Mikä olis hyvä häämarssi?

Mitä marssia tai marsseja suosittelisitte?
51108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Prinsessa Ruusunen ja ihan perinteinen häämarssi ovat mielestäni kaikkein kauneimmat.

Äänestä

Me marssimme alttarille viime syksynä Bachin tahtiin, kappale oli Grave, osana jotain isompaa kappalekokonaisuutta (en muista tarkemmin). Marko Hakanpään häämusiikkia-sivuilta löytyy näyte ja nuotitkin kanttorille. Itse olen lopen kyllästynyt kuuntelemaan samoja veisuja ja halusin jotain, mitä kaikilla muilla ei ole soinut(kuten prinsessa Ruusunen, ja muut perinteiset), joten sain kanttorimmekin opettelemaan tuon Bachin, kun ei ollut hänelle ennestään tuttu. Parissa päivässä oppi, kun ei vaikea ole, ja aikoo suositella muillekin kappaletta. Todella kaunis ja mahtipontinen kappale. Alttarilta poistuessa soi perinteisempi Mendelssohnin Häämarssi. Kuunneltavia näytteitä ja nuotteja löytyy www.haamusiikki.info

Äänestä

Mielestäni monet kappaleet menettävät hohtoaan, ja saattavat kuulostaa hassuiltakin, jos on kyseessä pieni kirkko ja pienet urut, jolloin akustiikka ei ole parasmahdollinen. Kannattaa sitäkin pohtia valitessanne kappaleita. Meillä oli iso kivikirkko ja megaupeat urut, joten siellä kelpasi alttarille marssia, kun kaunis musiikki jylisi kirkossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pian vihille... kirjoitti:

Mitä marssia tai marsseja suosittelisitte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu