se, mistä uuden kunnan perustamisessa on kysymys. Aktiiviupseerin kannattaa kuunnella evp. upseeria. Talous asettaa rajat kunnalliselle toiminnalle ja eurot ovat konsulttina koko kuntauudistuksessa. Kaikilla kunnilla tulee olemaan vaikeuksia toteuttaa palveluittensa järjestämistä tai omaa tuotantoaan tulevaisuudessa. Köyliössä ja Säkylässä vaikeudet ovat jo selvästi olemassa. Kumpikin kunta tekee alijäämää, Säkylässä alijäämän ennakoidaan olevan n. 3 milj. euroa kuluvan vuoden lopulla. Miten valtuusto tasapainottaa kunnan tulot ja menot, kas tuo alijäämäkin on maksettava. Ei siihen ihan riitä parin pikkukoulun sulkeminen. Pro- liikkeen edustajat puhuvat sote-yhteistyöstä, ikään kuin se jotain pelastaisi. Ei yhteistyö pelasta, sillä ei mikään kunta tai yksityinen tuota meille ilmaispalveluja.
Itsenäisyys ei säily, mikäli mielimme pitää sote-palvelut lähipalveluina. Verojen ja maksujen korottaminen tullee olemaan jokavuotista puuhaa, ja parhaimmillaan veroja on korotettava pari prosenttiyksikköä kerralla.
Uuden kunnan perustaminen on vaativa tehtävä, sillä säästööjä on saatava, jotta uusi kunta selviää velvoitteistaan. Eikä sekään riitä, sen on varauduttava haastavaa tulevaisuutta varten
Eura-Kiukainen, Köyliö ja Säkylä mudostavat kiinteän työssäkäyntialueen, jossa tänään toimii kolminkertainen kunnallishallinto suurine byrokratioineen. Tällaiselle alueelle
riittää oikein hyvin yksi kunnallishallinto. Kuntalaiset harvemmin tarvitsevat hallintopalveluita. Uusi Eura on mahdollisuus oikein toteutettuna, mutta se edellyttää uusien toimintatapojen käyttöönottoa ja toiminnan kaikenpuolista uudistamista.
Ennen pitkää myös uusi kunta on kipeiden ratkaisujen edessä,
mahdollisesti toimintoja on karsittava ja palvelumaksuja sekä veroja korotettava. Kustannuspaineet kasvanevat vuoden 2015
jälkeen. Korostan, että uuden Euran perustaminen edellyttää
kuntasektorin hyvää tuntemusta, tieto ja taitoa ja ennen kaikkea
hyvää yhteistyökykyä. Repivä ja henkilökohtaisuuksiinkin mennyt vastarintaliikkeen toiminta on jättänyt jo nyt kauasvaikutteisia jälkiä ja saanut aikaan luottamuspulan niin
omissa kunnissaan kuin Eurassakin. Pro-liikkeen sanoma, että
kaikki säilyy entisellään Säkylässä ja Köyliössä on ollut utopiaa.
Päivä päivältä käy selvemmäksi se, että kuntasektori on muutoksessa. Toisin kuin Heikkilä ihmettelen, että säkyläläiset ja köyliöläiset toteuttivat repivät ja riitaa rakentavan vastarinta-
kampanjan Toisinkin kampanjan olisi voinut suunnitella, mutta
silloin olisi tarvittu kuntasektorin tuntevia ja osaavia tekijöitä.
Nyt näin ei ollut
HEIKKILÄLLEKIN
vihdoin valkenee
442055
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Älä vetoa Heikkilään, sillä hän tietää asiat jos kuka. Heikkilä ei kulje eläkeupseerin perässä, uskon, että hän tietää, mitä harhateille kokoomusajattelusta lähteneestä eläkeupseerista kuntalaiset sanovat. Minun korviini on kuulunut suuri ihmetys tästä asiasta. Kysllään ääneen, mitä se Kinkkulkin meinaa nyt, samoin kun kysellään ääneen, mitä se Eelakin meinaa nyt. Kai tarkoitetaan demariyhteyttä. Mene ja tiedä! Toki kuntasektori on muutoksessa, kun sitä on levitetty vuosikaudet varsinkin dearien taholta. Nyt on tartuttava kunnissa tähän aisaan, ja uudistukset on ihan selvä asia, jota sinun ei tarvitse myöhäsyntyisenä jankuttaa. >Kyllä se asia tiedetään. Kukkaron nyörit tiukalel kunnissakin, itsenäisissä kunnissa. Ei kuntalitios olem ikään pelastus, vaan asuia, jolla edetään 90-luvun alkupuolella, EU-huumassa luvattuihin pientalousalueisiin. Se on nyt tärkeää, ettei mitään Euraa rakenneta truhan takia, Eura olkoon sitten ainakaan Rauman pientalousalueen syrjäkunta, Säkylän ja Köyliön kannattaa jo nty, tässä vaiheessa suuntautua lähelle tulevaan Huittisten pientalousalueeseen. Jam ikä parasta! Huittisiin Säkylästä vievää tietäkin korjataan piakkoin. Rahaa on jo luvassa. Huh heijaa! Onpa hyvä asia. Älä sinäkään ole huuhaah ommassa, jossa rakennetaan eUraa ja viedään Säkylää ja Köyliötä Rauman tulevan pientalousalueen syrjäkulmaksi. Antakaa nyt ihmeessä se syrjäkulman osa Euran kunnalle ihan lemmessä. Suuntatukaa oikeaoppisesti tulevaisuuteen. Ei väärin perustein saa omia kotikuntiaj ohdatata harhaan ja tuhota kkotikuntien kunnallista itsehallintoa. Se on tosi tärkeä asia tulevaisuudessa. Tiedätkös sen?
se nähty ja kuultu. Hänellä ei ole kokemusta kuntasektorilta. Etkä tunnu Sinäkään tietävän. Pistäpä kirjoittaen lista mistä Köyliö ja Säkylä menojaan karsii, ja mikä on ensi syksyn veroprosentti. Ja mitä Säkylä tekisi Huittisissa? Ei niin mitään. Mitä palveluita Huittinen ostaisi meiltä ja me Huittisilta. Ei mitään. Meillä on oma terveyskeskus, sairaala, päiväkodit ja koulut yliopistot on Turussa ja Porissa Helsingissä. Säkylän muuttoliike on etelästä. Pyhäjärviseutu on luontainen työssäkäyntialue. On ihan selvää, että v. 2013 pienin kunta on 20.000 asukkaan yksikkö. On parempi tehdä se nyt Euran kanssa eikä siis odottaa valtiovallan määräystä.
mutta itsenäisen pienen kunnan talous on pystyttävä pitämään tasapainossa. Sitä ei Säkylä eikä Köyliö yhdessä tai erikseen pysty pitämään ilman verotuksen tuntuvaa kiristamistä ja palvelumaksujen nostamista. Maailmanlaajuinen lama vaikuttaa seudullammekin verotuloja laskevasti. Tämän vuoden syksyllä tulevat jo päätökset veronnostosta ja maksujen korotuksista. Myös kunnallisen toiminnan menoja on karsittava. Mistä palveluista aloitetaan. 1,5 milj euroa per vuosi pitää saada säästöjä. Mitä toimintoja sinä poistaisit?
Niinhän meillä on, ja olemme onnellisia hyvistä kotikunnistamme, muttei ole hyvin sen jälkeen jos liitytään Euraan ja menemme Euran alaisiksi. Ihan puistattaa koko ajatus. Etkö todellakaan tiedä Euran nykymeininkiä ja meininkiä aiemmilta ajoilta. Jos tiedät, niin tiedät myös, ettei siinä liitossa ole hyvää tulevaisuutta. Jos tiedät, niin sano se rehellisesti näilläkin palstoilla, silloin tulee itsellesikin hyvä olo. Kai ainakin tutkimuksiin olet tutustunut, ja kuinkas on. Ei ei hyvältä näytä. Säkylässä ja Köyliössä näyttää tosi hyvältä. Ja mm. Loimaan suunta on Paras-hankkeessa tosi hyvä, päästään heti aluesairaalasta yliopistolliseen sairaalaan. Ei ihme, että Raumakin hapuilee nyt Varsinais-Suomen piiriin. Siellä ollaan viisaita. Selvitetään paras ratkaisu. Niin pitää selvittää myös Säkylän ja Köyliön, itsenäisinä kuntina, ei Euran alaisina, Lahtisen vanavedessä. Sellaiset luottamusjohtajien ja kunnan johdon toimet loukkaavat meitä kuntien asukkaita todenteolla. Kai 2000 kuntalaisadressien allekirjoittajaa puhuu vahvaa kieltä. Vai ettekö todellakaan ymmärrä. Nyt olisi parasta lähteä selvittämään Huittisten ja Loimaan suunta pikaisesti, eikä näin hyvien toimien lunnissa ole sekään mahdotonta, etteikö eteenpäin selvittäisi entiseen malliin. Huittisten suunta on tosi hyvä Säkylälle ja Köyliölle, myös pitkän päälle paljon Eura-liitosta parempi. Silloinkin meitä palvelee oma hyvä terveyskeskuksemme, on oma arvostettu lukio jne., jne. Eikä Eura määräisi meidän toimiamme ja investointejamme eikä heikentäisi meille arvokasta Säkylän ja Köyliön yritystoimintaa. Jotain on liitoshankkeessa pielessä, kun ovat joutuneet perustamaan Pyhäjärven seudulle oman lehden. On yritetty vaientaa ja yritetään vaientaa niitä, jotka tuovat totuutta julkisuuteen. Sehän ei ole oikein. Elämme vapaassa sananvapauden maassa. Kun ollaan Huittisten tai Loimaan kanssa yhteistyössä, juuri silloin palvelumme säilyvät varman pälle. Ja ollaan toimivien järjetslmien kanssa yhteistyössä. Säkylä ja Köyliö voivat satasata hoitoon eikä Euran terveyskeksuksen toimimattomuuteen. Nyt Säkylän ja Köyliön asukkaat ovat kauhuissaan, kun yritätte viedävippaskonstein jopa vuosikymmeniä huonosti toimivaan järjestelmään. Ymmärrys hoi älä jätä!
Lopeta nyt jo nuo veisuusi siitä, että Eura toisi onnen Säkylälle ja Köylioölle, kun asia on ihan päinvastoin. Missä ihmeen Eura-huumassa elät? Käy vihdoin ja viimein tosiasioihin kiinni. Niinkö luulet, ettei Euran veroprosentti nouse. Se vasta nouseekin kun saataisiin ensin Säkylä ja Köyliö narutuksi maksajiksi. Täällähän niitä hyviä maksajia on, sellaisia, että kelpaisivat maksajiksi kelle vaan. Eikö usue kerro mitään sekään, kuna Euran kunnalla oli vippivelkaa viime vuoden lopussa 4,6 milj. euroa, Köyliöllä ja Säkylällä ei yhtään senttiä. Pitäisi jo vihdoinkin ymmärtää, ettei Euran kunnan maksuvalmius ole kunnossa. Ja kunnan omavaraisuuskin on huomattavasti alle Köyliön ja Säkylän. Miksi eivät asiat valkene teille liittäjille? Mitä hankkeenne takana on? Varmasti joskus joudutte selvittämään asiat avoimesti.
Asiamme takana on ihmisten ikääntyminen, veronmaksajien väheneminen ja palvelutason säilyttäminen mahdollisimman hyvänä asukkaillemme. Paras -hankkeessa edellytetään yhteistoiminta-alueen muodostamista työssäkäyntialueen pohjalta. Eura, Köyliö ja Säkylä muodostavat tällaisen selkeästi. Yhteistoiminta ei ole pelkkää asioiden paperille kirjaamista, vaan todellista yhteistyötä. Näissä asioissa meillä ei ole edellytyksiä Huittisten tai Loimaan suuntiin. Kukaan ei voi tosissaan väittää, että huittislaiset tai loimaalaiset vastavuoroisesti hakisivat palvelujaan täältä. Kysykääpä asiaa näiden kuntien asukkailta. Aivan turha lietsoa käsitystä, että valtuutetut tässä saavat mitään muuta kuin "sitä itseään" niskaan. Tästä huolimatta yritämme jaksaa toimia kuntalaisten parhaan edun puolesta. Viimeiset vuodet olemme tätä selvitystä tehneet ja tähän päätyneet. Pro -liike tutkii nyt samoja suuntia kuin muut valtuutetut kaksi vuotta sitten.
Sekoitat taas ansiokkaasti Sote-yhteistyön ja kuntaliitoksen. Se lienee tarkoituksellista. Sote-yhteistyötä Huittisten tai Loimaan kanssa ei ole tutkittu, joten väitteesi voi jättää omaan arvoonsa. Kuntaliitoksen valmistelu on täysin kesken ja avoimia kysymyksiä on liikaa, jotta päätös voidaan tehdä. Nyt on tartuttava heti toimeen ja neuvoteltava se todellinen sopimus, josta käy ilmi mm. uuden Euran henkilöstörakenne ja mihin tavoitteeseen pyritään. Kiinteistöjen veroprosentit, veden hinta, kouluverkkoselvitys, kaavoitus, atk-järjestelmät, niiden yhteensopivuus jne... Nyt on tiedossa vain nykytilanne. Ei mitään strategiaa eikä suunnitelmia. Eikä olisi pahitteeksi tutkia noita talouslukujakaan, sillä maalaisjärjellä ajateltuna ne ovat uudessa Eurassa todella karmaisevia v. 2013 ellei mitään tehdä. Eikä siinä paljoa "porkkanarahat" auta. Itsenäisenä kuntana voisi sentään toteuttaa jonkinlaista "sopeuttamisohjelmaa" Jos valtuutetut saavat "sitä itseään" niskaan niin se on heidän oma syynsä.
suuret ajatukset siitä, mitä sote-yhteistyö Loimaan tai Huittisten kanssa merkitsisi. Luuletko tosiaan että edllämainitut kaupungit kustantavat meille palveluita ja mitä palveluita he meiltä ostaisivat? Mitä se yhteistyö olisi? Palvelumme olisivat etäpalveluita eikä suinkaan ilmaisia. Saattaapi olla että olisivat hinnaltaan omia kalliimpia. Ja millä valuutalla niitä ostaisimme, kun emme omaakaan tuotantoa kykene kuittaamaan. Alijäämäksi tullee tänä vuonna n. 3 milj. . Tämä tilanne on tänaän. Uuden kunnan perustaminen mahdollistaa oman palvelutuotannon ja toimintojen kehittämisen koko kunnan alueella palveluiden yhtenäisen laadun ja tuotannon kustannustehokuuden saavuttamiseksi. Uudella kunnalla on vain yksi hallinto, mutta palvelut lähellä. Ylen harvoin kuntalaiset hallintopalveluja tarvitsevat. Se on siinä.
Sote-yhteistyö olisi sitä, että säkyläläiset ja köyliöläiset käyttäisivät Säkylän terveyskeskusta ja Köyliön terveysasemaa, kuten tähänkin asti. Huittislaiset käyttäisivät omaansa. Ei täältä tarvitsisi ajaa Huittisiin, kuten sinä tieten tahtoen valehtelet. Alijäämän kattaminen epäonnistuu parhaiten kuntaliitoksella Euran kanssa. Nimittäin kätemme olisi sidotut vuoden 2015 loppuun kun säästöjä ei saataisi syntymään mm. työsuhdeturvasta johtuen. Porukkaa olisi uudessa kunnassa niin että päät kolisisivat yhteen....
Mistäs ne säästöt sitten syntyvät jos kaikki säilyy ennallaan?Sote-alueella haetaan säästöjä ja seuraus on että alueen pienemmät kunnat luopuvat omista palveluistaan ennen pitkää eivät huittislaiset.Onko sinulla mustaa valkoisella että huittislaiset säilyttävät Säkylän terkan?Niitä pyitä on sinulla kymmeniä oksalla muttei yhtään pivossa.Kuntaliitoksessa on pivossa lukio ja terkka.
tuo esittämääsi toimintamalli on? Jos Huittinen on omissaan ja Säkylä omissaan, ei se mitään yhteistyötä ole. Miten luulet sen vaikuttavan Säkylän talouteen, Ei synny säästöjä nykyiseen menoon. Alijäämää on katettavana kuluvan vuoden lopulla n. 3milj. . On siis syöty enemmän kuin tienattu. Se on katettava suunnitelmakauden loppuun mennessä. Luuletsä että valtionhallinto hväksyy esittämäsi suunnitelman. Ei milloinkaan eikä ikinä.Kuntien yhdentyminen mahdollistaa säästöt hallinnossa ja palvelutuotannon kehittämusen hallitusti. Esitäpä uusia vaihtoehtoja.
Kaskas... Tulikos toimintamallini arvon herroille tai rouville ihan "puskista" Neuvottelemalla Huittisten kanssa ko malli saattaisi toteutuakin mutta mutta. Herra kävivät vaan Lahtisen johdolla ilmoittamassa, ettei neuvottelut kiinnosta ja me tehdään uutta kuntaa. Ihmettele siinä sitten, miksi vastustus kuntaliitosta kohtaan kasvaa. Kyllä Säkylässä voitaisiin aivan hyvin tehdä itsenäisesti tarvittavat leikkaukset ja säästöä tulisi suht helposti reilu puoli miljoonaa vuodessa. Kertokaa vuorostanne te, (ilmeisesti minua paljon viisaammat) Miten uudessa Eurassa Sote-yhteistyö järjestetään? Minä kun en ole vielä nähnyt siitä missään kirjoitetun riviäkään. Kertokaa myös kuntalaisille, paraneeko tuossa mallissa säkyläläisten ja köyliöläisten terveydenhoitopalvelut. Kun teille esittää Eura-vaihtoehdosta vähän kiperämpiä kysymyksiä, niin suunne tukkeutuvat jostain kumman syystä.
Kävin tuossa tänä aamuna Säkylän terveysasemalla ja empä malttanut lääkärin ja hoitajan ollessa hoitohuoneessa kysyä onko heiltä kysytty mielipidettä kuntaliitoksesta ja siihen liittyvästä työyhteisöjen yhteensovittamisesta. Vastaus oli TYRMÄÄVÄ; ei pienintäkään kysymystä sekä toiseen vastaukseen että saavutetaanko kuntaliitoksella etuja/ säästöjä johon lääkäri totesi että ei mitään säästöjä, palvelut heikkenevät tuntuvasti ja hoitojonot tulevat tosi pitkiksi. Että silleen sitä suunnitellaan ja rakennellaan toimivia kuntaliitoksia.
Onpas juttusi tyrmäävää.Luen tässä juuri monistenippua "Perusterveydenhuollon järjestämisvaihtoehtojen vertailu ja arviointi SELVITYS 3.5.2007",jossa on useita otsikoita 'Säkylän ja Köyliön terveydenhuollon kuntayhtymän henkilöstön näkökulmia' ja paljon tekstiä alla.Kylläpä on lääkärin ja lääkärinhoitajan muisti mennyt parissa vuodessa kehnoksi.Vai tulikohan kirjoittajalta "pikkuisia" puolitotuuksia : )
oi ihmetellä täytyy kuinka kirjoitat talläistä taidat uskoa omiin kirjoituksiisi , kysymys sinulle oliko ne kaikki demareita kun olivat kahvittelemassa huittisissa lahtisen johdolla vai neuvottelemassa? mistä tulisi säästöjä uudessa eurassa? minun mielestä ei mistään jos ei puututa rakenteisiin uusi eura olisi niin kallis koneisto että hirvittää. antakaa säkylän ja köyliön demarit ja keskustan demarimieliset kuntalaisten päättää kuntien kohtalo? kun ette itse osaa päättää mikä on kuntalaisten parhaaksi kun olette viemässä kuntia kohti helvettiä täydellistä kaaosta.
uuden kunnan perustaminen tarkoittaa. Uusi Eura järjestää palvelunsa itse. Tämä uuden kunnan perustaminen täyttää lain vaatimuksen väestöpohjasta, jokaon 20.000. Uuden Euran alueella on kaksi terveyskeskusta, useampi päiväkoti lapsille, kouluja ja kaksi lukiota jne. Erikoissairaanhoidon palvelut ostetaan Satakunnan ja Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiriltä jne. Kaikki ne arje peruspalvelut ovat siis lähiplveluita. Mitä palveluita olisit ajatellut Säkylän tai Köyliön ostavat Huittisista ja mitä Huittinen olisi ostanut tältä alueelta. Kun talous entisestään kiristyy, sulkeutuisivat omat perusterveyden ja sosiaalipalveluita tuottavien yksiköiden ovat. kun nämä yksiköt sitten tuottaisi kuntayhtymä, niin ei olisi Säkylällä ja Köyliöllä juurikaan päätösvaltaa. Se siitä Mitä tulee Huittisten neuvotteluihin, niin kutsujat ilmoiivat heti avauspuheenvuorossaan tietävänsä, että tekeillä on uusi kunta eivätkä he oli innostuneita sekoittamaan pakkaa. Säkylän tilanteeseen totean, että leikkauksia ja sässtöjä joudutaan tekemään jo tänä vuonna ja ensi vuonna sama kehtys jatkuu. Kirjoitat että suht helposti saadaan puolen miljoonan tarve ja totean saman tien, että tuo vuosittainen summa on kolminkertainen eikä sekään vielä riitä kattamaan vuoden 2009 lopulla olevaa runsaan 3 milj. alijäämää. Säkylässä ja Köyliössä on pidetty tärkeänä terveyskeskuspalveluja ja sairaalaa sekä vanhusten raskasta laitoshoitoa. Sairaala on valmistunut ja vanhustehoitoyksikköä rakennetaan par´aikaa. Investoinnit tehdään velkarahalla, joka tietää sitä, että mm. kunnan osuus hoitovuorokauden hinnasta per paikka per vuorokausi nousee yli 40 . Se lisää kuntien vuosittaisia käyttökustannuksia. Jos jatkamme itsenäisenä on selvää että kuntien kuihtuminen on edessä. Kysymys kuuluukin kumpaan sijoitetaan palveluiin tai hallintoon?
Kiristääkö vanne päätäsi, arsyttääkö, kun valheita oiotaan tosiasioilla, jotka ovat kaikkien saatavilla ja nähtävillä?Tuollaisella valheellisella lietsonnalla osoitat pro-edusmiesten mädännäisyyden. Valtuutetut päättävät kesäkuun loppuun mennessä kuntalaisten hyvinvoinnin kannalta parhaan ratkaisun.Se ei ole pro-mallin mukainen.Mikäs se malli muuten taas olikaan?Onko niillä jotain sopimuksia joidenkin kanssa ja suunnitelmia lain noudattamiseksi.Vai onko ne kopioinut suoraan Oripään ja Pyhärannan paperit?Joissa me toimimme vain palvelujen ostajina ja maksajina.Hei haloo, herätkää!
Että uudessa Eurassa v. 2020 on yksi terveyskeskus ja Säkylän terveysasema, jonne myös köyliöläiset voivat tulla heidän menetettyään oman terveysasemansa v.2018. Säkyläläisnuoret "saavat" nauttia lukionkäynnistään Euran lukiossa. Entinen Säkylän koulukeskus toimii yhdistettynä pakolaisten vastaanottokeskuksena ja alkoholistiparantolana. Päädyssä on tosin alivuokralaisena 65-oppilaan yläaste. Säkylän keskustassa voi käydä shoppailemassa joko Siwassa, toimintaansa supistaneessa S-Marketissa tai Tarmo-lähikaupassa. Onneksi julkinen joukkoliikenne toimii jo siten, että kaksi kertaa päivässä pääsee asioimaan Euran keskustaan. Pyhäjoen ja karhusuon koulut ovat myyty. Eura käy tonttikampanjaa, jossa mainostetaan tontteja Euran keskustasta. Entisen Säkylän alueella niitä on myymättä reilu 150. Entisen leirialueen "puistossa" järjestetään haravointitalkoot 10.5.2020. Järjestäjänä Pro-leirialuepuisto Ry. Paikalla myydään myös arpoja ja osallistujille on pystytetty pieni kanttiini. Tuotto käytetään matonpesupaikan kuivausnarujen uusimiseen. Yhdistyksen puheenjohtajana toimii evp. majuri P.Kinkku
sellainen käsitys, että vuonna 2018 itsenäinen Säkylä esiintyy vielä joskin kuihtuneena. Kirjoituksestasi saa tänän käsityksen. Minä taas näen asian niin, että Euran kaupunkiin kuuluva Säkylä muodostaa kestävän tukijalan koko kaupungille. Siinä saavat muut kaupungin osat panna parastaan. Et taida kuulua yrittäjiin kun noin kehnoksi Säkylän maalaat.
Säkylän historiasta 2020: Säkylässä kunnallisvaalien 2009 jälkeen noussut pro-liike nostatti kansan kapinaan ja torppasi uuden Euran kunnan muodostamisen.Säkylä teki sote-yhteistyöstä sopimuksen Keski-Satakunnan kuntayhtymän kanssa kesällä 2009 lakia noudattaakseen.Yhtymään kuuluivat Nakkila,Harjavalta,Huittinen,Eurajoki, Eura,Köyliö ja Säkylä.Yhtymän alueella oli 50 000 asukasta.Kuntayhtymässä päätökset tekivät valtuusto ja hallitus.Säkylästä valtuustossa oli 2 jäsentä ja hallituspaikka oli vuorovuosin Säkylällä ja Köyliöllä.Hallituksessa kuntia edustivat kunnanhallitusten puheenjohtajat. Kesällä 2009 muut lääkäripalveluja tarjosivat Harjavallan ja Huittisten terveysasemat,muut suljettiin kesäajaksi.Säkylästä ja Köyliöstä järjestettiin kaksi kertaa viikossa vanhuksille ja erittäin sairaille kuljetukset Harjavallan lääkärin vastaanottoon.Kuntayhtymän alijäämien kattamiseksi tehtiin vuonna 2010 yhtymähallituksessa päätös muiden terveysasemien toiminnan lopettamisesta. Säkylä totesi tässä vaiheessa hallintonsa kulut niin suuriksi että kuntaliitos on ainoa vaihtoehto.Sillä ei ollut enää valinnan varaa vaan sen oli suunnattava Keski-Satakunnan suurkuntaan jonka valtuustoon Säkylästä valittiin kaksi valtuutettua.Hallitukseen ei säkyläläisten äänimäärät riittäneet.Keski-Satakunnan kunnan valtuustossa päätettiin Säkylän lukion lakkauttamisesta vuonna 2015 ja viimeiset lukiolaiset valmistuivat koulusta keväällä 2017. Tähän ovat pro-valtuutetut kuntalaisia viemässä!
Verhoilet paskanpuhujantaitosi mukamas tekstiin, josta ymmärtäisit jotain. hehheh. Sote Huittisten kanssa ei johda kuvaamaasi yhteistyöhön keski-satakunnan kanssa. Sote-yhteistyö Euran kanssa sensijaan tekee sen. Lopeta valehtelu ja hae R-kioskilta itsellesi elämä. Vai haluatko, että teemme konkurssin osana Euraa? Seuraa talouslukuja idiootti!
Mitä ajattelet sote-yhteistyön merkitsevän Huittisten kanssa? Mitä palveluita ostaisimme Huittisten kaupingin isännöimästä organisaatiosta? Juuri rakennettu terveyskeskus sairaala ja vanhustehoito-osastoa rakennetaan nyt tuottaa juuri ne palvelut joita kuntalaiset ovat halunneet. Luuletko tosiaan, että Huittinen olisi niitä valmis meille kustantamaan? Ei vaan kävisimme Huittisten terveyskeskuksessa. Kysyn myös mitä Huittisten kaupunki ostaisi meiltä? Ei siis mitään. Älä ole niin naiivi, että valtioneuvosto hyväksyisi jonkun paperi sote-sopimuksen. Vain bimbo ajattelee noin., Säkylässä ja Köyliössä halutaan pitää omat sote-palvelut lähipalveluina. Se takaa meille ainostaan uuden kunnan perustaminen. Kysymys on yhtenäisestä työssäkäyntialueesta. Taloutta seuraankin ja juuri siitä syystä tiedän, että Säkylässä uuden kunnan perustaminen, toimintojen yhdistäminen ja toimintatapojen modernisointi on paras vaihtoehto. Täällä eurot ovat konsultteina. Eikä ilmaispalveluja valitettavasti ole. Mitä Huittisiin tulee, se tekee omat valintansa. Tuskin Loimaa on Huittisista kiinnostunut, jäljelle jää vain Sastamala ja Keski-Satakunta. Jostain Huittistenkin täytyy löytää luontainen kumppani ennen vuotta 2013. Vai liekö sen sitten uusi Eura? Paljon riippuu siitä, mikä on valtiovallan taholta määrätty väestöpohja. onko se edelleen 20.000 vain pitääkö olla 50.000 asukasta.
jotain noin tyhmää miestä kuin sinä. Kaltaistesi kanssa ei voi edes keskustella. Tyhmä kuin saapas on hyvä vertaus. Säkylästä sanotaan, että se on älykkäiden kunta. Mutta mitä sinä siellä sitten teet?
Perustat tietosi koko ajan arvioihin tulevasta. Valtio on kaavaillut sitä ja jou toinen tätä. Seuraisit. mitä ympärillä tapahtuu ja muodosta käsitys niistä asioista. Voisit viisastuakin. (jota vahvasti epäilen) Lienet näitä Känkkäränkkä-Riipisten jälkeläisiä, joka ei ole taloustiedon tunneilla viihtynyt vaan kykkinyt sen ajan hevoshaan takana tupakalla. Tunnustat tosin tahtomattasi sen tosiasian, että Säkylän Kepu ja sosialistit ovat ajaneet Säkylän kunnan talouden sellaiseen taantumaan, että tarvitaan suoraselkäisiä miehiä ja naisia nostamaan se jaloilleen. Miten sinä voit arvostella SoTe-yhteistyötä Huittisten suuntaan, kun neuvotteluja jumalauta ei ole käyty. Taas mutu-tietoa ja valehtelua (sen osaat) Mikäli aidot neuvottelut Huittisten suuntaan olisi käyty, voisi niitten tulosta arvostella ja spekuloida jatkosta. Nyt on Eelalta ja Nummelalta virta loppu. Sen näkee jo pelkästään siitä, etteivät he saa ajetuksi uudelle kunnalle edes uutta nimeä!
On valitettavasti todettava, että kuulut kirjoituksinesi siihen sarjaan ihmisiä, joiden kanssa keskustelu on ajan hukkaa. Arvioit että kuulun johonkin poliittiseen ryhmään ja erehdyt siinäkin. Seuraan aikaani sekä täällä Säkylässä että Suomessa ja minulla on sen verran koulutusta, että voi asioita ymmärtää. Kyllä eilinen valtuuston kokous osoitti, missä tasossa on pro-miästen osaaminen. Sitä vastoin virtaa on Eelalla ja Nummelalla.
Näin se Kari taas näyttää sopulitaitojaan persnuolennassa. Varmaan hyvät imut poijilla kun jaksaa noin hyvin painaa pitkää päivää. Taas satuilee ja mitä tulee evp.n niin se luu on jo kalunnut itsensä mennen talven lumille. Kateus paistaa niin läpi Madekiven kirjoituksessa kuin pläkki.Taas unohti myös hän että jos taloutta aiotaan korjata se tulee aloittaa välittömästi eikä 5 vuoden päästä kuten Te demarit olette ajamassa.
En ollenkaan väheksy sivistystasoasi tai sen työn tärkeyttä, jolle olet elämäsi "parhaat" vuodet uhrannut. Olet myös varmasti lukenut aluettamme koskettavan kuntaliitos sopimuksen. EN ole kuullut/nähnyt kenenkään Säkyläläisen, Kiukaislaisen tai köyliöläisen kehuneen ankaran väännön jälkeen saavutettua neuvottelu tulosta. On mielipiteeni: se on PERSEESTÄ! Ensi töikseen kuntaliitos sopimuksessa turvataan jo nyt kuntien palveluksessa olevien työpaikat. Siis, eihän sellainen VOI vähentää hallintoa. Eikö meillä jokaisella pidä olla työ, jolla on tarkoitus? Hanskat voi lyödä tiskiin missä vaiheessa tahansa, eläkkeelle ei "onneksi" kaikki halukkaat edes pääse. . . . .
Onkos parempia sopimuksia tiedossa?Mitäs lupaa Huittinen tai Harjavalta?Katsos kun jonkun kanssa nyt on ne palvelut yhteen sovitettava.Huittislaiset tai harjavaltalaiset eivät varmuudella tule Säkylästä palveluja hakemaan vai millaista luulet yhteistoiminnan olevan?
Voisi olla, jos neuvottelemaan mentäisiin aidosti ilman Euran kunnanjohtajaa..... Kuvitteletko, että populismisi puree omilla aivoillaan ajatteleviin? Kirjoittelusi vaikuttaa siltä, että epäröit ja haluat valaa uskoa itseesi.
että Huittisten ja muiden suunnat menivat jo 3.3.2008. Jos olet valtuutettu niin sinun putäisi tietää mitä olet päättänyt. Nykyiset kunnanhallituksen ja niiden valitsemat edustavat joutuvat pitäytymään valtuustojen päätöksissä perustaa uusi Euran kunta. Jos neuvotteluja halutaan ryhtyä käymään on tuo päätös ensin purettava. Hallituksen on noudatettava valtuuston päätöstä. Jos se siitä poikkeaa, hallitus ei nauti valtuuston luottamusta. " Ulvilalaisia " ei kuulu tehdä Pyhäjärviseudulla. Vain ymmärtämättömät ajavat myöhäistä hevosta. Mene nyt vaan neuvottelemaan Huittisiin, jos sattuvat ottamaan sinut vastaan. Huittislaiset johtavat luottamushenkilöt tietävät tarkoin Euran, Säkylän ja Köyliön valtuustojen tekemät yksimieliset päätökset ja kunnioittvat sitä. Eikä tässä sen kummempaa.
kyllä suoraselkäinen puhuu asiaa, toista on sinun sosialistin kun et tajua mitään ,kyllä demarit kulkee nyt ihan laput silmillä ja taisivat säkylän ja köyliön edustajat käydä euran edustajan kanssa kahvilla kun piti viimeksi neuvotella huittisissa ja ottavatko säkylän ja köyliön demaritaustaiset politiikot täyden vastuun kuntalaisten vihasta valtuutettuja kohtaan mitä tulee kuntaliitoksesta. ja kyllä säkylä ja köyliöllä rupee menemään hyvin kun sosialistit ja sosialisti mieliset muuttaisivat suoraan euraan ja menisisivät sinne harjoittelemaan hajoita ja hallitse politiikkaa niin ei tarvitsisi tehdä kuntaliitosta ja karhusuon koulun vois lopettaa heti ja tehdä siitä pakolaiskeskuksen!
Aika erikoista kohdistaa kirjoitus yhteen valtuutettuun nimimerkin suojista. Pelkäätkö jotain kun et uskalla omalla nimelläsi kirjoittaa.
nimimerkillä. Ja kuitenkin kehoitat toisia kirjoittamaan omalla nimellään. Olet selkärangaton jos et itse noudata ohjettasi.
eiköhän jutella välillä noista kulleista.
