 2vuotta! Kun jopa lapset joutuvat siitä kärsimään huostassa ollessaan ellei sitten pidempääkin vaikka olisi todetty syyttömäksi! Mietin tuossa myös sellaista että pitäisiköhän meidän laittaa hiukan infoa hallinto-oikeuksien toiminnoista tuolle lamaanille?? Koska hyvin harva on oikeutta sen kautta saanut ja suurin osa lapsista on nyt ns.tuomio päällä eli 18v asti kestävässä huostassa! Oli lapsi sitten joutunut kuin pienenä tai nuorena huostaan niin kyllä tuo tuomio on liikaa jopa aiheellisillekkin huostille saati sitten aiheettomille huostille! Kun ajattelee esim.raiskaajat jotka istuvat linnassa vain tuon 2v n. niin on vapaa taas, vaan viattomat lapset saavat kovemman tuomion kun varsinainen rikollinen ja aikuinen!!

    se, että suurin osa kansasta sokeasti uskoo oikeuslaitokseemme. Heillä ei ole harmaata hajua siitä, että hallinnolliset oikeudet eivät itse asiassa edes ole tuomioistuimia, vaan ne on alunperin perustettu valvomaan viranomaisten lainkäyttöä. Ei käräjäoikeuskaan aukoton ole ja Suomi on tosiaan saanut EIT:ltä huomautuksia ylipitkiksi venyvistä käsittelyajoissa - varsinkin niistä. Mutta kyllä rikosoikeuden puolella sentään joltisenkin moinen mahdollisuus on saada oikeutta lapselle ja itselleen hallinto-oikeuksiin verrattuna!

    Äänestä

tämän uutisen tänne. Mutta tuohon ylempänä olevaan aloitukseen lisäsin listan myös huostaanottoihin liittyvistä laittomuuksista.

Äänestä
  • Vai haittaako muita? Molenpiihan saa halutessaan vastata.... ; )

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kind-3 kirjoitti:

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Käräjäoikeuden laamanni Suomi ei ole enää oikeusvaltio/1135245688305 "Suomi pitää itseään oikeusvaltiona, mutta kyllä nämä ihmisoikeustuomioistuimen ratkaisut osoittavat ihan muuta. Eihän se ole oikeusturvaa, että ollaan löysässä hirressä seitsemän, kahdeksan vuotta", Takkunen toteaa. No nyt se sitten on todistettu että suomi ei ole enään oikeusvaltio!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu