ötököitö vedessä!!!

....

Kukaan sammakko-osastolla ei ole vastannut viestiin, kokeillaan täällä, eiköhän noita voi ihan akvaariossakin olla... Ostin tammikuussa eläinkaupasta jo täysi-ikäisen kiinankellosammakon, joka eli yksin. Asumusta laittaessani keitin kivet, hiekat yms. Ruoaksi kurnulle kelpaa vain punaiset surviaissääsken pakastetoukat. Ruokin joka toinen päivä, ja veden vaihdan säännöllisesti, tyhjään niin hyvin kuin lapolla saa. Nyt löydettiin jotain ällöjä pikkuötököitä vedessä uimassa. Koko jotain 0,3mm, aivan kuin pieni häntä olisi, tai niinkuin nuijapään mallinen otus. Valkoisia, hieman läpikuultavia. Mitähän ihmettä ne ötökät on? Mistähän ne tuli? Onko ne haitallisia? Miten pääsee eroon? Apua!!!

7

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • dssddssdds

        Tuskin ne ainakaan haitallisia on, ennemmin sammakko popsii niitä tyytyväisinä. Mutta enpä osaa sanoa, kuinka niistä eroon pääsisi


    • ....

      Kiitos. Ainakaan noita lasia pitkin liukuvia ne ei ole, ne ui kunnolla. Nyt kun istuin kauan tarkkailemassa, näyttivät kadonneen. Tarkkailtava huomenna uudestaan vielä kauemmin. Olisihan se hauskaa, että sammakko ne olisi syönyt. Kauppias sanoi, ettei ole koskaan kelvannut elävä ruoka, joten surviaissääsken toukkia vaan olen antanut, mutta eihän sitä tiedä, vaikka alkaisi maistua. Ei kun ötökkäostoksille!

    • fish KING
      • ....

        Veden kokonaissyvyys noin 15 cm, ja ne parveili sellasen köllöttelykiven lähellä, jonka alaosa noin 10 cm pohjasorasta. Ei niitä kyllä enää näy. Kummallista.


      • fish KING
        .... kirjoitti:

        Veden kokonaissyvyys noin 15 cm, ja ne parveili sellasen köllöttelykiven lähellä, jonka alaosa noin 10 cm pohjasorasta. Ei niitä kyllä enää näy. Kummallista.

        ... tuli vaan mieleen... olisiko sammakko laskenut kutunsa, mutta kun koirasta ei ole ollut sitä hedelmöittämässä??? entiä.


      • ....
        fish KING kirjoitti:

        ... tuli vaan mieleen... olisiko sammakko laskenut kutunsa, mutta kun koirasta ei ole ollut sitä hedelmöittämässä??? entiä.

        Sulo on todennäkösesti nimestään huolimatta kyllä naaras. Mutta kun ne jutut ihan selvästi liikkui=ui eteenpäin! Ja se oli eläinkaupassakin ollut yksin jo jonkun aikaa. En kyllä tiedä, kauanko nämä kantaa, ei ole perheen perustus ollut aikeena... Ei niitä edelleenkään näy. Perjantaina haettava pari ötökkää eläinkaupasta, ja tarjottava niitä... =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7825
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5921
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      63
      5405
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5303
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4632
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      108
      2349
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1241
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1185
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1036
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      45
      1006
    Aihe