Mitä marssia tai marsseja suosittelisitte?
Mikä olis hyvä häämarssi?
Pian vihille...
51108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Prinsessa Ruusunen ja ihan perinteinen häämarssi ovat mielestäni kaikkein kauneimmat.
Bach: BMW 147 (Virsikirjassa "Kristus valo valkeuden") http://www.youtube.com/watch?v=MDnFqnQbJC4&feature=related Widor: Toccata F http://www.youtube.com/watch?v=DKejfYzB3ak Tuo Widor vaatii hyvän urkurin ja kunnon urut. Kyseisen marssin takia valitsin juuri tietyn hääkirkon, joka ei ollut sellainen pieni ja idyllinen toivekirkko. Mutta olipahan kunnon urut ja huippu-urkuri!
Mendelssohnin häämarssi saa ihon kananlihalle joka kerta... UPEA! http://www.youtube.com/watch?v=EfsTXzAgp6c
Me marssimme alttarille viime syksynä Bachin tahtiin, kappale oli Grave, osana jotain isompaa kappalekokonaisuutta (en muista tarkemmin). Marko Hakanpään häämusiikkia-sivuilta löytyy näyte ja nuotitkin kanttorille. Itse olen lopen kyllästynyt kuuntelemaan samoja veisuja ja halusin jotain, mitä kaikilla muilla ei ole soinut(kuten prinsessa Ruusunen, ja muut perinteiset), joten sain kanttorimmekin opettelemaan tuon Bachin, kun ei ollut hänelle ennestään tuttu. Parissa päivässä oppi, kun ei vaikea ole, ja aikoo suositella muillekin kappaletta. Todella kaunis ja mahtipontinen kappale. Alttarilta poistuessa soi perinteisempi Mendelssohnin Häämarssi. Kuunneltavia näytteitä ja nuotteja löytyy www.haamusiikki.info
Mielestäni monet kappaleet menettävät hohtoaan, ja saattavat kuulostaa hassuiltakin, jos on kyseessä pieni kirkko ja pienet urut, jolloin akustiikka ei ole parasmahdollinen. Kannattaa sitäkin pohtia valitessanne kappaleita. Meillä oli iso kivikirkko ja megaupeat urut, joten siellä kelpasi alttarille marssia, kun kaunis musiikki jylisi kirkossa.