No niin tulihan se sieltä. Suoraselkainen kirjuri, kun tieto loppuu, ottaa avuksi sukuelimet. Juuri näin toimii henkilö, joka toivoo että aivot toimisivat sukuelinten tapaan.
hallinto, niin onko kolminkertainen hinta/laatu-suhde? Paras aloittaa palkkojen laskemisella jos homma ei hoidu tehokkaasti. Hinta/laatu-suhde kohdalleen ensin siellä Eurassa, katsotaan sitten seuraavaa oppituntia.
on oltava oma valtuusto hallitus, muut valmistelevat elimet, kunnanjohtaja, sosiaalijohtaja ja muita virkamiehiä. Katso Köyliön budjetista paljonko on sijoitettu hallinton ja byrokratiaan. Köyliössä on 21 valtuutettua, ja Säkylässä 27, Eurassa ainakin 35. Uudessa Eurassa valtuutettuja tullee olemaan 43. Kyllä yksi kunanjohtaja ja 43 valtuutettu 83 sijaan riittää. Yksi kunnanhallitus ja yhdet lautakunnat. Laske siitä, paljonko säästyy " paperia ". En tiedä mitä eri kunnissa on hinta/laatusuhde, mutta jotaki se on. Siinä kaikki tällä kertaa.
köyliöläinen valtuutettu. Teepä esitys Köyliön valtuustossa palkkojen alentamisesta. Katsotaansitten. Jos perussuomalainen kuvittelee sen olevan mahdollista, niin siitä vaan.
Ja pelkillä palkkojen alentamisilla ei alijäämiä kateta.Siihen tarvitaan irtisanomisia, rankkaa palvelujen karsintaa ja palvelumaksujen (myös vesimaksut jotka ovat liian alhaiset) korotuksia.Esitäppäs nämä köliöläisille niin nähdään kuinka perssuomalaisen suosio romahtaa.Mutta et uskalla.Se on nähty kaikissa tilaisuuksissa että paska-pelkuri olet etkä mikään muu...Valehtelet vaan että olet keksinyt iki-liikkuja propellipyörän jolla säilytät itsenäisyyden ja palvelut ja kaiken muunkin hamaan maailman tappiin.Maailma muuttuu eskoseni ja lupauksesi ovat katteettomia.
Miten uudessa Eurassa säästöt syntyvät? Siinäpä kommunisteilla selittämistä. Säkyläläisinä saisimme edes itse päättää, mistä palveluista karsitaan. Eurassa ei. Olet idiootti, jos kannatat kuntaliitosta Euraan!
Vastaus on aika yksinkertainen; monella tavalla. On vain yksi valtuusto ja yksi hallitus yhdet eri lautakunnat kun niitä nykyisin on kolmet. ( Eura, Säkylä ja Köyliö ) Palvelutuotanto voidaan suunnitella koko aluetta silmällä pitäen eikä kuntarajoista ole enää haittaa. Kuntaliitto suosittaa toimintojen kriittistä tarkastelua ja uusien toimintamallien käyttöönottoa, mikä parantaa kunnan palvelun kustannustehokkuutta. Vrt. Säkylän perusterveydenhuolto/Euran perusterveydenhuolto. Säkylässä palvelun laatu ja toiminnan kustannustehokkuus on huomattavasti parempi. Säkylän terveyskeskus sijoittui 7. parhaaksi Suomen terveyskeskusten vertailussa).Kilpailutus paljastaa myös tehokkuuden. Jos jäämme kitumaan niin Säkylällä on tosi orjantappuraien tie. 3 milj. alijäämän kattaminen on suunnitelmakaudella tehtävä. Siihen tarvitaan roima veronkorotus ja palvelujen raju leikkaaminen. Kuka siitä ottaa vastuun? Nyt pitäisi löytyä rohkeutta ja viisautta lähteä rakentamaan Pyhäjärviseudulle uutta kuntaa, jotta koko seutu menestyisi tulevaisuudessa. Väestökehitys ei lupaa hyvää, ikääntyminen on nopempaa kuin maassa keskimäärin vuoden 2020 jälkeen.
ja kuntasektorin tuntemuksella kenties sitä, että täytyy tuntea pitkäaikaisimpien "päättäjien" omakohtaiset eduntarpeet ja sitten vain nyökytellä ja pokkuroida noita,muka kokeneita herroja,yhteisvoimin? Miten muuten saat säästöjä kolmen kunnallishallinnon yhdistämisellä? Ei niitä ylimääräisiä virkoja ainakaan lopeteta, keksitään vaan uusi titteli ja hieman korkempi palkka. Entä, mitä tehdään niille tyhjeneville virastotaloille? Kysynpähän vaan.
Pro -liike on viemässä kuntalaisia sellaiseen alueeseen että siellä ei auta edes pokkurointi.Eurakin palautui siksi Keski-Satakunnasta kun sieltä vain ilmoitettiin että kaikki muut terveyskeskukset suljetaan kesäajaksi ja vain Harjavalta vastaanottaa.Alijäämää on sen verran kuntayhtymässä että on pakko karsia "turhat".Ja tähän meitä painaa propellipäät!Huittisten kanssa ei väkiluku riitä ja huittislaiset ei aja Säkylään hoitoon.Joka muuta väittää niin puhuu täyttä paskaa. Uskokaa jo nyt muut kuntalaiset että propellit kusettaa meitä enemmän kuin rankasti.Ne haluaa istua kunnanvaltuustoissa ja -hallituksissa ja ne viis veisaa siitä missä mummut ja pappat hoidetaan.Euran valtuustossa niillä ei ole mitään päätösvaltaa,jos sinne persujen listoilta tulevat valituiksi.
esittää "viisaille" kysymyksiä, kun vastataan asian vierestä. Muita moittimallahan sinä ne Säkylän asiat näyt hoitavan kuntoon.