Kuulin huhua, että EJU olisi kieltänyt käsilukot B-junnuilta. Pitääkö paikkaansa ja jo niin miksi? Ja noudatetaanko jo PM-kisoissa tai koskeeko Suomea ylipäänsä?
Käsilukot B-junnuissa
fwer erf tgr tr
81429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
EJU-Cadet kisoja, toistaiseksi
Hei Viikonvaihteen PM-kisojen käsilukkojen sallimisesta ja kieltämisestä B-nuorten otteluissa on esitetty mielipiteitä puolesta ja vastaan. Kilpailu- ja sääntövaliokunta, tuomarikomissio sekä kilpailujen jury ovat tehneet päätöksen sallia B-junioreille otteluissaan käsilukot. terv. Matti Tieksola vastaava tuomari
kuristukset pois. Kyynärpään korjaa, mutta aivosoluja ei.
Kiellon taustalla todennäköisesti kuitenkin pysyvän vamman riski. Ei EJU tee tämän kaltaisia muutoksia tutkimatta asioita. Kyllä siellä varmaan on jotain kovaa lääketieteellistä dataa ja tilastoa taustalla.
niin kauheassa vaarassa on, enemmänkin ongelmana on tietyntyyppisissä kuristuksissa (esim. hadaka-jime) kurkunpään vaurioituminen. Mites jos B-nuori tulee aikuisten kisoihin, esim. SM-kisat? Saa kai kuristaa ja lukottaa tavalliseen tapaan?
Kuulemma ei ole tutkimustietoa taustalla,vain mielipiteitä ja ajatuksia, hyvä periaatteessa ajattelukin, päätön toiminta ei.
vastustjan täytyykysyä mikä junnu ja mistä maasta
bnuori on tottunu lukkoihin suomessa ruotsissa yms.