Lipponen ei EU:hun

En halua äkäpussia munaamaan Suomea Brysseliin .
3113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

lipponen paras eu.hun ei kumartele sakuja tai ranskanperunoita ( saksaa , ranskaa )

Äänestä
  • ... kumartelee päästäkseen korkeisiin virkoin unionissa. Sinne ei mennä ilman Sakasan ja Ranskan hyväksyntää.

    Vanhanen sen sijaan ei suuria kumartele, vaan on jopa johtanut pienten reunavaltioiden yhteistyötä vastapainoksi määräilemään pyrkiville suurille.

    Äänestä

  • Oiva Härkönen kirjoitti:

    ... kumartelee päästäkseen korkeisiin virkoin unionissa. Sinne ei mennä ilman Sakasan ja Ranskan hyväksyntää.

    Vanhanen sen sijaan ei suuria kumartele, vaan on jopa johtanut pienten reunavaltioiden yhteistyötä vastapainoksi määräilemään pyrkiville suurille.

    teki valtavan työn nostaessaan konkurssikypsän Suomen Esko Ahon hallituksen jälkeen suh`koht jaloilleen.
    Matti Vanhanen on kunnon visionääri. Visio on Nyky-Suomen Sanakirjan mukaan "harhakuva, kuvitelma".

    Kolme päivää ja kolme toisistaan poikkeavaa. jopa vastakkaista linjaa EU:sta. Mm. hän ilmoitti EU-aisoissa olevansa Kekkosen linjalla.

    Seuraavaksi hän puhui rantarakentamisesta ja jätevesien puhdistuksesta sakokaivoissa! Jo 1800-luvun Helisngissä jätevesiä puhdistettiin lammikoimalla. Tassä tämä suuri visioidennäkijä menee aikaan jolloin Kekkonen ei ollut vielä syntynytkään!

    Aina kun Vanhanen suunsa avaa on tulossa sammakko. Hänen EU-visionsa aiheutti melkoisen hämmennyksen EU-piirissä. Tarvittiin Paavo Lipposta ja Eero Heinäluomaa pelastamaan tämän onnettoman siltarumpuministerin Suomelle aiheuttmaa vahinkoa.

    Oivalle´muistin virkitsimiseksi!
    Kekkosen, Karjalaisen ja Väysysen mukaan Suomen ei pidä pyrkiä "Lännen epävarmoille ja suhdanneherkille markkinoilla, vaan vakaille ja alatikasvaville Neuvostoliiton ja muiden Sev-maiden markkinlle".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terttu kirjoitti:

En halua äkäpussia munaamaan Suomea Brysseliin .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu