oli italialainen runoilija, renessanssifilosofi ja humanisti. Häntä pidetään Danten ohella "renessanssin isänä". Myöhemmät humanistit pitivät Petrarcaa usein ensimmäisenä humanistina ja esikuvanaan.
Petrarcaa pidetään ensimmäisenä modernina runoilijana. Hän korosti yksilöllisyyttä. Ajattelussaan hän korosti erityisesti erilaisten kommunikaatiotaitojen tärkeyttä. Näihin taitoihin kuului esimerkiksi kielten opiskelu ja retoriikka.
Kysymys kuuluu:
Miksi panin tämän Juice palstalle ?
Vastaus on Juicemainen sanaleikki ...
Francesco Petrarca
GonstaB
4613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sonetteja Lauralle?
... juuri hain.
Petrarca: Sonetteja Lauralle Leskinen: Sonetteja Laumalle Ja jälkimmäisen runot eivät sitten ollut sonetteja eli niissä ei käytetty sonetti-runomittaa.
Juuh, muistaakseni Juicen kirjassa Petrarca on vielä väännetty muotoon Petr Arka. Mutta eikös Juicen kirjassa kuitenkin ollut yhden luvun verran sonettomuotoisiakin runoja?